Europa · Niemcy · W podróży

Most Bastei w Saksońskiej Szwajcarii. Skalne wrota do niemieckiej Narnii

Niedaleko granicy Polski z Niemcami, znajduje się pewne miejsce, które urzeka swoją bajkowością i malowniczością. Mowa o skalnym moście Bastei, który jest prawdziwą perełką na pograniczu niemiecko-czesko-polskim. Miejsce to jest jednym z najczęściej odwiedzanych  w Szwajcarii Saksońskiej (niem. Sächsische Schweiz). Miejsce, gdzie spośród lasów, wyrastają piękne, strzeliste skały. Mogę śmiało powiedzieć, że to swego rodzaju ścieżka prowadząca do niemieckiej Narnii.

Do Bastei kiedyś już zawitałam, ponad 5 lat temu. Chociaż nie byłam jeszcze taką zapaloną podróżniczką i miłośniczką gór, to Bastei to całkowicie skradło moje serce. Po miesiącach i wielu perturbacjach związanych z covidowymi obostrzeniami i lockdownami, w końcu pojawiłam się tam ponownie. I nic się nie zmieniło w tej kwestii – Bastei nadal zajmuje szczególne miejsce w moim serduchu.

Szwajcaria Saksońska – o co chodzi?

Czechy i Niemcy rywalizują ze sobą o turystów, oferując im namiastkę Szwajcarii w tej części Europy co najmniej od dwóch wieków. Tak naprawdę stała się sławna za sprawą jednej legendy sprzed lat, autorami której są szwajcarscy malarze. Pięknem piaskowych skał i lasów oraz klimatu tego miejsca jako pierwszy zachwycił się Adrian Zingg. Z czasem zachęcił do przyjazdu tutaj innych swoich kolegów po fachu, którzy w dobie epoki romantyzmu (przełom XVIII-XIX wieku) znaleźli natchnienie dla swojego twórczego napięcia. Z biegiem lat miejscówka ta stała się szalenie popularna w artystycznych kręgach. Wraz z Zinggiem, Szwajcarią Saksońską zachwycał się inny szwajcarski malarz – Caspar David – twórca słynnego obrazu „Wędrowiec nad morzem mgły” z 1818 r. – dzieła, które każdy analizował i rozkładał na czynniki pierwsze na lekcjach języka polskiego i/lub wiedzy o kulturze.

fot. http://www.niezlasztuka.net

Właśnie na podobieństwo rodzinnej Szwajcarii i tamtejszych Alp region Saksonia – położony w południowo-wschodnich Niemczech region nazwano Sächsische Schweiz. Dziś Szwajcaria Saksońska i Most Bastei to niemal taki sam synonim jak Paryż i Wieża Eiffela.

Park Narodowy Saksońskiej Szwajcarii w Górach Połabskich

Całkiem niedawno, bo w 1990 roku, w miejscu którym obecnie znajduje się Bastei, utworzono Park Narodowy Saskiej Szwajcarii. Zajmuje on powierzchnię 93,5 km² i przebiega w nim około 400 km szlaków pieszych i 50 km szlaków rowerowych. Tereny te wraz z rezerwatami i pomnikami przyrody znajdują się w Górach Połabskich. Ich niemiecka część wraz z największą atrakcją, czyli z mostem Bastei nazywana jest Szwajcarią Saksońską. Z kolei czeska część Gór Połabskich granicząca z Niemcami nazywana jest Czeską Szwajcarią.

Góry Połabskie charakteryzują się nietypowym krajobrazem. Na ich terenie występują wielkie, pojedynczo wystające z ziemi skały, które tworzą sieć wąwozów, kanionów czy skalnych miast. W jaki sposób powstały? Miliony lat temu na tym terenie znajdowało się płytkie morze. Z biegiem czasu prądy nanosiły tu coraz więcej piachu i żwiru, aż w końcu utworzyły platformę piaskowca o grubości ok. 600 m. Przez ruchy skorupy ziemskiej (działania wulkanów) warstwy piaskowca zaczęły się łamać i pękać, a płyta dzieliła się na odrębne kry. Przez miliony lat działało zjawisko erozji, które poszerzało pęknięcia piaskowców, przekształcając je w wąwozy i szczeliny. Przebywając na terenie tego niezwykłego Parku Narodowego mamy przyjemność podziwiać efekt milionów lat ciężkiej pracy Matki Natury.

Góry Połabskie są dość niskie, a ich najwyższy punkt nie przekracza 750 m n.p.m. Chociaż nie są imponującej wysokości, to wcale nie jest tam nudno, a wręcz przeciwnie. Najróżniejsze kształty skał i wzniesień tworzą niesamowity klimat oraz pobudzają wyobraźnię, a ściany tych wzniesień są pionowe.

Na Bastei można się dostać czterema szlakami pieszymi:

  • Niebieskim: z Rathewalde przez wodospad Amselfall;
  • Czerwonym: z Stadt Wehlen, kontynuacja w kierunku Rathen;
  • Zielonym: z Lohmen przez schroniska Waldidylle oraz Steinerner Tisch, kontynuacja w kierunku Rathen;
  • Żółtym: z Rathewalde przez schronisko Steinerner Tisch.

Most Bastei – kamienna perełka w Górach Połabskich

Bastei to niezwykła formacja skalna, która jest jedną z największych atrakcji turystycznych Parku Narodowego Saskiej Szwajcarii, nad rzeką Łabą, w Górach Połabskich we wschodniej części Niemiec, Charakteryzuje się licznymi formacjami skalnymi oraz kamiennym mostem do nich prowadzącym. To najczęściej odwiedzane miejsce w tym regionie. Nazwa wywodzi się od wąskiej skały najdalej wysuniętej nad Łabę, która oznacza”basztę” wznoszącą się na wysokości 190 m nad taflą wody. Charakterystycznymi punktami, które można podziwiać z mostu są Twierdza Königstein, zespoły skalne Lilienstein oraz Pfaffenstein.

