Kultura · Literatura

Krzysztof Pyzia „Stewardesy. Cała prawda o lataniu”

Każda mała dziewczynka marzy, by w przyszłości zostać stewardesą. Praca na pokładzie samolotu kojarzyła się z pewnym prestiżem, ciekawym zajęciem, egzotycznymi podróżami i dobrą pensją. Poza tym to elitarny zawód, dostępny jedynie dla wybranych.

W dzisiejszych czasach, gdzie podróże stały się codziennością, a linie lotnicze prześcigają się w oferowaniu atrakcyjnych cen biletów lotniczych, personel pokładowy przeważnie kojarzy się z podniebnym cateringiem. Jest to bardzo krzywdzące myślenie, bo przecież cała załoga dba o nasz komfort, a przede wszystkim bezpieczeństwo. W razie jakiejś sytuacji awaryjnej to właśnie oni doskonale wiedzą co robić i potrafią załagodzić niemal każdą sytuację kryzysową. W swojej książce „Stewardesy. Cała prawda o lataniu” Krzysztof Pyzia rozmawia z wieloma stewardesami, które chyba już wszystko widziały i wszystko przeżyły. Opowiadają o swojej pracy, między innymi o niebezpieczeństwach czyhających w przestworzach, niesfornych pasażerach czy zarobkach i kulisach pracy stewardesy.

Zawód stewardesy to obok modelki jedna z najbardziej pożądanych profesji. Ale to też praca w szczególnych warunkach, podobnie jak np. praca górnika. Stewardesy są oczami i uszami pilotów, bez nich żaden pasażer nie może wejść na pokład samolotu. Muszą dbać o komfort naszej podróży do tego stopnia, że o problemach na pokładzie pasażer ma dowiedzieć się jako ostatni. Stewardesa to nie zawód, to styl życia, hermetyczny świat, który pilnie strzeże swoich tajemnic. Krzysztof Pyzia z dziennikarską dociekliwością zadaje pytania wielu stewardesom, dzięki czemu czytelnik poznaje ich najskrytsze tajemnice, które dotychczas opowiadane były jedynie za zamkniętymi drzwiami. Autor tym samym rozwiewa mgłę tajemnic tego świata, dzięki czemu czytelnik ma na horyzoncie pełen obraz tej profesji, która bez wątpienia zasługuje na uznanie.

Nie będę ukrywać, że jako mała dziewczynka marzyłam, by zostać stewardesą. Co więcej – do tej pory mam to marzenie z tyłu głowy, ale wiadomo, że obecnie nie jest to odpowiedni moment na podjęcie tej pracy. Pandemia skutecznie zdławiła całą branżę turystyczną, a konkurencja na to stanowisko jest ogromna. Aczkolwiek nie porzucam tego marzenia i być może spróbuję swoich sił, kiedy tylko ten wirus pozwoli nam normalnie żyć.

„Stewardesy. Cała prawda o lataniu” to swoiste kompendium wiedzy na temat codziennej pracy personelu pokładowego oraz całej branży lotniczej. W rozmowie z Krzysztofem Pyzią dziewczyny  zdradzają wiele szczegółów na temat życia stewardesy, wyliczają zalety i minusy tej pracy, opowiadają niesamowite historie oraz wyjaśniają, na jakiej zasadzie funkcjonuje lotnictwo. Książkę pochłonęłam w dwa dni, nie mogłam się od niej oderwać. „Stewardesy. Cała prawda o lataniu” to pozycja obowiązkowa dla każdego fana samolotów, latania a także dla osób, które marzyły lub obecnie marzą o pracy stewardesy.

„Stewardesy. Cała prawda o lataniu”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s