Film · Kultura

Seriale o kobietach i dla kobiet

Dzisiaj nasze święto. Z tej okazji przygotowałam zestawienie kilku moich ulubionych seriali o kobietach i z kobietami w roli głównej. O kilku z nich już wspominałam, a kilka jest zupełnie nowych w moich zestawieniach. Nie będą to oczywiste pozycje jak „Seks w wielkim mieście” czy Plotkara” – chociaż obie te produkcje telewizyjne kocham i ubóstwiam od lat. Postanowiłam skupić się na nieco nowszych serialowych propozycjach, które bez problemu można obejrzeć na popularnych platformach filmowych. Uprzedzam, że nie wszystkie z nich będą przyjemne i łatwe w odbiorze, pojawia się kilka mocnych pozycji, które sprawia, że wywołają ciarki.

„Dziewczyny nad wyraz”

Ostatnimi czasy to jeden z moich ulubionych seriali. Pisałam o nim i polecałam Wam go już jakiś czas temu, ale od zeszłego poniedziałku dostępny jest na Netflixie. „The Bold Type” (to angielski tytuł filmu) opowiada historię trzech dziewczyn: Kat, Jane i Sutton, które pracują w redakcji nowoczesnego pisma dla kobiet. Każda z nich zajmuje inne stanowisko i ma różne priorytety w życiu, ale mimo to wzajemnie się wspierają. Wszystkie trzy są piękne, ambitne i mają coś mądrego do powiedzenia. Poza (mogłoby się wydawać) banalną historią jakich wiele, serial porusza szereg trudnych tematów, o których rzadko głośno się mówi, takich jak rasizm, aborcja, LGBT, molestowanie seksualne czy mastektomia. Bardzo polecam, ja właśnie kończę oglądać go po raz piąty 🙂

Serial dostępny na platformie Netflix

„Mrs. America”

„Mrs. America” przenosi nas do Ameryki lat 70., w której grupa zaangażowanych i mocno zmotywowanych feministek walczy o wprowadzenie poprawki do konstytucji USA. ERA, czyli Equal Rights Amendment. Dotyczyła ona równości płci i została przygotowana już na początku XX wieku, ale dopiero w latach 70. miała szansę wejść w życie, gdyż przegłosował ją kongres Stanów Zjednoczonych. Jednak by rzeczywiście się to stało, musiało zatwierdzić ją 38 stanów. Mówi się, że osobą, która stała za jej zablokowaniem jest Phyllis Schlafly (Cate Blanchett). Wraz z innymi gospodyniami domowymi zakładają ruch, który ze wszystkich sił ma zatrzymać rozpędzone już na drodze do ratyfikacji prawo. Serial pokazuje dwie strony medalu walki o równouprawnianie. Z jednej mamy feministki i kobiety, które domagają się swoich praw, chcą legalnie pracować i dostawać równą płacę, zalegalizować aborcję oraz związki homoseksualne. Z drugiej strony pojawiają się konserwatywne gospodynie domowe, pragnące pozostać w domu, rodzić dzieci i piec chleb swoim mężom. Są przekonane, że liberalne feministki stanowią zagrożenie dla tradycyjnej rodziny i za wszelką cenę pragną zniszczyć szczęście amerykańskich kobiet. Poza gwiazdorską obsadą, „Mrs. America” sprawnie łączy politykę z osobistymi historiami wszystkich bohaterek, świetnie oddaje klimat lat 70., jednocześnie nie popadając w nostalgię i tęsknotą za minionym okresem.

Serial dostępny jest na platformie HBO GO

Serial dostępny jest na platformie HBO GO

„Opowieść podręcznej”

Niemal w każdym serialowym zestawieniu umieszczam tę pozycję, bo trzeba o nim mówić głośno. To szalenie ważna telewizyjna produkcja z punktu widzenia kobiet. Wyobrażacie sobie świat, w którym płeć żeńska zostaje pozbawiona wszelkich praw? Świat, w którym kobiety traktowane są jak chodzące macice, a ich jedyną powinnością jest wydanie na świat jak największej liczby dzieci? Wyobrażacie sobie, że Wasz Pan regularnie Was gwałci, a Wasza Pani lepiej zna Wasz cykl menstruacyjny lepiej niż Wy same? Brzmi irracjonalnie? Podręczne nie są konkubinami, a chodzącymi macicami; traktowane jak zwierzęta, zadaniem których jest wydawanie na świat nowych potomków. Wszystkie wyglądają tak samo: ubrane w czerwone długie sukienki, z białymi czepkami na głowach, bez grama makijażu mają wyglądać nieatrakcyjnie, by nie wzbudzać męskiego pożądania. Książki, telewizja, gry i inne rozrywki są surowo zabronione. Jedyną ich uciechą są codzienne zakupy i spotkania z innymi podręcznymi w Czerwonym Centrum. Ubezwłasnowolnione, tracą pracę, rodzinę a nawet tożsamość. „Opowieść podręcznej” mrozi krew w żyłach. Najgorsze jest to, że wizja takiego świata jest jak najbardziej prawdopodobna i powoli staje się naszą codziennością. Niebawem pojawi się 4. sezon tego emocjonującego serialu.

