Kultura · Literatura

Magdalena Żelazowska „Nowy Jork. Opowieści o mieście”

Nowy Jork – niedoścignione marzenie wielu, jednak niewielu może w nim zamieszkać. Amerykańskie filmy i seriale, w których akcja rozgrywa się w Wielkim Jabłku dodatkowo zaostrzają apetyt na to miasto. Chaotyczny, nietuzinkowy, ekscentryczny, fascynujący i bezczelnie amerykańskie – taki jest właśnie Nowy Jork. Magdalena Żelazowska w swojej książce dzieli się z nami skrawkiem swojego życia w jednej z najbardziej ekscytujących metropolii świata.

Magdalena Żelazowska to pisarka, dziennikarka i podróżniczka, dodatkowo prowadzi własny blog. Jej artykuły publikowane są w wielu magazynach i portalach internetowych. Na swoim koncie ma już inne książki „Zachłanni”, „Hotel Bankrut” oraz „Rzuć to i jedź, czyli Polki na krańcach świata”. Tę ostatnią miałam okazję przeczytać. W 2018 roku zdecydowała się na szaloną zmianę w życiu: przyjęła posadę w zagranicznym oddziale swojej firmy i wraz z rodziną przeprowadziła się na drugi kraniec świata, do USA. W swojej najnowszej książce „Nowy Jork. Opowieści o mieście” dzieli się z nami swoimi spostrzeżeniami na temat tej metropolii oraz opisuje perypetie, które ją tam spotkały.

Nowy Jork to miasto przyciągające od początku swojego istnienia odważnych, zdeterminowanych i nietuzinkowych ludzi. Ci, którzy mieli odwagę tu przyjechać i zacząć nowe życie, stworzyli miejsce absolutnie wyjątkowe, od wieków poruszające masową wyobraźnię.Tutaj jest wszystko i dla wszystkich – każdy znajdzie coś dla siebie, nie ma mowy o nudzie. To prawdziwy miks kultur, ras, religii i płci – Nowy Jork przyjmie każdego, chociaż nie dla każdego będzie to miłe powitanie. Trzeba mieć twardy tyłek i stalowe nerwy, żeby zaadaptować się do tutejszej rzeczywistości. Jeśli się to uda, przychodzi zachwyt nad Wielkim Jabłkiem i można spokojnie korzystać z uroków miasta.

Magdalena Żelazowska miała poukładane i stabilne życie w Polsce. Nagle pojawiła się propozycja, która wywróciła życie jej i całej rodziny. Postanowili przeprowadzić się na drugi kraniec globu i zacząć od zera. Książka jest opowieścią o Oprócz przeprowadzki i stopniowego zatapiania się autorki w fascynującą, a czasem zaskakującą codzienność Wielkiego Jabłka książka opisuje nowojorczyków, najciekawsze fakty z historii metropolii, najpiękniejsze budynki. Przedstawia też najbardziej spektakularne oraz inspirujące nowojorskie kariery i kobiece życiorysy, między innymi Marylin Monroe. Oprowadza nas po najsłynniejszych sklepach, smakach prosto z ulic, pokazuje nam Nowy Jork o różnych porach roku. Jednak książka nie jest żadną laurką i pieśnią pochwalną, bowiem autorka opisuje także wszelkie niedogodności, z którymi borykają się emigranci, o problemach z wynajmem mieszkania, o wszechobecnych szczurach i brudzie na ulicach, przemocy i niebezpieczeństwie czy dziurawym systemie zdrowotnym.

„Nowy Jork. Opowieści o mieście” to wspaniała podróż do jednej z najbardziej ekscytujących metropolii świata. Nowy Jork widnieje wysoko na mojej podróżniczej liście i kiedyś tam w końcu pojadę. Magdalena Żelazowska dała mi namiastkę tego, czego mogę się spodziewać i chociaż na chwilę przeniosłam się za ocean. Książka jest świetnie napisana, trudno się od niej oderwać. Kolorowe zdjęcia autorki dodatkowo pobudzają wyobraźnię i zachęcają do zakupu biletu i spakowania walizki.

Za książkę dziękuję:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s