Europa · Hiszpania · W podróży

Madryt z lotu ptaka. Najlepsze punkty widokowe na miasto

To był mój piąty raz w Madrycie. Od pierwszej wizyty do tej ostatniej minęło dokładnie 6 lat. Przez ten czas twierdziłam, że nie lubię tego miasta; że jest dla mnie zbyt królewskie, po prostu nudne i nijakie. O rany, jak bardzo się myliłam! O wiele za długo żyłam w tym przekonaniu. Potrzebowałam aż pięciu wypraw do stolicy Hiszpanii, żeby łaskawszym okiem spojrzeć na Królewskie Miasto, po prostu je polubić, a nawet zakochać się. Może dlatego, że spojrzałam na nie z zupełnie innej perspektywy i poukładałam sobie w głowie pewne sprawy.  Albo może zwyczajnie do tego dojrzałam 🙂

Myślałam, że „wszystko” już w Madrycie widziałam, „wszędzie” byłam. W końcu po pięciu wizytach mam prawo znać miasto jak własną kieszeń. Jednak rzeczywistość zweryfikowała moje wyobrażenia i jak się okazało – praktycznie odwiedziłam znikomy procent „wszystkich” miejsc 🙂 A co najmniej drugie tyle ciągle na mnie czeka 🙂

De Madrid al cielo, czyli z Madrytu do nieba

De Madrid al cielo, co oznacza z Madrytu do nieba – słynne powiedzenie które oznacza, że lepiej niż w Madrycie może być jedynie w niebie. Fraza ta wita kierowców, którzy autostradą M30 wjeżdżają do miasta. W wolnym tłumaczeniu oznacza, że tak dobrze jak w stolicy Hiszpanii, nie ma w żadnym innym miejscu.

Jak wspomniałam wcześniej, spojrzałam na Madryt z zupełnie innej perspektywy – dosłownie i w przenośni. Postanowiłam spojrzeć na miasto z góry – odwiedziłam według mnie najciekawsze punkty widokowe, walcząc przy okazji ze swoim lękiem wysokości. I właśnie perspektywą Madrytu z lotu ptaka chciałabym się z Wami podzielić. Na szczęście wszystkie te miejsca znajdują się w niewielkiej odległości od siebie, więc można je odwiedzić za jednym zamachem 🙂

Oto najlepsze punkty widokowe na miasto:

1. Hotel Riu Plaza España

 • Adres: Calle Gran Vía, 84, 28013 Madryt
 • Strona internetowa: Hotel Riu Plaza España
 • Godziny otwarcia: 360º Rooftop bar i El Edén Gastrobar  11:00 – 01:00 (wjazd do 00:00), 360º Sky bar: 17:00 – 01:00 (wstęp do 00:00)
 • Cennik biletów: 5€ (11:00 – 17:00), 10€ (17:00 – 00:00)
 • Jak dojechać? Metro Plaza de España (L2, L3, L10); autobus 1, 2, 25, 44, 46, 74, 133, 138, C1, C2

Do odwiedzenia tego miejsca zainspirowała mnie jedna ze scen hiszpańskiego serialu „Valeria”, gdzie cztery przyjaciółki, sącząc fikuśne drinki kontemplowały o prozie życia. Wtedy postanowiłam, że przy najlbliższej okazji i ja się tam zjawię. Jak powiedziałam, tak też zrobiłam 🙂 Przyznam, że to najlepszy widok na Madryt, jaki do tej pory zobaczyłam.

Na 27. piętrze czterogwiazdkowego hotelu RIU Plaza España znajduje się SkyBar 360º, który dostarczy nam niezwykłych wrażeń widokowych oraz przypływu adrenaliny.  Z dachu hotelu można podziwiać zapierające dech w piersiach 360º panoramiczne widoki na miasto, a także uskutecznić spacer po szklanym chodniku, który dosłownie umożliwia chodzenie po madryckim niebie 🙂 Tutaj można spacerować w powietrzu i nad miastem – dosłownie 🙂

Jeśli z emocji i ekscytacji zachnie nam w gardle, można zamówić klasyczne koktajle, wino, piwo czy kawę, które – wbrew pozorom – nie kosztują miliona monet. Ja skusiłam się na lampkę wyśmienitego białego wina za 8€. W związku z tym, że była pora lunchu, a mój brzuch domagał się jedzenia, zamówiłam patatas bravas za kolejne 8€. Przyznam bez bicia, że były to najlepsze patatas bravas w moim życiu, a wierzcie mi – sporo ich w swoim życiu zjadłam 🙂 Dlatego uważam, że warto wydać kilka euro, by w spokoju rozkoszowac się przekąską i/lub drinkiem z fantastycznym widokiem na Madryt.

