Opolskie · Polska jest piękna! · W podróży · Zamki i pałace

Zamek w Mosznej. Pałac jak z bajki

O wizycie w zamku w Mosznej marzyłam od dawna. Ten bajkowy pałac śnił mi się po nocach. Jednak ta przeklęta pandemia kilkukrotnie pokrzyżowała moje plany. Na szczęście, w pewien majowy, nieco chłodny weekend w końcu udało mi się tam dotrzeć. Czy budowla mnie zachwyciła i spełniła moje oczekiwania?

Zamek – a właściwie pałac – porównywany jest do tego w Disneylandzie, ale dla mnie wygląda jak filmowy Hogwart. Ten słynny zamek znajduje się w Mosznej – niewielkiej miejscowości, położonej zaledwie 15 km od Krapkowic i 30 km od stolicy województwa – Opola. To ponad stuletni zespół pałacowo-parkowy o powierzchni 200 ha wpisany jest do rejestru zabytków. Zamek to jeden z najbardziej znanych, rozpoznawalnych i najcudniejszych obiektów zabytkowych nie tylko na Opolszczyźnie, ale i w całej Polsce. Przebywając na terenie tego zespołu pałacowo-parkowego można odnieść wrażenie, że wkracza się do czarodziejskiego świata baśni.

Trochę o historii Zamku w Mosznej

Nazwa miejscowości prawdopodobnie pochodzi od nazwiska Moschin, rodziny przybyłej do parafii Łącznik w XIV wieku. Według jednej z legend, Moszna w średniowieczu należała do Zakonu Templariuszy. Zamek nie jest tak stary, jak się wydaje. To barokowa architektoniczna perełka z XVIII wieku, ale ostateczny kształt Zamek przyjął po roku 1896.

W latach 1866-1945 właścicielem Mosznej była rodzina von Tiele Wincklerów. Można przypuszczać, że pomysłodawcą budowy zamku w obecnym kształcie był sam Franz Hubert. W nocy z 2/3 czerwca 1896 z niewiadomych przyczyn wybuchł w Mosznej pożar, który strawił wnętrza, dachy, część ścian barokowego pałacu. Jeszcze w tym samym roku Franz Hubert przystąpił do odbudowy, a zarazem rozbudowy rezydencji. Do roku 1900 powstało skrzydło boczne (wschodnie), w stylu neogotyckim wraz z oranżerią. W latach 1912-1914 dobudowane zostało skrzydło zachodnie w stylu neorenesansowym. Wśród detali architektonicznych zamku można dostrzec duże zróżnicowanie stylistyczne. Wysokość obiektu, jego liczne wieże, szczyty, iglice dają wyraźne odczucie wertykalizmu. Styl budowli można uznać za eklektyczny. Zamek posiada ogółem 8 tys. m2 powierzchni, w tym 365 pomieszczeń oraz 99 wież. Ponadto Mosznę otacza sporych rozmiarów park, w którym znajdują się trzystuletnie okazy dębów.

W 1911 i 1912 roku gościem hrabiego Franza Tiele Wincklera był cesarz Wilhelm II, o czym informuje zachowana rękopiśmienna kronika polowań. W związku z najazdem armii radzieckiej, wiosną 1945 roku rodzina Tiele Wincklerów opuściła zamek uciekając do Niemiec. W 1945 roku Zamek przejęła Armia Czerwona. W tym czasie dewastacji i zniszczeniu uległo niemal całe wyposażenie zamku. Po zakończeniu II wojny światowej Zamek stanowił siedzibę różnych instytucji, ale nie miał stałego użytkownika. W 1972 roku mieściło się w nim Sanatorium, później Wojewódzki Ośrodek Profilaktyczno-Sanatoryjnego, a od 1996 roku – Centrum Terapii Nerwic. W 1948 roku w części majątku ziemskiego utworzono także Państwową Stadninę Koni, która aktualnie jest własnością prywatną. Od 2013 w pałacu funkcjonuje hotel i restauracja, a szpital został przeniesiony do budynku znajdującego się nieopodal Zamku w Mosznej.

