Kultura · Literatura

Jo Bell, Tania Hershman, Ailisa Holland „Niezwykłe. 366 kobiet, które zmieniły bieg historii”

Kobiety piszą o kobietach. Projekt @OnThisDayShe powstał, gdy Ailsa Holland dostała kalendarz ważnych wydarzeń z historii świata pod tytułem „On this day” – i doprowadziło ją do szału, że ledwie wspomniano w nim o kobietach. Kiedy dała upust swojej wściekłości przed przyjaciółkami Jo Bell i Tanią Hershman, podzieliły one jej gniew i wszystkie trzy postanowiły, że coś trzeba z tym zrobić. Efektem ich oburzenia jest książka „Niezwykłe. 366 kobiet, które zmieniły bieg historii”, w której znajdziemy sylwetki 366 niezwykłych kobiet, które miały wpływ na losy świata.

Artystki, pisarki, naukowczynie, podróżniczki, polityczki, psycholożki, filozofki, a nawet jedna morderczyni – wyjątkowe kobiety, które wpłynęły na losy świata. Historia pełna jest kobiet, które zostały zepchnięte do ról żon sławnych mężów, ich muz, asystentek, opiekunek. Z ich dokonań świat czerpał i nadal to robi garściami. Awanturnice i działaczki walczące o prawa mniejszości, dzielne, dumne i utalentowane, po prostu niezwykłe! Zmarginalizowane, wyklęte albo zapomniane w patriarchalnej rzeczywistości. Autorki tego kalendarium postanowiły przywrócić równowagę w opowieści o przeszłości i dać głos kobietom, tym dobrym i tym złym, szlachetnym i kierującym się mniej idealistycznymi pobudkami, wszystkim, których nie uwzględniono w podręcznikach historii lub o których opowiedziano za mało.  W książce pojawiają się zarówno znane osobistości, jak i mało znane nazwiska – od Beyoncé po Dorię Shafik, od Seweryny Szmaglewskiej po Betty Friedan. To swoisty przegląd niezwykłych kobiecych osobistości pochodzących z różnych epok, krajów czy klas społecznych, o różnej orientacji seksualnej, kolorze skóry czy religii.

„Niezwykłe. 366 kobiet, które zmieniły bieg historii” to swoiste kompendium wiedzy o wyjątkowych kobietach, a zarazem kalendarium wydarzeń. Każda strona to jeden dzień w roku roku i poświęcona jest innej kobiecie, a pod datą pojawia się ważny dla niej dzień: kiedy zgłosiła patent, wygrała w wyborach, zdobyła złoty medal w którejś z dyscyplin sportowych czy została skazana za ohydną zbrodnię – bo i takie kobiety również tam znajdziemy.

Uważam, że to świetna pozycja, taka trochę encyklopedia, przewodnik o kobietach. Muszę jednak przyznać, że czuję niedosyt wiedzy, bo autorki pobieżnie, w dosłownie kilku zdaniach opowiedziały o danej niewiaście. Z drugiej strony rozumiem, bo w innym wypadku książka stałaby się opasłym tomem, do którego nikt nie chciałby się zbliżyć. Niektóre opisane tam kobiety są nam powszechnie znane, ale o niektórych w ogóle nie słyszałam, chociaż dla świata zrobiły tyle dobrego! Dlatego tak bardzo się cieszę, że książka „Niezwykłe. 366 kobiet, które zmieniły bieg historii” trafiła w moje ręce.

Za książkę dziękuję:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s