Europa · Hiszpania

Barcelona, I love you! cz. 1

Barcelona znajduje się wysoko w rankingach najczęściej odwiedzanych miast Europy. Nic w tym dziwnego, gdyż miasto urzeka niesamowitym klimatem. Pozwala się w sobie zakochać od pierwszego wejrzenia oraz nie daje zapomnieć na bardzo długo. W moim przypadku dokładnie tak było. Jeżeli planujecie się tam wybrać, jedno jest pewne – nie będziecie narzekać na nudę. Barcelona dostarczy wam dużo kulinarnych, sportowych, muzycznych, kulturowych i wizualnych atrakcji.

Stolica Katalonii jest drugim co do wielkości miastem w Hiszpanii, liczy prawie 5 milionów mieszkańców. Obecnie Barcelona jest turystyczną, gospodarczą, targowo-wystawienniczą i kulturalno-sportową metropolią o znaczeniu globalnym. Poza tym jest również ważnym węzłem komunikacyjnym z jednym z największych portów morskich w Europie, tym samym stanowi główny ośrodek handlowy. W 1992 roku Barcelona była organizatorem letnich Igrzysk Olimpijskich.

10685510_10204513180819936_8259983337287674983_n

Historia miasta w pigułce

Barcelona została założona przez Fenicjan w czasach starożytnych. Jako jedna z rzymskich kolonii stała się najważniejszą republiką kupiecką w obrębie basenu Morza Śródziemnego. Po upadku imperium Rzymskiego, przez krótki czas była stolica państwa Wizygotów. W VIII w. została podbita przez Maurów i przez ponad 100 lat była pod ich panowaniem. Dopiero w 801 r. Karol Wielki zdobył miasto i ustanowił je stolicą Monarchii Hiszpańskiej. W czasie wojny domowej w Hiszpanii w latach 30. XX w. miasto stało się areną walk. W 1937 r. doszło do starć pomiędzy anarchistami, a zwolennikami gen. Franco. Po wojnie domowej Barcelona stała się centrum oporu republikanów i świadomości narodowej Katalończyków.

Barcelona wg Gaudiego

Co najbardziej kojarzy się nam z Barceloną? Oczywiście Antonio Gaudi i jego słynna architektura. Jego budynki charakteryzują się niepowtarzalnym i secesyjnym stylem. Dominują płynne linie, fantastyczne, organiczne formy, zaskakujące rozwiązania techniczne, które w czasach w których tworzył wydawały się niemożliwe do obliczenia i zbudowania.

Park Guell

To jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc zaprojektowanych przez Gaudiego. Park znajduje się na uboczu miasta, położony na zboczu wzgórza początkowo miał być osiedlem dla bogatych mieszkańców. Projekt nie został zrealizowany, dlatego został przekształcony na ogród miejski. Na jego terenie znajduje się słynna najdłuższa ławka świata. Cecha charakterystyczną parku jest wykorzystanie przez architekta specyficznej techniki mozaiki zwanej trencadis – są to różnokolorowe kawałki potłuczonej ceramiki, które zostały w parku użyte do dekoracji ławki, kolumn, rzeźb, a także dachów piernikowych chatek przy wejściu do parku.

DSCN3210

DSCN3220

DSCN3244

Casa Battlo

Kamienica jest jedną z najsłynniejszych dzieł Gaudiego. Miała być inspirowana smokiem zabitym przez świętego Jerzego, patrona Katalonii. Faktycznie na balkonach i kolumnach można dostrzec kości bestii, dachówka połyskująca w słońcu do złudzenia przypomina łuski, a w smukłej wieżyczce można zobaczyć nawiązania do lancy świętego Jerzego. Poza architekturą samego budynku, Gaudi zaprojektował również wnętrze i meble.

DSCN3272

DSCN3274

Casa Mila

To kolejna popularna kamienica zbudowana przez Gaudiego. Budowla została ukończona w 1924 r. i od razu wzbudzała emocje pośród mieszkańców Barcelony. Były one głownie negatywne, a świadczy o tym przydomek, który funkcjonuje do dnia dzisiejszego – La Perdera, czyli Kamieniołom. Mimo niezbyt ciepłego przyjęcia, chcąc nie chcąc Casa Mila stała się symbolem miasta. Niestety od jakiegoś czasu budynek jest w renowacji i nie można podziwiać jej interesującej architektury.

DSCN3283

A tak wygląda na co dzień.

