Kultura · Literatura

Anna Klara Majewska „Majorka. Nie tylko pod palmą”

Anna Klara Majewska to pisarka, felietonistka i projektantka. Ciągle jest w podróży, ale to na Majorkę, gdzie od kilkunastu lat mieszka na wsi i pisze kolejne książki, wraca jak do domu. Jak sama twierdzi – ta hiszpańska wyspa jest jej małym rajem na ziemi. Na swoim koncie ma takie powieści jak „Rok na Majorce”, „Powrót na Majorkę” czy „Majorka w niebieskich migdałach”. Teraz opowiada o tej wyspie w zupełnie inny sposób. „Majorka. Nie tylko pod palmą” to przewodnik z serii „Podróż nieoczywista” po tej ciekawej wyspie.

Majorka – wielu o niej słyszało, niewielu na nią dotarło. To hiszpańska wyspa z archipelagu Balearów, piękna uwodzicielka, która roztacza czar turkusowych zatok i zachodzącego słońca oraz rozkwita białymi jak śnieg migdałowcami. To miejsce, gdzie góry schodzą do morza, a u ich podnóża przycupnęły miasteczka, które zaskakują swoją historią i tradycjami – jak Fornalutx, Deià, Sóller czy Valldemossa. Na Majorce – trójjęzycznej wyspie – usłyszymy hiszpański, kataloński i majorkański. To tutaj można posmakować ryżu po arabsku, lokalnych drożdżówek (enseimad), pączków (bunyoli), likieru migdałowego i dobrego wina oraz poczuć zapach pomarańczy i cytryn. Razem z autorką oglądamy kolorowe tkaniny i tańczące diabły, spacerujemy starymi uliczkami Palmy, wybieramy się na targ rybny oraz wyruszamy śladami Fryderyka Chopina, George Sand i Agathy Christie.

Autorka związana jest z wyspą od wielu lat. Z humorem opisuje to, co doskonale zna.  Poszukuje Majorki ukrytej przed okiem masowego turysty. Tropi ślady jej historii i kultury, sięga do legend. Cofa się w czasie, odkrywając, co pozostawili po sobie starożytni Rzymianie, Arabowie i chrześcijanie. Przedstawia barwne postacie, które zaludniały karty majorkańskiej historii. Zdradza fascynacje wyspą artystów i celebrytów z różnych krajów i epok. Odkrywa, jacy są Majorkańczycy naprawdę – jak świętują, co jedzą i jak żyją na co dzień.

„Majorka. Nie tylko pod palmą” to nie do końca jest przewodnik, a na pewno nie typowy przewodnik. To raczej fascynująca opowieść osoby całkowicie zakochanej w tym miejscu. Czuć to doskonale, bo Anna Klara Majewska z fascynacją i namiętnością zaprasza czytelnika na Majorkę, ale widzianą z innej perspektywy. Tę fascynującą opowieść dopełniają piękne, kolorowe i inspirujące zdjęcia, a także apetyczne przepisy lokalnych potraw, których chciałoby się natychmiast skosztować. To doskonała lektura dla tych, którzy chcą odwiedzić tę hiszpańską wyspę.

Za książkę dziękuję:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s