Film · Kultura

„Maria Skłodowska-Curie”

Maria Skłodowska-Curie to nazwisko doskonale znane nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Jest wybitną postacią świata nauki, ale poza tym co tak naprawdę o niej wiemy? W tym roku obchodzimy 150. rocznicę urodzin tej genialnej Polki, która wyprzedziła swoją epokę, zaś jej dokonania pozostają niezmiennie aktualne i nowoczesne. Dlatego też poczujmy chemię do Skłodowskiej.

mariacurie_b1

Maria Skłodowska-Curie jest jedną z największych postaci światowej nauki. Jako pierwsza kobieta otrzymała dwie Nagrody Nobla w dwóch różnych dziedzinach nauki: z fizyki w 1903 r. i chemii w 1911 r. Była pierwszą kobietą profesorem na Sorbonie, która opracowała nowe metody badawcze i konstruowała instrumenty pomiarowe. Utworzyła nowe placówki naukowo-terapeutyczne: instytut Radowy w Paryżu i w Warszawie oraz wprowadziła do nauki nowe pojęcie „promieniotwórczość”. Dwie Nagrody Nobla nie były jedynym dowodem uznania świata naukowego dla Marii Skłodowskiej-Curie. Zapraszana była przez najsłynniejsze ośrodki uniwersyteckie świata, otrzymała ponad dwadzieścia doktoratów honoris causa wielu uniwersytetów, liczne dyplomy i medale. Całe jej życie cechowało bezinteresowne oddanie nauce. Obce było jej dążenie do osobistych korzyści. W 2015 roku okrzyknięto ją najbardziej wpływową kobietą ostatniego dwustulecia!

maria-sklodowska-curie_fot-christian-hartmann-6

maria-sklodowska-curie_fot-christian-hartmann-7

maria-sklodowska-curie_fot-witold-baczyk-13

Tej wybitnej Polce przyszło żyć w trudnych dla kobiety czasach. Na początku XX wieku rolą kobiety było wychowywanie dzieci, zaś o pracy naukowej nie było mowy. Jako pierwsza z ówczesnych kobiet zapoczątkowała zmiany w tradycyjnym i konserwatywnym postrzeganiu kobiet, udowadniając, że mogą łączyć w sobie wiele ról – matki, żony i naukowca. Marię (w tej roli wystąpiła Karolina Gruszka) poznajemy w chwili, w której wraz z mężem pracują nad udoskonaleniem swojego wynalazku. Badania prowadzili w laboratorium, które mieściło się starej szopie z przeciekającym dachem. Nie miała łatwego życia. Po śmierci ukochanego męża Pierre’a (Charles Berling) cierpiała przez długi czas i trudno jej było się pozbierać. Jej droga do sławy była pełna wyzwań i wyrzeczeń. By wypełnić misję dla ludzkości, musiała zmierzyć się z samotnością w obcym kraju, a także bronić racji w świecie naukowym zdominowanym przez mężczyzn. Jest osobą godną do naśladowania, zasługująca na podziw i wybitna pod każdym względem. Stała się najbardziej wpływową kobietą swoich czasów.

W roli tytułowej wystąpiła Karolina Gruszka. Partnerują jej m. in. Izabela Kuna w roli Bronisławy Skłodowskiej, Piotr Głowacki jako Albert Einstein, Jan Frycz jako Ernest Solvay – założyciel Międzynarodowego Instytutu Fizyki oraz Daniel Olbrychski jako Emile Amagat – zagorzały przeciwnik Marii. Karolina Gruszka wypadła w tej roli bardzo przekonująco, na pewno tą rolą zyska uznanie wielu światowych twórców. Trudno uświadczyć języka polskiego w produkcji, gdyż dialogi prowadzone były całkowicie po francusku. Scenografia również robi ogromne wrażenie, gdyż laboratorium Marii i jej męża odtworzone zostało na podstawie zachowanych szkiców i rysunków. Zdjęcia powstały w Krakowie, Łodzi, Łebie, Berlinie, Monachium i Paryżu.

maria-sklodowska-curie_fot-witold-baczyk-5

maria-sklodowska-curie_fot-grzegorz-hartfiel-1

„Maria Skłodowska-Curie”  w reżyserii  Marie Noelle to wierna rzeczywistości opowieść o niesamowitym życiu odkrywczyni dwóch pierwiastków: polonu i radu. Z drugiej jednak strony to również portret Skłodowskiej jakiej do tej pory nie znaliśmy: czułej matki, kochającej zony, kobiety charyzmatycznej i zdecydowanej, chociaż pełnej sprzeczności. Jest to pierwszy tak intymny portret tej niesamowitej kobiety: o smutkach i radościach, chwilach triumfu i porażkach, nie tylko w świecie nauki, ale przede wszystkim w jej życiu prywatnym i rodzinnym. Jest to piękna historia niezwykłej kobiety, która nie wahała się iść za głosem serca, a dzięki inteligencji, wiedzy i nieprzeciętnym umiejętnościom zdołała przekonać do siebie świat nauki zdominowany przez mężczyzn. To także niezwykła podróż w czasie do Paryża z przełomu wieków – miasta sztuki i odkryć, które zmieniały świat.

Za możliwość obejrzenia filmu dziękuję:

40610

8 myśli na temat “„Maria Skłodowska-Curie”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s