24__barcelona___casa_mila__la_pedrera_fot. e-smolinski.com

24-barcelona-casa-mila
fot. forums.mtbr.com

Sagrada Familia

Bez wątpienia jest to największe osiągnięcie i duma Gaudiego. W budowie nieprzerwanie od ponad 130 lat. Gaudi poświęcił ostatnie lata swojego życia temu projektowi. Przed śmiercią zdążył zbudować tylko jedną z trzech fasad. Potem kontynuowano budowę według planów mistrza. Obecnie projekt realizowany jest na rekonstrukcji, ponieważ plany zaginęły podczas wojny domowej. Wyraźnie widać wpływ innych architektów, którzy podejmowali się ambitnego zadania kontynuacji prac nad świątynią. Wschodnia i zachodnia fasada znacznie się różni – ta pierwsza, Narodzenia Pańskiego została zaprojektowana przez Gaudiego i nosi znamiona tego jego niepowtarzalnego stylu. Fasada zachodnia, fasada Męki Pańskiej, zaprojektowana przez Josepa Marię Subirachsa, mimo że dalej pełna symboliki, jest dużo surowsza i oszczędniejsza w zdobieniach. Wnętrze świątyni jest równie urzekające co zewnętrzna część budowli.

DSCN3350

DSCN3394

DSCN3362

DSCN3376

DSCN3502

Co jeszcze warto zobaczyć w trakcie pobytu w Barcelonie?

Las Ramblas

Główny deptak w centrum Barcelony. To obowiązkowe miejsce, które każdy musi odwiedzić ze względu na niesamowity klimat. Jest popularny nie tylko wśród turystów, ale również pośród mieszkańców. Ta ponad kilometrowa ulica ciągnie się od dzielnicy Barri Gòtic, przez Plaça de Catalunya aż do pomnika Krzysztofa Kolumba na nadbrzeżu. Zazwyczaj ulica pełna jest ulicznych przedstawień, straganów i kawiarenek na wolnym powietrzu. Las Ramblas kipi życiem przez całą dobę. Nazwa ulicy zarówno w języku hiszpańskim, jak i katalońskim oznacza przerywany przepływ wody.

DSCN3297

Pomnik Krzysztofa Kolumba

Znajdujący się pomiędzy deptakiem Las Ramblas a Port Vell, zaś jego wysokość wynosi 60 metrów. Wyciągnięta ręka Kolumba miała wskazywać położenie Ameryki, jednak statua została ustawiona inaczej i w rzeczywistości nic nie wskazuje.

DSCN3339

Barri Gòtic

Średniowieczna dzielnica Barcelony, centrum starego miasta. Powstanie większości budynków i ulic datuje się na czasy średniowiecza, jedna dzielnica jest dużo starsza, o czym świadczyć mogą znajdujące się tu zabytki z czasów rzymskich.

DSCN3098

W obrębie Barri Gòtic znajduje się również dzielnica żydowska El Call. Będąc w tej dzielnicy, szczególna uwagę warto zwrócić na:

  • Katedrę Świętej Eulalii – jest to jedna z najcenniejszych budowli architektury gotyckiej w Hiszpanii. Budowana w XIII – XV wieku na miejscu starszej świątyni wybudowanej przez Rzymian. Stanowi siedzibę archidiecezji barcelońskiej.

DSCN3095

  • Bazylikę La Mercè – pierwszy kościół powstał w XIII wieku, jednak obecna bazylika jest znacznie młodsza. Została wybudowana w latach 1765-1775 według projektu Josepa Masa i Dordala. Od początku swojego istnienia była jednym z reprezentacyjnych kościołów Barcelony, wzniesionym według zaleceń kontrreformacji –miała być pełna przepychu, na planie krzyża łacińskiego. W trakcie wojny domowej w Hiszpanii została zniszczona, a następnie odbudowana.

poloniabarcelonafot. poloniabarcelona.pl

W Barcelonie zakochałam się od pierwszego wejrzenia. Moje serce to potwierdza, gdyż jego część została w tym pięknym mieście, a na samo wspomnienie o nim bije dwa razy mocniej. Myślę, że znalazłam miejsce na Ziemi, w którym mogłabym żyć (i umrzeć) 🙂

Wszystkie zdjęcia umieszczone w tym poście są moją własnością, chyba że zaznaczono inaczej. Kopiowanie i używanie bez mojej zgody jest zabronione.

5 myśli na temat “Barcelona, I love you! cz. 1

  1. To, że Barcelona jest na liście najczęściej odwiedzanych miast mnie absolutnie nie dziwi. Natomiast to, że ciągle do niej nie dotarłam, mimo że po książkach Zafona jestem w niej zakochana po uszy, dziwi mnie i to bardzo 😉

  2. Od dzieciństwa marzę by pojechać do Hiszpanii, a między innymi właśnie samej Barcelony. Kiedy przeglądam zdjęcia zawsze się zachwycam i w tym przypadku również. To miasto ma w sobie coś szczególnego co przyciąga do siebie. A architektura Gaudiego jest niesamowita. Może kiedyś uda mi się spełnić to marzenie i zobaczyć to wszystko na żywo. 🙂

    1. Tak, BArcelona jest fantastyczna! Ja całkowicie zakochałam się w tym mieście! A architektura Gaudi’ego sprawia, że poczujemy się tam jak w jakiejś bajce 🙂 Chciałabym tam zamieszkać pewnego dnia 🙂 Pozdrawiam

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s