Zwiedzanie zamku i parku

Wstęp na teren pałacowo-parkowy jest odpłatny od początku marca do końca listopada. Można kupić standardowy bilet wstępu lub skorzystać z dodatkowych możliwości, takich jak: wejście do komnat (zwiedzanie z lektorem), wstęp na zamkowe wieże lub zwiedzanie ekstremalne, w trakcie którego można zobaczyć niedostępne miejsca i mroczne sekrety skrywane od wieków w zamkowych murach.

Osobno wykupuje się bilety na tradycyjne zwiedzanie zamku (pałacu) indywidualne, wtedy dostępne są gabinet hrabiego, jego Złoty Apartament, bibliotekę, galerię i inne zakątki.  W trakcie tego typu zwiedzania dostępna jest także dawna sala lustrzana. Dziś lustra zastąpiono obrazami ze względów bezpieczeństwa. Stało się to za czasów, kiedy w pałacu leczono osoby z nerwicami i innymi chorobami cywilizacyjnymi.

Drugi, nieco droższy bilet obowiązuje na oprowadzanie z przewodnikiem, podczas którego zwiedza się m.in. piwnice, dawne magazyny, zabytkową windę i jej mechanizm, drewniany pokój, salę myśliwską. W trakcie zwiedzania z przewodnikiem wchodzi się także na dwie wieże: pierwsza pozwala wyjść na balkonik, drugą obejdziemy dookoła i będziemy mogli podziwiać rozmach pałacu i okolicy oraz panoramę Gór Opawskich.

Ale wnętrza Pałacu to jedynie przedsmak naszej wycieczki. Zamek otacza olbrzymi park ze cała masa pięknych roślin, jak starodrzew, rozłożyste krzewy kolorowych azalii i rododendronów oraz piękna aleja lipowa. To śliczne miejsce na spacery. W pobliżu napotkamy też nekropolię kryjącą prochy dawnych właścicieli Mosznej. Na terenie parku można spędzić niemal cały dzień, urządzając sobie piknik i leniuchując na trawie.

Jeśli nie chcecie piknikować w parku, a złapał Was mały głód, można udać się do zamkowej restauracji/kawiarni i przekąsić małe co nieco. Przy wejściu do zamku można kupić pamiątki, jak magnesy, pocztówki, kubki czy książki.

Legendy związane z zamkiem

 • Zagadkowe wieże

W zamku znajduje się 99 wież i nie jest to przypadek. Podobno gdyby na zamku znajdowało się 100 wież, na właścicielu ciążyłby obowiązek utrzymania garnizonu wojskowego. Inna legenda głosi, że ród posiadał dokładnie 99 majątków i to właśnie te wieżyczki miały odzwierciedlać majątek rodziny Tiele-Winckler.

 • Nieszczęśliwy duch

Czym byłby zamek bez swojego osobistego straszydła? Ponoć w Mosznej również „mieszka” duch, który krąży po korytarzach i komnatach Zamku. Jest to nieszczęśliwie zakochana guwernantka, która pałała gorącym uczuciem do hrabiego. W rozpaczy nieodwzajemnionej miłości targnęła się na życie i dziś jej ducha można spotkać w jednym z hotelowych apartamentów.

 • Tajemniczy Templariusze

Podobno wcześniej mieścił się tutaj ich zamek, o czym świadczą podziemia odkryte na początku XX wieku, które mają znajdować się pod zamkowym parkiem.

Zamek w Mosznej w filmie

Wbrew pozorom Zamek w Mosznej „nie zagrał” w „Harrym Potterze”, a szkoda, bo świetnie sprawdziłby się w tej roli. Nie mniej jednak pałac miał swoje 5 minut na ekranach telewizorów:

 • w 1978 roku kręcono tu film „Test pilota Pirxa” – polsko-radziecką produkcję fantastyczno-naukową na podstawie opowiadania Stanisława Lema „Rozprawa„.
 • w 1985 powstały zdjęcia do produkcji „Lubię nietoperze” o wampirzycy Izie, która uwodziła i zabijała mężczyzn.

