Chorwacja · Ciekawe muzea · Europa · W podróży

Ciekawe i nietypowe muzea w Zagrzebiu. 5 miejsc, do których koniecznie trzeba zajrzeć będąc w stolicy Chorwacji

Nie jesteście miłośnikami muzeów? Gwarantuję Wam, że po wizycie w poniżej przeze mnie proponowanych zmienicie zdanie 🙂 Kiedyś też nie lubiłam szwendać się po nudnawych ekspozycjach, w których praktycznie było to samo – obrazy, jakieś „antyczne” naczynia, biżuteria czy ubrania. Dopiero od niedawna lubię zaglądać do instytucji kultury, gdy stały się  „bardziej przystępne”, tj. nowoczesne, interaktywne i multimedialne 🙂 Przed moją wyprawą do stolicy Chorwacji zrobiłam mały research odnośnie tamtejszych muzeów i znalazłam kilka perełek. Dlatego też, jeśli kiedyś będziecie w Zagrzebiu, koniecznie rozplanujcie swój czas tak, by odwiedzić chociaż jedno (a najlepiej wszystkie) z poniższych muzeów 🙂

Muzeum Zerwanych Związków

O tym muzeum słyszał chyba każdy. To jedna z atrakcji miasta, która stanowi pewien ewenement, a z całą pewnością jest oryginalna. Muzeum Zerwanych Związków zostało założone przez byłą parę: producentkę filmową Olinkę Višticę i projektanta wnętrz Dražena Grubišicia i koncentruje się na prostym pytaniu: „co zrobić ze wszystkimi pamiątkami po zakończonym związku?”. Początkowo w 2006 roku powstała wystawa, na której znalazły się również eksponaty podarowane przez znajomych pary i miała to być to wystawa tymczasowa, ale w 2010 roku muzeum znalazło swoje stałe miejsce w Zagrzebiu. Jego kolekcja odwiedza ponad 30 miast na całym świecie, a przy okazji jest uzupełniana o nowe eksponaty. W 2011 roku muzeum otrzymało nagrodę Kennetha Hudsona przyznawaną przez Europejskie Forum Muzeów, za inicjatywy, które zmieniają tradycyjne postrzeganiu roli muzeum w społeczeństwie.

Co znajdziemy w środku muzeum? Cała kolekcja to przedmioty podarowane przez zwykłych ludzi po tym, jak ich związek się zakończył. Poza samymi przedmiotami, obok nich wiszą opisy historii z nimi związanych: niektóre są smutne, niektóre zabawne, a niektóre tragiczne. Należą do nich m.in. pudełko popcornu, ukradziony na złość toster, laleczka voodoo, a nawet domowej roboty wibrator (?) — wszystko to sprawia, że muzeum wyróżnia się na tle typowych muzeów. Mnie najbardziej zapadły w pamięć dwa obiekty: suknia ślubna oraz japońskie kimono – oba z nich mają smutną historię. Ciekawostka jest, że każdy gość może także uzupełnić kolekcję muzeum o swój eksponat i opowieść. Kurcze, sama mogłabym zaopatrzyć muzeum w prywatne tragikomiczne historie związkowe… Może przy okazji następnej wizyty tak zrobię 🙂

Strona internetowa: Muzeum Zerwanych Związków
Cennik: 7 € (dorośli), 5 € (studenci, dzieci i seniorzy)
Godziny otwarcia: poniedziałek-niedziela, godz. 9:00-22:00 (czerwiec-wrzesień); poniedziałek-niedziela, godz. 10:00-21:00 (październik-maj)

Muzeum Kaca

To miejsce chyba najmniej mnie urzekło. Nie ukrywam, że byłam mocno zaintrygowana, ale niestety rozczarowało mnie. Na samym początku przy kasie mamy szansę wygrać darmową wejściówkę, wykonując wcześniej zadanie. Pani zakłada nam na głowę gogle imitujące stan mocnego upojenia alkoholowego, a naszym zadaniem jest „gra” w darty. Mamy jedną szansę trafienia do celu. Niestety nie byłam nawet blisko osiągnięcia celu 🙂 Co więcej, na wstępnie możemy zakupić jakiś alkohol „na odwagę” i spożywać go w trakcie zwiedzania. Do wyboru mamy piwo i lokalną rakiję.

Nie będę ukrywać, że muzeum wygląda jak melina 😀 Kilka małych pomieszczeń zaaranżowano w taki sposób, że wydaje się iż trafiliśmy w sam środek jakiegoś grubego melanżu 😀 Tak jak w przypadku Muzeum Zerwanych Związków, w Muzeum Kaca również możemy „podziwiać” obiekty podarowane przez „zwykłych” śmiertelników i dowiedzieć się o ich pijackich historiach. Poza tym, w muzeum porozwieszane są tablice, które zawierają sposoby na leczenie kaca w rożnych krajach, informacje o szkodliwym wpływie alkoholu oraz reakcji naszego organizmu po spożyciu twardych narkotyków i innych używek.

