Kultura · Literatura

Hector Garcia, Francesc Miralles „Ikigai. Japoński sekret długiego i szczęśliwego życia”

__b_9788328704848Co zrobić, aby żyć długo w zdrowiu i dobrej kondycji? Powinniśmy brać przykład z Japończyków, których sekretem jest długowieczność. Tajemnicę ich długiego życia poznali Hector Garcia oraz Francesc Miralles, którzy dzielą się nią w książce „Ikigai. Japoński sekret długiego i szczęśliwego życia”.

Co znaczy to japońskie słowo? „Ikigai” to pojęcie, które można przetłumaczyć jako „szczęście płynące z bycia zajętym” i wiąże się ono z długowiecznością Japończyków, a zwłaszcza mieszkańców wyspy Okinawa. Właśnie tam na każde sto tysięcy mieszkańców przypada ponad dwudziestu czterech stulatków! Co więcej, cieszą się dobrym stanem zdrowia, są wiecznie uśmiechnięci, zadowoleni z życia i wyjątkowo krzepcy. Japończycy wierzą, że każdy z nas ma swoje ikigai, czyli powód dla którego wstajemy codziennie z łóżka, nawet jeśli jeszcze do tej pory nie odkryliśmy naszego sensu życia. Tym, którzy mają z tym problem przychodzi na pomoc logoterapia- jej celem jest właśnie znalezienie tego sensu.

Mieszkańcy Okinawy dożywają sędziwego wieku. Rzadziej chorują, wolniej się starzeją i do końca swych dni pozostają aktywni. Wszystko to za sprawą tego, że nawet po przejściu na emeryturę spełniają się zawodowo lub oddają się swoim pasjom. Najważniejsze to robić w życiu to, co kochamy. Jeśli nasza praca doprowadza nas do furii i nie czujemy się usatysfakcjonowani, nigdy nie znajdziemy wewnętrznego spokoju, a tym samym nie osiągniemy swojego ikigai.

Sekretem długowieczności stuletnich Japończyków jest zachowanie aktywnego umysłu i ciała, odpowiednia dieta oraz kontakty towarzyskie. Mieszkańcy dużą wagę przykładają do odpowiedniej diety, która obfituje w naturalne przeciwutleniacze. Podstawa każdego ich posiłku są ryby i świeże warzywa, a z kolei złotą zasadą jest nie przejadanie się i odchodzenie od stołu z lekkim niedosytem. Oczywiście mieszkańcy Okinawy mają znacznie więcej tajemnic, ale nie mogę zdradzić wam więcej.

Autorzy poradnika poruszają także kwestie kulturowe, które pomagają czytelnikowi poznać tamtejsze tradycje, wierzenia oraz zwyczaje. Dzięki temu możemy poznać japońską kulturę, która tak bardzo różni się od kultury zachodu, w której pogoń za pieniędzmi przysłania nam wszystko, a to odbija się kosztem własnego zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Dzięki „Ikigai” możemy uświadomić sobie, że w codziennym życiu chodzi przede wszystkim o celebrowanie każdego dnia oraz odnalezieniu własnego sensu życia, który jest pierwotną siłą pozwalającą osiągnąć wyznaczone cele i spełnić marzenia  oraz dożyć co najmniej stu lat.

Za książkę dziękuję:

businessculture655

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s