Imprezy odbywające się na Zamku w Mosznej

 • W maju i czerwcu odbywa się doroczna impreza – Muzyczne Święto Kwitnących Azalii. Organizowane są wtedy koncerty kompozytorów polskich i niemieckich, a w czasie święta galeria prezentuje wystawy plastyczne, a także odbywają się tu również plenery malarskie.
 • Dla spragnionych wrażeń można skorzystać z Komnaty Tajemnic – swoisty zamkowy escape room. Niestety w związku z pandemią atrakcja ta została zamknięta do odwołania.
 • Organizowane są kolonie letnie i zimowiska rodem ze Świata Czarodziejów oraz Zielona Szkoła Akademia Pana Hrabiego, która oferuje podróż wgłąb historii w wyjątkowej atmosferze Zamku.
 • Na Zamku znajduje się także centrum biznesowe, w którym odbywają się konferencje i firmowe wyjazdy integracyjne.
 • Można także wyprawić rodzinne imprezy okolicznościowe, jak wesele, chrzciny, urodziny, komunie  czy sesje zdjęciowe w wyjątkowej oprawie zamkowej.
 • Pałac funkcjonuje także jako hotel ze SPA, który w ofercie posiada zarówno drogie apartamenty, jak i pokoje turystyczne. Można zatem upolować nocleg w niewielkiej cenie i spotkać się w nocy z duchem guwernantki 🙂

Czy warto tam pojechać?

Pałac w Mosznej to z cała pewnością piękne miejsce z interesującą historią. Można tam spędzić cały dzień, nie tylko na samym zamku, ale również w jego ogrodowej części organizując sobie piknik. Ja czekałam cierpliwie na ten moment bardzo długo i gdy w końcu tam dotarłam, czekała mnie niemiła niespodzianka. Okazało się, że zamek jest w renowacji, a więc połowa obiektu z zewnątrz zakryta była rusztowaniami i foliami ochronnymi. Przez to zamek nie robił tego wrażenia, którego oczekiwałam 😦 Oczywiście warto (a nawet trzeba) tam pojechać, ale radziłabym poczekać do zakończenia prac konserwatorskich. Ja z całą pewnością zawitam tam ponownie, ale wstrzymam się, by zobaczyć go w całej (odnowionej) okazałości. Z cała pewnością będziecie pod wrażeniem niesamowitego uroku i bajkowej architektury.

Informacje praktyczne 2021

 • Adres: Moszna ul. Zamkowa 1, Zielina
 • Strona www: https://mosznazamek.pl
 • Godziny otwarcia i cennik:
  Park: kwiecień-październik, poniedziałek-niedziela, listopad i marzec sobota-niedziela oraz dni wolne od pracy
  cena: normalny 12 zł, ulgowy 8 zł
  grudzień-luty: bezpłatnie
  Komnaty z lektorem: poniedziałek-niedziela oraz Święta, godz. 9:00-18:00
  cena: normalny 17 zł, ulgowy 11 zł
  Zwiedzanie z przewodnikiem “Życie Codzienne Hrabiego” sobota-niedziela i Święta, godz. 9:00-17:30
  cena: normalny 50 zł, ulgowy 40 zł
 • Bezpośrednio w okolicy znajdują się dwa płatne parkingi
 • Obiekt honoruje Kartę Dużej Rodziny
 • Pałac niedostępny jest dla wózków i zwierząt
 • Park dostępny jest dla wózków i zwierząt

Wszystkie zdjęcia umieszczone w tym poście są moją własnością, chyba że zaznaczono inaczej. Kopiowanie i używanie bez mojej zgody jest zabronione.

4 myśli na temat “Zamek w Mosznej. Pałac jak z bajki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s