We wcześniejszym wpisie zobaczyliśmy Barcelonę według Gaudiego oraz odwiedziliśmy słynną aleję Las Ramblas. Zapraszam na dalsze zwiedzanie stolicy Katalonii. Tutaj możecie poczytać o wcześniejszych atrakcjach Barcelony: Barcelona, I love you! cz. 1
Oto miejsca, do których udamy się tym razem:
Arc de Triomf
Łuk triumfalny, zbudowany w 1888 roku z okazji wystawy światowej Expo, która odbywała się w tym czasie w Barcelonie.
Plaça de Catalunya
Mieści się w samym centrum Barcelony, na którym zbiegają się dzielnice: Barri Gòtic, Raval, Ciutat Vella i Eixample. Jest to ważny węzeł komunikacyjny i punkt zbiegu kilku ważniejszych ulic i pasaży miasta. Plac powstał po generalnej przebudowie Barcelony w XIX w., kiedy wyburzone zostały m.in. średniowieczne mury miejskie. W 1929 roku po raz pierwszy pod placem przeprowadzono linię metra.
La Boqueria
Ogromny bazar miejski umiejscowiony przy ulicy La Rambla, który stanowi jedną z atrakcji turystycznych Barcelony. Pierwsze informacje o tym miejscu pochodzą z XIII w. Można tam znaleźć wszystko, na co mamy ochotę: od świeżych owoców morza i ryby, przez warzywa i owoce, po aromatyczne przyprawy. Warto skusić się na kubeczek zimnego, świeżo wyciskanego soku, który kosztuje ok. 1 Euro.
Camp Nou
Stadion, na którym rozgrywają się mecze klubu FC Barcelona, dumy Katalonii. Jest to największy stadion piłkarski w całej Europie i drugi na świecie (pierwszy znajduje się w Meksyku). Trybuny mieszczą 99 354 osób. Stadion zbudowano w 1957 roku. Był areną zmagań piłkarskich w trakcie igrzysk olimpijskich w 1992 roku, a także kilku innych imprez, takich jak mistrzostwa Europy w 1964 roku, czy mistrzostwa świata w 1982 roku. W trakcie zwiedzania stadionu można wybrać się do muzeum, którego oficjalne otwarcie nastąpiło w 1984 roku. W szklanych gablotach można zobaczyć szeroko rozumiane pamiątki, dokumenty, koszulki czy puchary. A wszystko to dokładnie opisane i poukładane chronologicznie. W kompleksie Camp Nou znajduje się również oficjalny sklep FC Barcelona. Sklep ma trzy poziomy i stanowi nie lada gratkę dla kibiców Barcy. Można tam kupić oryginalny strój ulubionego piłkarza, tostery z nadrukiem logo klubu, plecaki, kubki, termosy, a nawet… fragment murawy!
Wzgórze Montjuïc (Żydowskie Wzgórze)
Jest szerokim i niewysokim wzgórzem ze stosunkowo płaskim szczytem. Znajduje się w katalońskich miastach takich jak Barcelona i Girona, a także częściowo na Minorce. Na szczycie Montjuïc (173 m n.p.m.) znajduje się zamek Castell de Montjuïc, który stanowił fortyfikację. Forteca była wykorzystywana jako więzienie, w którym przebywali więźniowie polityczni, aż do czasów generała Franco. Dokonano tu licznych egzekucji. W czasie hiszpańskiej wojny domowej przeprowadzano tu egzekucje zarówno republikanów, jak i narodowców.
Wędrując po Montjuïc trzeba poświęcić cały dzień i warto zwrócić uwagę na takie obiekty jak:
- Stadion Olimpijski – był główną areną konkurencji lekkoatletycznych Letnich Igrzysk Olimpijskich w 1992 roku. Jego patronem jest kataloński polityk i bohater narodowy Lluís Companys.
