Polska jest piękna! · W podróży · Wielkopolskie

Antoni Gaudí w Poznaniu – niezwykła wystawa katalońskiego „czarodzieja architektury”

Antoni Gaudí to jeden z najwybitniejszych, najbardziej rozpoznawalnych i podziwianych postaci w historii sztuki. Do dnia dzisiejszego jego prace i projekty wzbudzają ogromne emocje. W poznańskim Centrum Kultury Zamek do 3 lipca 2022 można podziwiać niesamowitą wystawę poświęconą temu katalońskiemu geniuszowi. Ten obszerny i nasycony eksponatami wernisaż poświęcona Gaudíemu i jego twórczości ma za zadanie przybliżyć jego postać oraz zrozumieć architekturę słynnego Katalończyka. To ostatni dzwonek, żeby pojechać do Poznania i podziwiać twórczość tego niesamowitego hiszpańskiego architekta.

Antoni Gaudí – wizjoner i „czarodziej architektury”

Antoni Gaudí (więcej na jego temat pisałam tutaj) to to genialny architekt, wizjoner, „czarodziej architektury”, ale również ekolog stosujący w swoich dziełach zasady recyklingu. Żył i tworzył głównie w Barcelonie, gdzie możemy podziwiać jego prace. Nazywany jest także twórcą bajkowej architektury, a budowle jego projektów stały się symbolem stolicy Katalonii i są rozpoznawane na całym świecie. Wszyscy wiedzą co to Sagrada Familia, nawet jeśli nigdy nie byli w tym mieście. Z kolei Park Güell jest ulubionym miejscem schadzek zakochanych par. Mieszkańcy Barcelony mają powody do dumy, gdyż żadne inne miasto nie może pochwalić się tak wybitnym architektem, z tak bujną wyobraźnią.

W jego twórczości można znaleźć odniesienia do gotyku. Jego znakiem rozpoznawczym było użycie łuków, płynnych zawiłych deseni i organicznych form. Architekt tworzył budynki przypominające kształty, które można znaleźć w przyrodzie i podwodnym świecie. Testował różne materiały, a na etapie projektowania wykorzystywał lustra i zwierciadła. Kataloński architekt zawsze mocno inspirował się naturą, którą łączył z nowatorskąą (jak na tamte czasy) architekturą.

Hiszpański artysta z wizytą w poznańskim Centrum Kultury Zamek

Od marca 2022 Centrum Kultury Zamek w Poznaniu możemy podziwiać wystawę poświęconą  Antoniemu Gaudíemu. Jest to pierwsza w Polsce, największa w Europie tak obszerna prezentacja dokonań hiszpańskiego architekta. Na wystawie zostanie zaprezentowanych ok. 150 eksponatów (planów, makiet, rysunków, rzeźb, mebli, elementów architektonicznych, ceramiki, fotografii, wideo, mappingów), pochodzących z kolekcji hiszpańskich instytucji publicznych oraz prywatnych.

Spacer pomiędzy kolejnymi salami to wędrówka, która obejmuje aktywność Gaudíego od projektu spółdzielni La Obrera Mataronense (spółdzielni robotniczej z Mataró), aż do świątyni Sagrada Família (Świętej Rodziny) – jego najbardziej znanego dzieła. Poznamy także Palau Güell (Pałac Güell), Park  Güell i domy Calvet, Batlló oraz Milà – ten ostatni, potocznie określany jako La Pedrera (Kamieniołom), jest jednym z mistrzowskich dzieł architektury XX wieku.

Ekspozycji będzie towarzyszył bogaty program edukacyjny (wykłady, spotkania, warsztaty, oprowadzania, specjalne lekcje dla szkół). Organizatorzy będą badać fenomen Barcelony − miasta, w którym działał artysta oraz historyczne źródła jego inspiracji.

Zwiedzanie wystawy

Wystawa proponuje przejrzyste, dydaktyczne podejście do dzieła Antoniego Gaudíego, jednej z najważniejszych postaci światowej architektury i sztuki. Plany, rysunki, makiety, meble, elementy architektoniczne, rzeźby, fotografie z epoki i materiały audiowizualne przybliżą odbiorcy złożoną osobowość wybitnego architekta i jego najważniejsze dzieła w Barcelonie i jej okolicach.

