Czechy · Europa · W podróży

Rešovské Vodospády. Ukryty raj w środku czeskich Moraw

To mój drugi raz w Czechach w tym roku, a w planach mam jeszcze co najmniej dwa wyjazdy. Ten kraj coraz bardziej mnie fascynuje. Nasz (niepozorny) południowy sąsiad, chociaż mały, ale za to z ogromnym potencjałem turystycznym, oferuje wiele atrakcji. Można spotkać wiele fascynujących miejsc i zapierających dech widoków. Jednym z nich są Rešovské Vodospády, które nadal (na szczęście) nie są popularną atrakcją turystyczną, niewiele osób o nim wie. Na trasie spotkałam jedynie samych lokalesów, nie było żadnego obcokrajowca – poza mną. To nadal nieodkryta okolica, położona poza głównymi szlakami turystycznymi, z przepiękną przyrodą i jeszcze ładniejszymi wodospadami, które są narodowym pomnikiem przyrody.

Rešovské Vodospády – czeska perełka natury

Na terenie północnych Moraw, w podgórzu Jesioników (pasmo Niski Jesionik), leży zapomniana, lecz urocza sudecka wioska Reszów (Rešov). Koło niej płynie rzeczka Huntawa (Huntava), która przez stulecia spokojnie drążyła wąwóz w okolicznych lasach. Dokładnie w tym miejscu wpływa w wąski i głęboki kanion z mnóstwem progów skalnych, na których tworzą się mniejsze kaskady i całkiem spore wodospady. To właśnie Rešovské Vodospády – prawdziwa ukryta perełka w całej okolicy, która zachwyca niezwykłymi formacjami skalnymi, a dodatkowo o tej porze roku – nastąpiła eksplozja kolorów. Momentami miałam wrażenie, że przeniosłam się do jakiejś egzotycznej dżungli albo do gry przygodowej rodem z Tomb Raider.

Rešovské Vodospády, mogły ukształtować się dzięki kilku czynnikom, tj.: ruchom tektonicznym, podłożu geologicznemu i erozji rzecznej. Pierwszy z czynników był inicjujący, ponieważ, to właśnie on spowodował wydźwigniecie w wyniku ruchów tektonicznych Niskiego Jesionika (Sudety, to góry zrębowe) ponad Zapadlisko Górnomorawskie, na wysokość od 200 do 300 m. W dolinie przypominającej kanion, wokół wodospadów zachowały się pierwotne lasy bukowe z paprociami, zbiorowiska mchów, skał o finezyjnych kształtach i powalone pnie. Cały obszar o powierzchni 6 ha pokryty jest naturalnymi lasami. Najwyższy z wodospadów ma stopień o wysokości 10 m. Cała dolina 71,6 ha od 2013 roku objęta jest ochroną w ramach rezerwatu – národní přírodní rezervace Rešovské vodopády. Od 1966 roku są chronionym dziełem przyrody.

Spacer z romantyczną otoczką

Do doliny prowadzi dobrze oznakowany szlak z wioski Rešov, który wiedzie nas przez najbardziej efektowny odcinek doliny. Szlak zaczyna się tuż przy parkingu i lokalnej gospodzie. Nie jest to oszałamiająco długi odcinek do przebycia, bo jedynie 1,5 km w jedną stronę. Na samym początku prowadzi strome zejście w dół, potem teren się wypłaszcza. Zwiedzanie najbardziej niedostępnych części kanionu ułatwią urocze drewniane kładki, pomosty i schody. W najciekawszych miejscach podziwianie przyrody ułatwiają platformy widokowe.

Szlak turystyczny nie jest wymagający. Spokojnie przemierzymy go w butach sportowych, chociaż trzeba uważać, bo niektóre kamienie są śliskie. Większość trasy przejdziemy wspomnianymi drewnianymi kładkami, które dodatkowo nadają temu miejscu romantycznej otoczki. Szczególnie o tej porze roku, gdzie natura eksplodowała cała paletą jesiennych barw. Spacer 1,5 km trasą, to idealny pomysł na spacer w jesienne, niedzielne popołudnie.

Informacje praktyczne

  • Do Rešovskich Vodospádów najłatwiej dostać się samochodem z Reszowa (1,5 km), Horní Města (3 km) lub Tvrdkova (3 km);
  • Tuż przy zejściu na szlak dostępny jest parking i gospoda z jedzeniem;
  • Wejście do Rešovskich Vodospádów jest bezpłatne i czynne całodobowo;
  • Szlak liczy 1,5 km w jedną stronę

Wszystkie zdjęcia umieszczone w tym poście są moją własnością, chyba że zaznaczono inaczej. Kopiowanie i używanie bez mojej zgody jest zabronione.

9 myśli na temat “Rešovské Vodospády. Ukryty raj w środku czeskich Moraw

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s