Kultura · Literatura

I. Minhos Martins, B. P. Carvalho „Atlas podróżników. Historie wypraw na krańce świata”

Mówi się, że na naszej planecie nie ma już miejsc tajemniczych i mistycznych – wszystkie lądy i kultury zostały odkryte. Obawiam się, że taka jest prawda, a jedyne co możemy, to dogłębne poznawanie wybranego kawałka ziemi. O niektórych niezwykłych i ważnych odkryciach możemy poczytać w cudownym „Atlasie podróżników”, który przeniesie nas w czasie i możemy przeżyć wyprawy odkrywcze i te badawcze na nowo. Portugalscy autorzy: Isabel Minhos Martins oraz Bernardo P. Carvalho stworzyli piękną książkę dla dzieci o wybranych odkrywcach i ich dokonaniach.

Pieszo, konno, na grzbiecie wielbłąda, na pokładzie statku – śmiałkowie od wieków wyprawiali się w nieznane, by poznać najdalsze krańce Ziemi. Przeżywali niezwykłe przygody i wracali z opowieściami o odległych krainach, ich mieszkańcach i odmiennych kulturach. Poznajcie ich – podróżników z dawnych i nie tak dawnych czasów. Mnichów, uczonych i kupców, obieżyświatów europejskich, chińskich i arabskich. Słynnych, jak Marco Polo, Aleksander von Humboldt czy Karol Darwin – i nieco mniej znanych, a nie mniej ciekawych, jak Pyteasz, Xuanzang czy kobiety podróżniczki: Jeanne Baret i Mary Kingsley. Przeczytajcie o ich wyprawach i przekonajcie się, jak potężną siłą jest pragnienie, by sprawdzić, co kryje się poza granicami znanego świata.

Książka ta czyni postaci historyczne bardziej ludzkimi, ukazując ich życie osobiste i motywacje ich poszukiwań, nie tylko ekonomiczne czy religijne, ale także wynikające z odwiecznego ludzkiego pragnienia zmierzenia się z nieznanym. W „Atlasie podróżników” zostali wyróżnieni ci odkrywcy, którzy nie wyrządzili tyle zła na świecie swoim przybyciem na nowe, nieznane wówczas tereny. Niezależność i odwaga podróżników została po mistrzowsku zinterpretowana przez Bernardo Carvalho, wszechstronnego artystę o niewiarygodnie szerokim wachlarzu technik. Połączenie stylów i szeroka, otwarta perspektywa pozwalają czytelnikom swobodnie podróżować po ich własnych wyobrażonych światach.

„Atlas podróżników” to pełen imponujących ilustracji i niezwykłych przygód album o odkrywcach i podróżnikach z różnych epok i różnych części świata. Książka nagrodzona prestiżową BolognaRagazzi Award 2019 – jedną w najważniejszych nagród w dziedzinie książki dziecięcej – w kategorii non fiction. Trudno się dziwić, bo książka jest po prostu przepiękna! Wyraziste czarno-białe ilustracje malowane tuszem przedstawiające ludzi i miejsca przeplatają się z pełnymi barw akrylowymi obrazami tajemniczych abstrakcyjnych krajobrazów. Dzięki nim można odnieść wrażenie, że znajdujemy się w samym środku akcji. Nie da się od nich oderwać wzroku. Podobno to książka dla dzieci, ale nie chce mi się w to wierzyć, bo ja totalnie oszalałam na jej punkcie 🙂 Oby powstało więcej takich pięknych książek, dedykowanych również dla tych dużych dzieciaków 🙂

 

Za książkę dziękuję:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s