Ciekawe muzea · Dolnośląskie · Polska jest piękna! · W podróży

Wrocław. Hydropolis – rzetelna dawka wiedzy o wodzie

Woda to najważniejsza substancja na Ziemi. To od niej wszystko się zaczęło – to w wodzie powstało życie. Ludzkie ciało składa się w 70% z wody i jest nam ona niezbędna do życia. Chociaż wydaje nam się, że tak dużo o niej wiemy, to jednak nadal pozostaje wielką niewiadomą – ponad 90% głębin morskich do tej pory nie zostało zbadanych! Wrocławskie Hydropolis to znakomite centrum wiedzy o wodzie. Nowoczesna i interaktywna wystawa zabiera nas w niezwykłą podróż – w głębiny oceanów, na odległe planety, ale też do miasta i wnętrza ludzkiego ciała 🙂

O historii Hydropolis

W grudniu 2015 r. wrocławskie Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A. po przeprowadzeniu remontu, unowocześniło budowlę i otworzyło Hydropolis. To unikatowe centrum wiedzy o wodzie łączy walory edukacyjne z nowoczesną formą wystawienniczą. Hydropolis jest także wyjątkowym przykładem rewitalizacji obiektu poprzemysłowego. Ekspozycja poświęcona wodzie mieści się w XIX-wiecznym podziemnym zbiorniku wody czystej. Wrocławskie Hydropolis to bardzo nowoczesne i multimedialne muzeum, którego tematem przewodnim jest woda. Wystawa zdobywa liczne nagrody, w tym Cud Polski 2016 National Geographic Traveler.

Zwiedzanie wystawy

Wystawa podzielona jest na 8 stref tematycznych. Przyznaję, że można się nieco zgubić, chociaż do poszczególnych sekcji „prowadzi” po ziemi niebieskie oznaczenie imitujące rzekę. Co zatem Hydropolis oferuje ciekawskiemu turyście?

 • Planeta Wody – tutaj zaczyna się zwiedzanie wystawy. Projekcja 360º na 65-metrowym ekranie opowiada o powstaniu wody na Ziemi, stanowi pierwszy etap zwiedzania wystawy. 10-minutowy film zabiera nas w najodleglejsze zakamarki kosmosu. Dowiemy się w jaki sposób powstała woda i jak jest jej dużo we wszechświecie. Ponadto, na środku sali wyświetlany jest obraz kuli ziemskiej z animacją wpływów wodnych na naszej planecie.

 • Strefa Stany Wody – woda występuje w trzech stanach skupienia – już to czyni ją substancją niezwykłą. Tutaj poznamy jej właściwości, by zrozumieć, dlaczego jest tak istotna niemal w każdym aspekcie ludzkiego życia. Przyjrzymy się obiegowi wody w przyrodzie i nauczymy rozróżniać rodzaje chmur, by prawidłowo przewidywać pogodę.

 • Strefa Głębiny – w tej strefie możemy z bliska obejrzeć najbardziej przerażające stworzenia głębinowe i odkryjemy niesamowite życie ukryte w ciemnościach. Ponadto, wraz ze śmiałkami batyskafu „Trieste”, przeżyjemy legendarną podróż do najgłębszego miejsca na Ziemi.

 • Strefa Miasto i Woda – w tej części zobaczymy imponującą satelitarną mapę Wrocławia, na której prezentowane są m.in. wizualizację powodzi tysiąclecia, która w lipcu 1997 roku nawiedziła Polskę, a także proces produkcji i dostarczania wody oraz odbioru i oczyszczania ścieków.

 • Strefa Ocean Życia – tematem tej strefy jest ewolucja życia, które pojawiło się w wodzie ok. 3,3 miliarda lat temu. Są tutaj bogate ekosystemy raf koralowych, techniki kamuflażu oraz różnorodność wodnego życia – od mikroorganizmów ukrytych w kropli wody po olbrzymie ssaki morskie.

 • Strefa Człowiek i Woda – średnio 60% masy ciała każdego z nas stanowi woda. W tej strefie poznamy jej funkcje w naszym organizmie.

 • Strefa Historia Inżynierii Wodnej – w tej strefie poznamy i samodzielnie sprawdzimy działanie wodnych wynalazków z czasów starożytnych: śruby Archimedesa, koła wodnego, zegara wodnego i turbiny Herona. Na przykładzie Egiptu i Nilu dowiemy się, jak ważna dla rozwoju każdej cywilizacji jest woda.

 • Strefa Wystaw Czasowych – aktualnie (styczeń 2023) w tej strefie widnieje kampania #PijKranówkę, która zachęca do picia wody z kranu.

Czy warto się tam wybrać?

Zdecydowanie warto! Hydropolis to doskonałe miejsce dla tych małych, jak i nieco starszych gości. Interaktywna wystawa zachęca do nauki poprzez zabawę. To doskonała dawka rzetelnej wiedzy o wodzie. Ja żałuję, że tak późno tutaj dotarłam, ale nadrobiłam zaległości 🙂 Chętnie jeszcze kiedyś się tam wybiorę.

Informacje praktyczne

 • Adres: ul. Na Grobli 17, Wrocław
 • Strona internetowa: Hydropolis
 • Godziny otwarcia: poniedziałek-piątek, godz. 9:00-18:00 (ostatnie wejście g. 17:00), sobota-niedziela, godz. 10:00-20:00 (ostatnie wejście g. 19:00)
 • Cennik biletów: normalny 32 zł, ulgowy 23 zł, rodzinny (2+2) 85 zł, rodzinny z KDR (2+3) 90 zł/rodzina
 • Na zwiedzanie warto zarezerwować sobie ok. 2 godzin, żeby wszystko na spokojnie obejrzeć.

Za zaproszenie dziękuję:

Jeśli podobał Ci się mój wpis, albo czujesz się zainspirowana/y to zostaw komentarz lub lajka. Możesz także pomóc w rozwoju bloga niewielką wpłatą – symbolicznym kosztem kawy! Z góry dzięki! 🙂

Jedna myśl na temat “Wrocław. Hydropolis – rzetelna dawka wiedzy o wodzie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s