Kultura · Literatura

Małgorzata Czapczyńska „Skandalistki. Kobiety, które zadziwiały i szokowały”

Nie od dzisiaj wiadomo, że kobiety to niesamowite istoty. Szkoda tylko, że przez stulecia tłamszone, ograniczane i żyjące pod dyktando patriarchatu. Dzisiaj, w XXI wieku, niestety nadal tak się dzieje. Na szczęście, na przełomie różnych wieków, pojawiały się (i nadal pojawiają) kobiety, które obalają schematy, łamią konwenanse i żyją po swojemu. Małgorzata Czapczyńska w swojej najnowszej książce „Skandalistki. Kobiety, które zadziwiały i szokowały” opowiada o niezwykłych kobietach, które zadziwiały świat swoją odwagą.

Są wśród nich Gertrude Bell – królowa pustyni, przed którą drżeli szejkowie; Helena Rubenstein – biedna dziewczyna z krakowskiego Kazimierza, twórczyni kosmetycznego imperium; Nellie Bly – pierwsza dziennikarka, która udawała obłąkaną, by opisać koszmar szpitala psychiatrycznego; Mary Ann Bevan – „najbrzydsza kobieta na świecie”, zarabiająca wyglądem na utrzymanie dzieci; Leni Riefenstahl – prywatna reżyserka Fuhrera; Rita Gorgonova – najsłynniejsza morderczyni II Rzeczypospolitej oraz polskie pisarki, o których tajnym, burzliwym życiu miłosnym nie uczono nas w szkole.

Autorka podzieliła książkę na trzy części: niewolnice miłości, kobiety, które zadziwiały i szokowały oraz wyjęte spod prawa. W każdym rozdziale znalazły się odpowiednio dopasowane nazwiska kobiet. W lekki i ciekawy sposób opisała ich życie. Z pozoru wydawać się może, że każda jest inna, ale bez wątpienia wszystkie łączy jedno – odważyły się wystąpić przeciwko panującym schematom społecznym. Udowodniły, że kobiety mają bardzo dużo do zaoferowaniu społeczeństwu. Niektóre kobiety są nam dobrze znane, ale o innych słyszałam pierwszy raz. Historie ich życia nie mają szczęśliwego zakończenia, a niektóre z nich wręcz szokują.

Książka „Skandalistki. Kobiety, które zadziwiały i szokowały” to najprawdziwsze historie o jasnej i ciemnej stronie kobiecej natury. Małgorzata Czapczyńska opowiada o niezwykłych kobietach, które rezygnowały ze wszystkiego w imię miłości, łamały konwenanse i zadziwiały świat swoją odwagą. Wyjętych spod prawa skandalistkach i wizjonerkach, które zmieniły bieg historii. To fascynująca lektura po biografiach niesamowitych kobiet, z różnych krajów i środowisk. Szkoda tylko, że są to jedynie krótkie biogramy poszczególnych postaci. Autorka zawarła samą esencję w biografiach kobiet silnych, walczących o siebie i swoje marzenia. Jednak dzięki niej, nie omieszkam zgłębić życiorysy niektórych z opisanych pań.

Za książkę dziękuję:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s