Most jest połączony z wieloma innymi punktami widokowymi. Jednym z nich są pozostałości po Zamku Neurathen, skąd zobaczyć można prawy brzeg Łaby. Poza tym turyści odwiedzają także punkty Ferdinandstein oraz Kleine Gans. Most Bastei stanowi ważny węzeł szlaków. Wychodzące stąd trasy docierają do wielu punktów często odwiedzanych przez turystów.

To z całą pewnością największa atrakcja tego miejsca. Most znakomicie wkomponował się w niesamowite formacje skalne. Został on zbudowany ze skał piaskowca i liczy 76,5 m długości. Zlokalizowany jest tuż nad rzeką Łabą, a to czyni go jeszcze bardziej urokliwym. Jego widok od samego początku wprawia w osłupienie. Przechadzając się po Bastei, cały czas na pierwszy plan wysuwają się ogromne pionowe skały, które stanowią także podpory niektórych elementów mostu i tarasów widokowych. Koniecznie trzeba się pospacerować i pooglądać go z różnych perspektyw.

W XII wieku w pobliżu dzisiejszego mostu powstał Zamek Neurathen, natomiast pierwsze pisemne wzmianki o skałach pochodzą z końca XVI w. W 1798 r. zamek został po raz pierwszy opisany w publikacji o charakterze turystycznym przez Christiana Augusta Gottloba Eberharda. Dzięki niemu Bastei szybko zyskało sławę jako największa atrakcja turystyczna regionu. Na początku XIX w. przybyła tu pierwsza wycieczka zorganizowana, a sam obiekt stał się inspiracją dla wielu malarzy.

W 1812 roku rzeźnik Pietzsch, mieszkający w pobliskiej miejscowości Lohmen, zaczął sprzedawać posiłki i napoje odwiedzającym punkt widokowy turystom. Działalność ta przyniosła mu duże dochody, przez co dwa lata później zbudował kuchnię pod nawisem skalnym, w bezpośrednim sąsiedztwie z coraz częściej opisywaną i uwiecznianą na obrazach atrakcją. W 1826 roku w pobliżu punktu widokowego powstała pierwsza kwatera noclegowa dla turystów oraz wzniesiono drewniany most nad wąwozem Mardertelle, który łączył zewnętrzną półkę skał z Zamkiem Neurathen. Jednak wymagał on ciągłych renowacji i wielu napraw. Dopiero w połowie XIX w. konstrukcja została przebudowana na piaskowcową, bardziej stabilną ze względu na dużą ilość turystów, w obawie by most nie zawalił się pod naporem odwiedzających. Most ten ostatecznie osiągnął długość 76,5 m i wznosi się na wysokości 40 m ponad wąwozem.

Najpiękniejsze punkty widokowe

W całym skalnym kompleksie znajduje się kilka punktów widokowych, nie tylko na sam most, ale także na malowniczą okolicę, w której się znajduje. Najładniejszym miejscem z widokiem na most Bastei jest platforma po lewej stronie, tuż przed samym mostem. Ścieżka sama wyprowadzi Was na ostaniec z barierkami. Po przekroczeniu mostu mamy możliwość zwiedzania pozostałości po pradawnym, średniowiecznym Zamku Neurathen. Bilet wstępu kosztuje 2 €. Warto zainwestować w wejściówkę, bo widoki są powalające!

Bastei – moje odczucia. Czy warto?

Bastei to bez wątpienia jedno z tych miejsc, do których chociaż raz w życiu trzeba pojechać. Wspaniałe formacje skalne i widoki ze szczytu zapierają dech. Jedynym minusem są dzikie tłumy turystów, przez które trzeba się przedzierać. Nie da się spokojnie pokontemplować na tarasach widokowych i zrobić zdjęcia bez mistrzów drugiego, a często także pierwszego planu. Na moście trzeba przeciskać się przez falę niedzielnych turystów z psami, wózkami, itp. Oczywiście nie dziwię się, bo każdy chce zobaczyć tę perełkę. Dobra rada? Żeby mieć nieco prywatności i przestrzeni, Bastei najlepiej odwiedzić albo wczesnym rankiem, albo wieczorem, wtedy nie ma tam takich tłumów.

Informacje praktyczne

  • Godziny otwarcia: 24h, ale najlepszą porą na zwiedzanie tego miejsca są godziny poranne lub po godzinie 16-17 w sezonie letnim;
  • Cennik: wejście na Most Bastei jest bezpłatne, pozostałości zamku Neurathen (punkty widokowe) – 2 euro (dorośli), 1 euro (dzieci);
  • Parking: tuż przy Bastei to 3 euro za dzień;
  • Dotarcie do Mostu Bastei możliwe jest na dwa sposoby: dojazd do parkingu i 15 minutowy spacer prostą asfaltową drogą lub podążanie którymś ze szlaków (od 1 do 2 godzin);
  • W pobliżu Mostu i ruin zamku znajduje się zaplecze gastronomiczne z restauracją, kawiarnią, budkami z fast foodami i pamiątkami.

Wszystkie zdjęcia umieszczone w tym poście są moją własnością, chyba że zaznaczono inaczej. Kopiowanie i używanie bez mojej zgody jest zabronione.

7 myśli na temat “Most Bastei w Saksońskiej Szwajcarii. Skalne wrota do niemieckiej Narnii

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s