Kultura · Literatura

Jessica Bruder „Nomadland”

Kim są współcześni nomadzi? Czy możemy nazywać ich bezdomnymi? Czy są to po prostu ludzie ciekawi świata i spragnieni przygody, a może wciąż poszukujący swojego miejsca na ziemi? Coraz więcej osób decyduje się porzucić swoje dotychczasowe życie, sprzedają dom i majątek, pakują resztę dobytku do kampera i wyruszają w świat. Jednak Nomadzi w książce Jessici Bruder to nieco inny typ włóczęgów.

Jessica Bauder to amerykańska dziennikarka przez ponad dziesięć lat związana z „New York Timesem”. W trakcie pracy nad „Nomadland” spędziła trzy lata w podróży i przejechała łącznie dwadzieścia cztery tysiące kilometrów. Za książkę otrzymała nagrodę Barnes & Noble oraz kilka nominacji. Filmowa adaptacja „Nomadland” w reżyserii Chloe Zhao z Frances McDormand w roli głównej, zdobyła szereg najważniejszych nagród filmowych, między innymi 3 Oscary, 2 Złote Globy czy Złotego Lwa dla najlepszego filmu na festiwalu w Wenecji.

Ich oszczędności wyparowały wraz z kryzysem w 2008 roku albo z powodu rożnych zdarzeń losowych. Zamiast odpoczywać na zasłużonej emeryturze, oni żegnają się z wygodnym życiem klasy średniej, sprzedają domy, których nie dają rady już utrzymać, przesiadają się do kamperów czy pikapów i ruszają przed siebie. Jeżdżą po całych Stanach w poszukiwaniu dorywczej pracy – na kempingach, przy zbiorach owoców czy centrach logistycznych Amazona.

Niektórzy uważają ich za bezdomnych, ale koczownicy nowej ery nie lubią tego określenia. Wolą, żeby o nich mówiono jako o bezmiejscowych. Zgodnie twierdzą, że wyrwali się z niewoli czynszów i świadomie wypisali się z zepsutego, demoralizującego systemu. Nie chcą być również kulą u nogi dla swoich dzieci, którzy mieliby się nimi zająć. Zamiast tego wielu nomadów nauczyło cieszyć się nową rzeczywistością i upragnioną wolnością. Nawiązują nowe przyjaźnie, dzielą się doświadczeniami i pomagają sobie nawzajem. Każdego dnia mogą budzić się w innym miejscu i pić poranna kawę z najpiękniejszym widokiem. Jak sami przyznają, czasami nie jest łatwo, ale dzięki temu, że się wspierają, dzielą wspólne pasje i mają taką samą wizję na życie, łatwiej jest przetrwać w trudniejsze dni.

„Nomadland” to pięknie opowiedziana historia kilku osób, które odważyły się zmienić całe swoje życie i wyruszyć w niekończącą się przygodę. Dzięki Jessice Bauder chociaż na chwilę możemy dołączyć do nomadów i wyruszyć na włóczęgę po zupełnie innej Ameryce.

Tutaj możecie przeczytać recenzję filmu „Nomadland”

Za książkę dziękuję:

Jedna myśl na temat “Jessica Bruder „Nomadland”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s