Serial dostępny na platformie HBO GO

„The Crown”

Chyba każdy słyszał co nieco o tym serialu. To historia Królowej Elżbiety II i jej rządów. Akcja rozpoczyna się jeszcze przed objęciem przez nią rządów, kiedy to jej ojciec zasiada na tronie. Potem z odcinka na odcinek odkrywamy prywatną historię nowej królowej, która została rzucona na głęboką wodę i stara się przetrwać w brutalnym świecie męskiej polityki. Przyznam szczerze, że na początku nie przepadałam za tym netflixowym hitem, a nawet nudziłam się w trakcie seansu, ale w końcu przekonałam się do niego. Teraz czekam na kolejny sezon.

Serial dostępny jest na platformie Netflix

„Valeria”

Valeria jest pisarką, która przechodzi kryzys twórczy oraz małżeński. Na szczęście są przy niej Carmen, Lola i Nerea – najlepsze przyjaciółki, które wspierają ją w jej przejściach i chętnie dzielą się własnymi przygodami. Każda z nich jest inna i ma inne priorytety w życiu, ale zawsze się wspólnie wspierają się we wszystkich swoich wariactwach. Oto czwórka kobiet, których życie to szalony wir pełen miłości, przyjaźni, zazdrości, zdrad, wątpliwości, zawodów sercowych, tajemnic, pracy, radości i planów na przyszłość. To taki „Seks w wielkim mieście”, ale w Madrycie. Nie jest to może produkcja wysokich lotów, ale przyjemnie się ją ogląda. Nie trzeba specjalnie główkować, o co w nim chodzi, taka komedia na poprawę humoru i zapomnieniu o tym, co dzieje się za oknem.

Serial dostępny jest na platformie Netflix

„Unorthodox”

USA, Nowy Jork, Brooklyn, Williamsbourg, XXI wiek. Esther (Shira Haas) to dziewczyna wychowywana w chasydzkim społeczeństwie – ultraortodoksyjnej żydowskiej mniejszości. Chociaż mieszka w jednym z najbardziej otwartych miast świata, uwięziona zostaje we własnym domu. Jako nastolatka pozbawiona jest wszelkich rozrywek: książek, kina, teatru, koncertów czy spotkań z rówieśnikami. Nie chodzi nawet do szkoły, a jedyną nauką jaką pobiera to ta przygotowująca ją na bycie przykładną żoną, matką oraz Żydówką. Co więcej, nie może nawet posługiwać się angielskim, bo społeczność uważa, że to język zepsucia i zła. Poddana zostaje opresyjnej tradycji i religii ortodoksyjnej społeczności. W wieku 18 lat zostaje wydana za mąż za Yakova Shapiro (Amit Rahav), z którym ma spłodzić jak najwięcej dzieci. Czy młodziutka Esther pogodzi się ze swoim przeznaczeniem czy zacznie się buntować?

Serial dostępny jest na platformie Netflix

„Telefonistki”

Madryt, lata 20. XX wieku. Główne bohaterki to cztery kobiety, które choć tak różne, to łączy je jedno – silna wola walki o niezależność w patriarchalnym świecie. Lidia (Blanca Suárez), Marga (Nadia de Santiago), Carlota (Ana Fernández) i Ángeles (Maggie Civantos) to pracowniczki krajowej centrali telefonicznej, które dążą do wyrwania się z ciasnej klatki, w jakiej chce je zamknąć konserwatywne, hiszpańskie społeczeństwo traktujące kobiety jak jednostki niezdolne do decydowania o sobie. Setki dziewczyn czekają w kolejkach, żeby dostać prestiżową pracę telefonistki w firmie, która jest synonimem postępu i nowoczesności. Praca w głównej centrali w Madrycie daje możliwość niezależności oraz wyemancypowania, o które hiszpańskie kobiety tak bardzo walczą. Każda z nich jest inna i ma własną historią, począwszy od różnych środowisk, z jakich się wywodzą, a skończywszy na osobistych problemach, z którymi muszą się zmierzyć.