UWAGA! Wejście na teras widokowy znajduje się z tyłu budynku, a nie w głównym wejściu do hotelu.

2. Palacio de Cibeles

 • Adres: Plaza de Cibeles 1, 28014, Madryt
 • Strona internetowa: Palacio de Cibeles
 • Godziny otwarcia: wtorek – niedziela 10:30 – 14:30 i 16:00 – 19:30. Wjazd na taras co 30 minut.
 • Cennik biletów: normalny 3€, ulgowy 2,4€
 • Jak dojechać? Metro Banco de España (L2), autobus 001, 1, 2, 5, 9, 10, 14, 15, 20, 27, 34, 37, 45, 51, 52, 53, 74, 146, 150, 203, C03, E1

Zarówno Pałac Cibeles, jak i plac, w którym znajduje się cały kompleks, stanowią wizytówkę Madrytu. To bez wątpienia jeden z najbardziej charakterystycznych punktów na turystycznej mapie miasta. Właśnie na placu przed budynkiem odbywają się liczne fiesty i celebracje, ale też i protesty. Na jednej z głównych wież pałacu zbudowanego na początku XX wieku znajduje się punkt widokowy, który oferuje zwiedzającym uprzywilejowany widok na panoramę miasta. Panoramiczny widok na miejski krajobraz Madrytu obejmuje atrakcje turystyczne, takie jak Gran Vía i Calle Alcalá, Paseo de la Castellana i Park El Retiro. Przy każdym charakterystycznym punkcie znajdują się mapy, które pomogą zidentyfikować najbardziej charakterystyczne budynki miasta.

Aby dostać się na taras widokowy, trzeba najpierw dostać się na piętro 6E (windą lub schodami), a następnie dodatkowo wejść po schodach pokonując kolejne 88 stopni.

3. Circulo de Bellas Artes

 • Adres: C. de Alcalá, 42, 28014 Madryt
 • Strona internetowa: Circulo de Bellas Artes
 • Godziny otwarcia: 9:00-19:00 (poniedziałek-czwartek), 9:00-17:00 (piątek)
 • Cennik biletów: normalny 5€, ulgowy 4€
 • Jak dojechać? Metro Banco de España (L2), Sevilla (L2); autobus 001, 002, 1, 2, 3, 5, 9, 15, 20, 46, 51, 52, 53, 74, 146, 150, N16

Círculo de Bellas Artes w Madrycie (CBA) to prywatna instytucja kulturalna typu non-profit. Od momentu założenia w 1880 r. odgrywa ważną rolę o zasięgu międzynarodowym w dziedzinie tworzenia i rozpowszechniania kultury. CBA to duże centrum z jednym z najbardziej aktywnych programów kulturalnych w Madrycie. Aktualnie uchodzi za potęgę wśród europejskich prywatnych organizacji artystycznych. Galeria sztuki słynie z warsztatów artystycznych i konferencji, ale także ciekawych spektakli teatralnych i tanecznych. Wystawy podziwiać można przez cały rok w czterech salach nazwanych kolejno: Picasso, Minerva, Goya oraz Juana Mordó. W ich wnętrzach eksponuje się rysunki, obrazy, fotografie, rzeźby, ryciny, wyroby ceramiczne itd. Na jej terenie często organizowane są też koncerty. Posiada sale wystawowe, kino, teatr, sale koncertowe, sale wykładowe, warsztaty artystów, bibliotekę, kafeterię, taras widokowy i wiele innych obiektów. W instytucie odbywają się zajęcia związane ze wszystkimi dziedzinami kultury: sztukami wizualnymi, muzyką, filmem, sceną, literaturą, nauką, filozofią i poezją.

Budynek, w którym mieści się Círculo de Bellas Artes, został zaprojektowany przez architekta Antonio Palaciosa i zbudowano go w 1926 roku. Jest to symboliczny budynek, a z jego dachu można podziwiać jedne z najlepszych widoków na stolicę Hiszpanii. Dojrzymy z niego znajdujący się niedaleko symbol miasta – Palacio Cibeles oraz największą i najbardziej ruchliwą ulicę w mieście – Gran Vía.