 • Sala Wystaw
  W Sali Wystaw można obejrzeć modele, rysunki i zdjęcia wizytówki Barcelony – świątyni Sagrada Família, budowanej od 1882 roku (ciągle nieukończonej). Obiekty te pozwalają zapoznać się zarówno z wizją Gaudíego, jak i współczesną formą tego spektakularnego budynku.
 • Hol Kolumnowy
  W tym miejscu można obejżeć barwną animację (mapping) Casa Batlló znajdującej się w Barcelonie. To okazja do zastanowienia się nad źródłami inspiracji Gaudíego od świata natury po surrealizm.
 • Pokój Orzechowy
  Casa Vincens – pierwszy dom zaprojektowany przez artystę to hołd dla śródziemnomorskich barw stanowiący naturalne otoczenia Gaudíego. Budynek jest jednocześnie doskonale dostosowany do warunków lokalnego klimatu.
 • Pokój Brzozowy
  Dzięki planom i fotografiom można prześledzić rozwój artystyczny Gaudíego od Casa Vincens przez Casa Calvet i Casa Batlló  aż do szczytowych osiągnięć architektonicznych i rzeźbiarskich Casa Milà.
 • Pokój Marmurkowy
  W Pokoju Marmurkowym można się przyjrzeć dużej makiecie Casa Milà – ostatniej kamienicy zaprojektowanej przez Gaudíego. W tej mniejszej, łatwiejszej do objęcia wzrokiem skali widać rzeźbiarski rozmach i śmiałość całościowej wizji artysty.
 • Hol przed Salą Kominkową
  Tutaj można obejrzeć film, który pozwoli zagłębić się w świat Gaudíego: śródziemnomorską naturą, otaczające go środowisko artystyczne i źródła inspiracji.
 • Przedsionek Sali Kominkowej
  Elementy wyposażenia, takie jak drzwi, krzesła, płytki ceramiczne, fragment parkietu i klamki, zaprojektowane przez Gaudíego, dają wyobrażenie dbałości artysty o detal i konsekwencji w łaczeniu funkcjonalności oraz piękna przedmiotów.
 • Sala Kominkowa
  Modele funikularne (sznurkowe), stanowiące element unikalnego warsztatu Gaudíego, można zrozumieć, przyglądając się współczesnej konstrukcji umieszczonej na środku Sali Kominkowej. Ta pozornie zagadkowa struktura służyła artyście do badania naprężeń i wytrzymałości projektowanych budynków takich jak Sagrada Família.
 • Pokój Jesionowy
  To pokój przygotowany z myślą o dzieci i ich rodziców. Maluchy mogą tu odpocząć i pobawić się, ale jednocześnie poznając twórczość Gaudíego.

Czy warto wybrać się na wystawę Gaudíego?

Zdecydowanie TAK! Ale co może powiedzieć miłośniczka Hiszpanii i wszystkiego, co hiszpańskie? 🙂 Dwa razy odwiedziłam samą Barcelonę i podziwiałam miejsca związane z Gaudím, chociaż nie wszystkie wnikliwie. Mam ochotę na inne obiekty, które zaprojektował. Dlatego też nie mogło mnie zabraknąć w Poznaniu, gdzie zorganizowano wystawę poświęcona temu niezwykle kreatywnemu Katalończykowi. To znakomita okazja, żeby dogłębnie przyjrzeć się wszystkim jego projektom, poznać jego życie i zobaczyć autentyczne eksponaty przywiezione z Hiszpanii. Śpieszcie się, bowiem wystawa opuści mury Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu za miesiąc, 3 lipca 2022 r.

Informacje praktyczne

 • Adres: Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, ul. Święty Marcin 80/82
 • Strona internetowa: https://ckzamek.pl/podstrony/7694-antoni-gaudi/
 • Czas trwania wystawy: 5 marca – 3 lipca 2022
 • Cennik biletów: 30 zł (normalny), 25 zł (ulgowy), 20 zł (grupowe, powyżej 15 osób)
 • Godziny otwarcia: wtorek-niedziela w g. 12:00 -20:00, w czwartki w g. 12:00 – 22:00

Wszystkie zdjęcia umieszczone w tym poście są moją własnością, chyba że zaznaczono inaczej. Kopiowanie i używanie bez mojej zgody jest zabronione.

Za zaproszenie dziękuję:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s