Serial dostępny jest na platformie Netflix

„Orange is the new black”

Piper w przeszłości popełniła przestępstwo, ale nie została złapana na gorącym uczynku. Dobrowolnie oddała się w ręce wymiaru sprawiedliwości, ponieważ gryzło ją sumienie. Została skazana na kilkanaście miesięcy odsiadki. Jednak więzienie to nie luksusowy hotel z darmowym jedzeniem, a prawdziwą szkołą przetrwania. Życie szybko weryfikuje wyobrażenie Piper. Każdego dnia musi walczyć o swoją pozycję i nie dać się stłamsić innym osadzonym, które skutecznie jej to utrudniają. O tyle główna bohaterka i cała jej opowieść jest wręcz irytująca, o ile pozostałe postacie nadrabiają i nie pozwalają widzowi uciec.

Serial dostępny jest na platformie Netflix

„Tehran”

Konflikt izraelsko-irański, nietuzinkowa agentka, specjalna misja, od której wiele zależy. Tak w skrócie można opisać fabułę trzymającego w napięciu szpiegowskiego serialu „Tehran”. Bohaterką jest Tamar/Żila/Zara (w tej roli piękna Niv Sultan) – agentka Mosadu, która przybywa z tajną misją do stolicy Iranu, tytułowego Teheranu. Jej zadaniem jest unieszkodliwienie wojskowych systemów radarowych wrogiego kraju, co miałoby umożliwić izraelskiemu lotnictwu zbombardowanie irańskiego reaktora jądrowego. Niestety nic nie idzie zgodnie z planem, a gdy wszystko zaczyna się walić jak domek z kart, Tamar może liczyć jedynie na siebie. Zaczyna działać na własną rękę, by ukończyć swoją misję, a tropiące ją służby obu państw jeszcze bardziej komplikują sprawę. Rozpoczyna się walka z czasem i irańskim oficerem, który niestrudzenie depcze jej po piętach.

Serial dostępny jest na platformie Apple TV+

„Kalifat”

Akcja toczy się na trzech równoległych płaszczyznach. Pierwsza z nich rozgrywa się we współczesnej Szwecji. Sulle (Nora Rios) i jej najlepsza przyjaciółka Kerima są typowymi zbuntowanymi szwedzkimi nastolatkami pochodzenia arabskiego. Niewiele różnią się od swoich rówieśników: słuchają szwedzkiej muzyki, rozglądają się za chłopakami oraz obie pochodzą z rodzin, które nie rozumieją ich i nie poświęcają zbytniej uwagi. Obie dziewczyny zagubione w świecie wartości i osamotnione wpadają w końcu na Ibbe (zwanego też „Podróżnikiem”), który pracuje pod przykrywką asystenta nauczyciela w liceum bohaterek. Korzysta z ich trudnej sytuacji i naiwności, by pokazać im radykalny Islam, a jednocześnie zwerbować do armii ISIS. Druga toczy się w Rakkce w północnej Syrii. Pervin (Gizem Erdogan) jest jedną ze szwedzkich uciekinierek do Państwa Islamskiego. Natchniona ideologią wyjechała do Syrii, gdzie została żoną Husama, jednego z pochodzących z Europy bojowników ISIS. Kobieta ma dosyć życia w ciągłym strachu, przemocy i niebezpieczeństwie, dlatego też postanowiła zrobić wszystko, żeby wraz z maleńką córką wydostać się z tego piekła. Nawiązuje kontakt z Fatimą (Aliette Opheim) – agentką Szwedzkiej Policji Bezpieczeństwa (SÄPO), która zajmuję się muzułmańskimi radykałami w kraju. Do Szwecji trafiła jako młoda dziewczyna w połowie lat 90. za sprawą jej ojca – oficera bośniackich służb, który ewakuuje całą rodzinę tuż przed masakrą w Srebrenicy. Pewnego dnia dostaje telefon, właśnie od Pervin z informacją, że grupa Terrorystów z ISIS planuję zamach w Szwecji. Z całą pewnością „Kalifat” dostarczy wielu mocnych wrażeń.