To, że uważam, iż to najmniej ciekawe miejsce w moim zestawieniu nie oznacza, że nie warto tam zajrzeć. Wręcz przeciwnie – warto, bo muzeum jest bardzo oryginalne. Poza tragikomicznymi historiami, które miały miejsce po spożyciu alkoholu, muzeum ma pewne (co prawda znikome, ale zawsze) walory edukacyjne. Pomysł jest tak banalnie prosty, że żałuję iż sama na niego nie wpadłam 🙂

Strona internetowa: Museum of Hangovers
Cennik: 5,4 € (dorośli); 4 € (studenci i mieszkańcy miasta)
Godziny otwarcia: poniedziałek-niedziela, godz. 10:00-22:00

Muzeum Czekolady

Mój faworyt w tym zestawieniu. Muzeum Czekolady w Zagrzebiu opowiada w dużej mierze nieznaną, ale fascynującą historię ulubionej słodyczy – czekolady. Sam bilet wstępu w formie boxa z zawartością czekoladek i drewnianej łyżeczki intryguje. Okazuje się, że w każdym pokoju należy próbować kolejnych smakołyków znajdujących się w pudełeczku. Muzeum Czekolady w Zagrzebiu to obowiązkowa pozycja dla wszystkich miłośników czekolady oraz dla tych, którzy chcą poznać historię jednego z najbardziej ulubionych smaków  na kuli ziemskiej.

Zwiedzający zabierani są w podróż w czasie i przestrzeni, począwszy od Olmeków, Majów i Azteków w Mezoameryce (którzy pili czekoladę jak szampan), przez hiszpańskich konkwistadorów, którzy przywieźli go na barokowe dwory Europy, aż po belgijskich, szwajcarskich, holenderskich i angielskich czekoladników, którzy stworzyli czekoladę – tak bardzo przez nas dzisiaj cenioną. W chwili, w której wkraczamy do muzeum, rozpoczynamy pełną przygód podróż w czasie i przestrzeni, a także angażujemy wszystkie nasze zmysły – wzrok, węch, dotyk, słuch i co najważniejsze – smak!

Muzeum obejmuje sześć stref historycznych. Każda strefa składa się z niepowtarzalnej scenerii, tła muzycznego, artefaktów historycznych, interaktywnych miejsc edukacyjnych i oczywiście stacji smakowych, gdzie odwiedzający mogą spróbować czekolady spożywanej w danej epoce (w sumie oferowanych jest 9 różnych odmian czekolady, od prażonego ziarna kakaowego, przez likier czekoladowy, a kończąc na czekoladzie rubinowej). Istnieje również specjalny obszar, „laboratorium”, w którym zwiedzający mogą dowiedzieć się o procesie produkcji, poczuć zapach i podotykać składników wykorzystywanych w produkcji, a także bez limitu stołować się przepyszną, cieplutką i gęstą czekoladą. Co ciekawe, w muzeum pojawił się nawet słodki, polski akcent 🙂 A na samym końcu naszej wycieczki jest butik czekolady oferujący rzadką czekoladę rzemieślniczą pochodzącą z Chorwacji i Słowenii.

Strona internetowa: Muzeum Czekolady
Cennik: 8,6 € (dorośli), 6,6 € (studenci), 6 € (dzieci 5-18 lat), 26 € (bilet rodzinny: dwoje dorosłych i max. troje dzieci)
Godziny otwarcia: poniedziałek-nieczynne; wtorek-sobota, godz. 9:00-20:00; niedziela, godz. 10:00-19:00

Muzeum Techniki im. Nikoli Tesli

Muzeum Techniki Nikoli Tesli (Tehnički muzej Nikola Tesla) w Zagrzebiu prezentuje bogatą ekspozycję, na którą składają się najwybitniejsze osiągnięcia techniczne, wynik pracy inżynierów i wynalazców z różnych stron świata. Pomysł utworzenia tego rodzaju muzeum pochodzi z końca XIX wieku. Tak więc przez pewien czas Zagrzeb miał muzeum rzemiosła, a – historia Muzeum Techniki w Zagrzebiu rozpoczęła się w 1954 roku. Znajduje się tu, m.in. najstarsza w regionie maszyna parowa z połowy XIX wieku, która do dziś jest sprawna. Zwiedzający zobaczą także 300-metrowy model kopalni węgla, żelaza i metali nieżelaznych oraz zabytkowy sprzęt gaśniczy wykorzystywany na przestrzeni lat przez chorwacką straż pożarną, a także odwiedzą planetarium.