Na tarasie widokowym znajduje się bar/restauracja, gdzie można coś przekąsić i/lub napić się drinka rozkoszując się przy tym widokiem – zależnie w której części usiądziemy – Palacio de Cibeles albo Gran Vía i majestatyczny budynek Metrópolis (aktualnie w renowacji 😦 ).

4. Faro de Moncloa

 • Adres: Av. Puerta de Hierro, s/n, 28071 Madryt
 • Strona internetowa: Faro de Moncloa
 • Godziny otwarcia: 9:30 – 20:00 (ostatnie wejście 19:30) wtorek – niedziela, poniedziałek – nieczynne.
 • Kasa biletowa czynna: wtorek – piątek: 9:30 – 14:30 oraz 15:30- 19:30, sobota – niedziela 9:30 -14:00 oraz 14:30 – 19:30
 • Cennik biletów: normalny 4€, ulgowy 2€, dzieci poniżej 6 lat 1€
 • Jak dojechać? Metro Moncloa (L3, L6); autobus 1, 12, 16, 44, 46, 61, 82, 83, 132, 133, 138, 160, 161, 162, C2, C1, A, G

Faro de Moncloa wygląda jak spodek kosmiczny, który góruje nad miastem i nie da się go nie zauważyć. Znajduje się w sercu kompleksu uniwersyteckiego Madrytu. Oferuje swoim gościom piękny widok na miasto i okolice z wysokości 92 metrów. Dawna oświetlona wieża została zaprojektowana przez urodzonego w Madrycie architekta Salvadora Péreza, aby upamiętnić zdobycie przez Madryt tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 1992 roku. Obiekt liczy łącznie 110 metrów wysokości.

Wieża, symbol architektury Madrytu, znajduje się w sercu kompleksu uniwersyteckiego i oferuje jeden z najlepszych panoramicznych widoków na stolicę. Ze szczytu można podziwiać najbardziej charakterystyczne budynki miasta, takie jak Pałac Królewski, Pałac Cibeles, budynek Telefónica na Gran Vía i Cuatro Torres – obszar biznesowy. Stamtąd można również zobaczyć duże parki i tereny zielone miasta, w tym parki El Retiro, Oeste i Casa de Campo, Monte del Pardo i Park Narodowy Guadarrama z ośnieżonym pasmem górskim w oddali.

5. Mirador de la Cornisa del Palacio Real

 • Adres: Plaza de la Armería 28013, Madryt – pomiędzy Pałacem Królewskim a katedrą Almudena)
 • Strona internetowa: Mirador de la Cornisa del Palacio Real
 • Godziny otwarcia: poniedziałek – niedziela 12:00 – 22:00
 • Cennik biletów: wstęp wolny
 • Jak dojechać? Metro Ópera (L2, L5, R), autobus SE712

Położony na Plaza de la Armería, między Pałacem Królewskim a katedrą Almudena. Po prawie piętnastu latach Dziedzictwo Narodowe ponownie otworzyło punkt widokowy na gzymsie kompleksu historycznego Pałacu Królewskiego w Madrycie. Ta nowa przestrzeń, zarządzana przez National Heritage, jest częścią prac modernizacyjnych i adaptacyjnych tego, co będzie miejscem powitalnym i głównym wejściem przyszłego Muzeum Zbiorów Królewskich, którego inauguracja jest zaplanowana na koniec z 2022 roku. Wejście do punktu widokowego prowadzi przez jedno z pięciu drzwi oryginalnej bramy pałacowej, która została zaprojektowana w 1899 roku przez głównego architekta pałacu, Enrique Repullés Segarra i która została usunięta na początku prac budowlanych muzeum w 2007 r.

Punkt widokowy na gzymsie kompleksu historycznego oferuje jeden z najpiękniejszych widoków panoramicznych na miasto, a konkretniej na park Campo del Moro i Casa de Campo.

Wszystkie zdjęcia umieszczone w tym poście są moją własnością, chyba że zaznaczono inaczej. Kopiowanie i używanie bez mojej zgody jest zabronione.

4 myśli na temat “Madryt z lotu ptaka. Najlepsze punkty widokowe na miasto

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s