Serial dostępny jest na platformie Netflix

„Euforia”

Imprezy zakrapiane alkoholem, czasami z dodatkiem „czegoś mocniejszego”, seks bez zobowiązań, fetysze i dewiacje seksualne – tak wygląda codzienność w amerykańskim miasteczku – miejscu, w którym rozgrywa się historia serialu „Euforia”. Na 17-letnią Rue Bennet (Zendaya) nie robi to żadnego wrażenia, ponieważ dla niej każdy dzień wygląda tak samo: odczuwa ekstazę i radość w trakcie kolejnego narkotykowego odlotu. Gdy Gia, młodsza siostra znajduje uzależnioną od narkotyków Rue w momencie przedawkowania prochów, trafia na odwyk. Jednak po wyjściu nastolatka nie ma zamiaru zmiany stylu życia – próbuje coraz to nowych wynalazków, które pozwalają oderwać się jej od gównianej rzeczywistości. Wszystko zmienia się w momencie, kiedy Rue poznaje Jules (Hunter Schafer) – transseksualną i nieco tajemniczą dziewczynę, która dopiero co przybyła do miasteczka. Obie dziewczyna zaczyna łączyć przyjaźń, która niebawem przeradza się w coś więcej. Dzięki niej Rue zaczyna powoli wychodzić na prostą, ale z drugiej strony – uzależnia się od Jules. Czy uda jej się w końcu odstawić wszystkie używki i wyjść na prostą?

Serial dostępny jest na platformie HBO GO

„Już nie żyjesz”

Jen (Christina Applegate) to sardoniczna wdowa, która za wszelką cenę chce rozwiązać zagadkę niedawnego morderstwa swojego męża. Z kolei Judy (Linda Cardellini) jest optymistyczną i odrobinę zwariowaną kobietą, która ostatnio również przeżyła tragiczną stratę. Pomimo swoich kompletnie rożnych osobowości, kobiety zaprzyjaźniają się po spotkaniu na sesji grupy wsparcia. Choć ich przyjaźń kwitnie w otoczeniu wina, ciasteczek i wspólnych ulubionych seriali, Judy desperacko stara się ochronić Jen przed poznaniem szokującej prawdy, która mogłaby zniszczyć jej życie. Czarna komedia, która dostarczy nam rozrywkę, ale także momentami sprawi, że dostaniemy gęsiej skórki.

Serial dostępny jest na platformie Netflix

„Facet na święta”

Chociaż jest to świąteczna produkcja telewizyjna, to zdecydowanie warto obejrzeć ja także o innej porze roku. Johanne (Ida Elise Broch) to trzydziestokilkuletnia singielka, która zdaje się być zakałą rodziny z racji tego, że nie ma męża i dzieci. Usadzana na końcu stołu wraz z dziećmi, bo nie zasługuje na lepsze miejsce u boku dorosłych, o czym wyraźnie i głośno mówi jej matka. Zmęczona tymi uszczypliwościami postanawia do Świąt znaleźć partnera, którego mogłaby zabrać na rodzinne celebrowanie Bożego Narodzenia. Tu właśnie zaczynają się jej miłosne perypetie, które dostarczą nam niezłej rozrywki.

Serial dostępny jest na platformie Netflix

„Wielkie kłamstewka”

W spokojnym, nadmorskim miasteczku Monterey w stanie Kalifornia nic nie jest takie, jakim się wydaje. Kochające matki, osiągający sukcesy mężowie, urocze dzieci, piękne domy. Za ich pozornie perfekcyjnym życiem kryje się jednak sieć kłamstw. Pewnego dnia w miasteczku pojawia się samotna matka Jane (Shailene Woodley) i jej syn Ziggy. Wieloletnie przyjaciółki Madeline (Reese Witherspoon) i Celeste (Nicole Kidman) biorą ją pod swoje skrzydła, co nie pozostaje bez znaczenia dla relacji z Renatą (Laura Dern). Przykry incydent w szkole wyznacza nowe linie podziału. A gdy w miasteczku dochodzi do zbrodni, która zaburza idealne życie mieszkańców, pojawia się podejrzenie, że mogło mieć to coś wspólnego z napięciami, które pojawiły się pomiędzy matkami dzieci z lokalnej szkoły.

Serial dostępny jest na platformie HBO GO

„Ona się doigra”

„Ona się doigra” to opowieść o Noli Darling – dwudziestoparoletniej artystce z Brooklynu (DeWanda Wise), która poszukuje własnej tożsamości, a swój czas dzieli między przyjaciół, pracę i trzech kochanków: kulturalnego przystojniaka Greera, nadopiekuńczego finansistę Jamiego i mało poważnego hiphopowca Marsa. Sama do końca nie wie czego chce, ale jednego jest pewna – nie chce prowadzić typowego życia, które oczekuje się od kobiety. Realizuje swoja pasję jaką jest malarstwo oraz eksperymentuje w życiu, by odnaleźć własną drogę. Trzeba przyznać, że serial kipi od nagości i  bardzo odważnych scen seksu.

Serial dostępny na platformie Netflix

10 myśli na temat “Seriale o kobietach i dla kobiet

  1. niektóre oglądałam, o niektórych nie słyszałam, ale na pewno zerknę, co fajnego proponują 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s