- Narodowe Muzeum Sztuki Katalońskiej – gromadzi najznamienitszą na świecie kolekcję sztuki romańskiej w tym, malowidła ścienne z różnorodnych kościołów w Pirenejach. Znajduje się tu również zbiór sztuki gotyckiej oraz wszelakie eksponaty z czasów renesansu i baroku. Sam budynek robi niezwykłe wrażenie i zapiera dech w piersiach.
- Plaça d’Espanya (Plac Hiszpański) – początki powstania Placu datuje się na 1715 rok, jednak generalną przebudowę przeszedł w 200 lat później. W 1918 r. wzniesione zostały Cztery Kolumny, które symbolizowały cztery paski na fladze katalońskiej. Dziesięć lat później na rozkaz Miguela Primo de Rivery zniknęły z Placu w ramach akcji usuwania wszystkich symboli autonomii katalońskiej. Od kilku lat ponownie zdobią Plac.
- Font màgica (Magiczna Fontanna) – zbudowano ją w 1929 r. podczas odbywającej się wtedy w Barcelonie Wystawy światowej EXPO. Pokaz fontann odbywa się godzinach wieczornych, a w trakcie spektaklu zobaczymy jak w takt muzyki, z setek dysz fontanny wydobywają się strumienie wody o zmiennym ciśnieniu, tworząc rozmaite przestrzennie ukształtowane elementy i figury.
fot. http://www.stay.com
- Poble Espanyol (Hiszpańskie Miasteczko) – wybudowane zostało w 1929 r. na światową wystawę EXPO. Jest to jedno z bardziej popularnych miejsc w całej Barcelonie, które wybudowane zostało jako wizytówka architektury, rękodzieła, kultury i gastronomii Znajdując się w tym miejscu możemy poczuć klimat wszystkich regionów Hiszpanii. W jednej chwili z Katalonii udajemy się do Andaluzji, zaś w następnej pijemy drinka w Walencji. Możemy spróbować specjalności i smakołyków z całej Hiszpanii. To niezwykłe miejsce oferuje wiele rozrywek zarówno w dzień jak i w nocy.
Pałac Muzyki Katalońskiej
Jest to jeden z najważniejszych zabytków katalońskiej secesji, wybudowany w latach 1905-1908. Salę przeznaczono na koncerty muzyki orkiestrowej i instrumentalnej oraz występy chóralne i śpiewacze. Dziś możemy posłuchać tutaj zarówno dźwięki muzyki poważnej, jak i rozrywkowej. W 1997 audytorium zostało umieszczone na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Parc de la Ciutadella
To wielka oaza ciszy, spokoju i zieleni umiejscowiona w samym centrum miasta. Można tutaj odpocząć na trawniku przy dźwiękach plenerowych koncertów, zobaczyć ZOO, popływać łódką czy odwiedzić muzeum zoologiczne. Centralnym punktem Parku jest ogromna Kaskada, która powstała na miejscu zburzonej przed laty cytadeli. W projektowaniu brał udział sam Antonio Gaudi.
Plaże
Ten, kto przybywa do Barcelony, obowiązkowo musi zaliczyć pobyt na plaży. Po wyczerpującym zwiedzaniu warto wybrać się nad morze i odetchnąć świeżym powietrzem. A wybór jest duży, ponieważ Barcelona ma dziewięć plaż o łącznej długości 4.4 km. Najpopularniejszą z nich jest Barceloneta, która ma długość 400 metrów.
Chociaż spędziłam w Barcelonie tydzień i zobaczyłam wszystkie najważniejsze atrakcje, to z pewnością jeszcze tam powrócę. Zostawiłam sobie parę miejsc, które odwiedzę będąc tam ponownie, bo jedno jest pewne – jeszcze nie raz zawitam do stolicy Katalonii!
Wszystkie zdjęcia umieszczone w tym poście są moją własnością, chyba że zaznaczono inaczej. Kopiowanie i używanie bez mojej zgody jest zabronione.