Kultura · Literatura

Alicja Długołęcka, Paulina Reiter „Seks na wysokich obcasach 2”

8149170158Ostatnimi laty seks nie stanowi już takiego tematu tabu jak dawniej. Coraz chętniej i głośniej mówimy o swojej seksualności, problemach i potrzebach z nią związanych.

Po raz kolejny dr Alicja Długołęcka i Paulina Reiter spotkały się i odbyły poważne rozmowy na temat seksu i wszystkiego, co z nim związane. Dr Alicja Długołęcka jest jedną z najlepszych i najpopularniejszych polskich edukatorek seksualnych, natomiast Paulina Reiter to redaktorka naczelna „Wysokich Obcasów”. Przy pierwszym spotkaniu wystarczająco nie wyczerpały tematu. Efektem ich pracy jest książka „Seks na wysokich obcasach 2”, która ukazała się pięć lat po publikacji pierwszej części wspólnych rozmów.

Nie będziemy się oszukiwać, że seks nie jest istotny w naszym życiu. Jest bardzo ważnym elementem naszego życia, i to bardzo. Może kiedyś stanowił tematy tabu, a na samo wspomnienie o nim nasze babcie czerwieniły się ze wstydu. Na szczęście w czasach obecnych pogląd na tę sferę naszego życia radykalnie się zmienił. Seks nie jest tylko aktem cielesnym mającym na celu przedłużenie naszego gatunku. Przede wszystkim jest dla nas tym, co sprawia nam dużo przyjemności, zaspokaja potrzeby i zbliża do drugiej osoby.

„Seks na wysokich obcasach 2” jest transkrypcją ich wspólnej rozmowy na tematy związane z seksem, które wcześniej drukowane były na łamach magazynu „Wysokie Obcasy”. Dr Alicja Długołęcka i Paulina Reiter poruszają wiele szalenie ważnych tematów.  Prowadzą pogaduchy na temat związków o dużej różnicy wieku, dyskutują o seksie i związkach na odległość, mówią o seksoholizmie, czy też seksie seniorów, który według społeczeństwa wydaje się być obrzydliwy. Rozprawiają o tym, czy może istnieć seks bez miłości i odwrotnie, tłumaczą, czym jest „trzecia brama” i na czym właściwie polega poliamoria. Autorki uczą, jak rozmawiać na tematy intymne, w jakim celu można poznawać swoją seksualność, i jak poruszać trudne tematy w związku.

Książka Pauliny Reiter i jej współrozmówczyni jest dobrym punktem wyjścia do publicznej dyskusji o zdrowiu seksualnym. Dr Alicja Długołęcka nie stereotypizuje, nie ocenia i krytykuje, ale podważa rady przedstawiane w kolorowej prasie, porządkuje niektóre wyobrażenia, które mogliśmy mieć dzięki wypadkowej kultury i utartych schematów. Dużym plusem jest odniesienie do kultury współczesnej –  filmu, sztuki czy literatury. Poza wartością edukacyjną, książka niesie również przekaz terapeutyczny: akceptuj siebie, niezależnie od wieku; szanuj siebie i nie pozwalaj na zaniedbywanie swoich potrzeb; miej odwagę oczekiwać i rozmawiać na tematy trudne i odnajdź siebie. Niezależnie od wieku, stanu cywilnego czy pieniędzy zgromadzonych na koncie.

Urszula Dudziak rozpływa się nad książką i mówi, że „to wspaniałe rozmowy, pełne bezcennych rad i wskazówek, które powinny być biblią każdej współczesnej kobiety, bez względu na wiek”. Nic więcej nie trzeba dodawać. Zgadzam się z nią w stu procentach.

http://dlalejdis.pl/artykuly/seks_na_wysokich_obcasach_2_recenzja

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s