Kultura · Literatura

Marta Dobrowolska-Kierył „Legendy warszawskie”

Każde miasto ma swo9788377734254je legendy, ludowe opowiastki. Nie inaczej jest w przypadku Warszawy. Kto z nas nie zna legendy o Warsie i Sawie czy Syrence Warszawskiej? Zapewne każdy z nas kiedyś o nich słyszał, ale nie każdy może je pamiętać. Tak również było w moim przypadku. Pamiętam, że w piątej klasie szkoły podstawowej omawialiśmy różne legendy miejskie, w tym również i warszawskie. Jednak od tamtego momentu minęło sporo czasu i wiele informacji ulotniło się z mojej głowy, dlatego cieszę się, że „Legendy warszawskie” Marty Dobrowolskiej-Kierył trafiły w moje ręce. Dzięki temu mogłam powrócić do czasów dzieciństwa, no i przypomnieć sobie legendy o mieście, w którym aktualnie mieszkam.

Legendy są opowieściami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie. Już od najmłodszych lat słyszymy je od rodziców czy babć, potem uczymy się ich w szkole, poznając historię naszego kraju oraz genezę powstania miast i innych wspaniałych miejsc. Tak samo jest z legendami warszawskimi, które cieszą się popularnością w całej Polsce.

Jak sama autorka pisze, że legenda to pełna niezwykłych zdarzeń opowieść, a w każdej z nich kryje się ziarenko prawdy o przeszłości. W warszawskich legendach ziarenkiem jest to, że wiele tysięcy lat temu, w dzielnicy aktualnie zwanej Bielanami, powstały pierwsze osady ludzkie. Poza tym, w legendach możemy odnaleźć wiele miejsc, które istnieją do dnia dzisiejszego, np. Rynek Nowego i Starego Miasta, Zamek Królewski czy ulice Krzywe Koło i Tamka.

Marta Dobrowolska-Kierył zamieściła w „Legendach warszawskich” cztery opowieści: „Wars i Sawa”, „Syrenka Warszawska” „Złota Kaczka” oraz „Bazyliszek”. Autorka posługuje się współczesnym językiem, dzięki czemu książkę czyta się szybko, łatwo i przyjemnie. Dzięki barwnym ilustracjom Anny Battle, książka ta jest niezwykle interesująca, co więcej – pobudzają wyobraźnię czytelnika. Tekst i rysunki stanowią spójność. Pomimo, że „Legendy warszawskie” wydane zostały z myślą o najmłodszych czytelnikach, uważam, że także są idealna lekturą dla dorosłych. Ja jestem tego doskonałym przykładem.

http://kochanamama.pl/legendy_warszawskie_recenzja

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s