Wystawy w muzeum – Pierwsze sekcje Muzeum Techniki zapewniają wgląd w tematy: transformacja energii, transportu i górnictwa. Wydziały te były otwarte dla publiczności w 1963 r., a następnie otwarto kolekcję nafty z 1968 r., planetarium z 1965 r., gabinet demonstracyjny Nikoli Tesli w 1976 r., wydział rolnictwa w 1981 r., straż pożarna w 1992 r., apisary 1994 oraz Muzea Zemljamjerstvo – katastr w 1994 roku. Szczególnie interesująca jest wystawa – szklany ul pszczół lub pszczelarz z żywymi pszczołami, których życie i pracę można swobodnie oglądać na żywo. Jednak jednym z najważniejszych działów muzeum jest ten poświęcony wynalazkom i badaniom Nikoli Tesli – znanego inżyniera pochodzenia serbskiego. Tesla był twórcą, m.in. prądnicy prądu przemiennego, dynama rowerowego, baterii słonecznych, silnika elektrycznego oraz elektrowni wodnej. Duże wrażenie na zwiedzających zrobi sekcja transportu, w której zaobserwujemy rozwój sprzętu transportowego w wodzie, na lądzie i w powietrzu, z oryginalnymi modelami samolotów, pociągów czy samochodów. Z pewnością jest interesujący dla ludzi w każdym wieku.

Strona internetowa: Muzeum Techniki im. Nikoli Tesli
Cennik: 3,3 € (dorośli), 2,6 € (studenci i dzieci)
Godziny otwarcia: poniedziałek-nieczynne; wtorek-piątek, godz. 9:00-17:00, sobota-niedziela, godz. 9:00-13:00

Muzeum Konopi

Naprzeciw głównego komisariatu policji w Zagrzebiu w kraju, który wciąż zakazuje używania marihuany do celów rekreacyjnych, pojawiło się nietypowe muzeum, dedykowane tej niezwykłej roślinie. Kontrowersyjny pomysł? Nie dla Chorwatów. Z biletem wstępu, który można także zwijać i palić, poznajemy fascynującą i upojną historię tej dyskusyjnej rośliny.

Uważa się, że konopie indyjskie były po raz pierwszy uprawiane w Azji Środkowej około 10 000 lat temu, a przez stulecia zyskały niezwykłą pozycję na całym świecie, głównie ze względu na swoje właściwości medyczne. W muzeum odbywamy wycieczkę po przeszłości marihuany opowiedzianą za pomocą filmów, kolorowych plakatów informacyjnych i przeróżnych eksponatów. Znajdują się tam m.in. bonga wodne w rożnych kształtach i inne tego typu gadżety, różne rodzaje tej rośliny ze wszystkich stron świata (np. Afganistanu), a także filmik z legendarnego festiwalu muzycznego Woodstock z 1969 roku, nad którym unosiła się „chmura” dymu marihuany emanującego od tysięcy fanów. Istnieje również namiot prezentujący proces uprawy konopi, wraz ze specjalnymi lampami i żywą rośliną.

Konopie indyjskie to nie tylko roślina o właściwościach odurzających. W muzeum dowiadujemy się, że ma ona tysiące zastosowań, w tym wykorzystuje się ją do produkcji olejów, mąki, kosmetyków, pasz dla zwierząt, tekstyliów, lin a nawet materiałów budowlanych. Wszystkie te przykłady znajdziemy w muzeum. Chorwacja pozwala na zakup marihuany o zawartości do 0,2 procent THC – głównego psychoaktywnego składnika tej rośliny. Muzealny sklepik oferuje wiele legalnych produktów kannabidiolowych (CBD) w tym napoje, olejki, produkty spożywcze, kremy do twarzy i spraye. Niestety w muzeum nie wolno było robić zdjęć 😦 Wszędzie były kamery i bałam się pstrykać ukradkiem jakiekolwiek fotki. Dlatego też wybaczcie, ale musiałam pobrać je ze strony internetowej.

Strona internetowa: Muzeum Konopi
Cennik: 8 € (dorośli); 6 € (studenci)
Godziny otwarcia: poniedziałek-czwartek, godz. 11:00-19:00; piątek-sobota, godz. 11:00-20:00; niedziela – nieczynne

fot. http://www.cannabismuseum.hr

fot. http://www.cannabismuseum.hr
fot. http://www.cannabismuseum.hr
fot. http://www.cannabismuseum.hr
fot. http://www.cannabismuseum.hr

Wszystkie zdjęcia umieszczone w tym poście są moją własnością, chyba że zaznaczono inaczej. Kopiowanie i używanie bez mojej zgody jest zabronione.

4 myśli na temat “Ciekawe i nietypowe muzea w Zagrzebiu. 5 miejsc, do których koniecznie trzeba zajrzeć będąc w stolicy Chorwacji

  1. Świetnie miejsca i doskonała podpowiedź dla tych, którzy wybierają się do Chorwacji i chcą ją lepiej poznać 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s