W podróży · Warszawa

Warszawa. „The Art of Banksy. Without Limits” – czy warto wybrać się na wystawę jego prac?

Od połowy lutego w Centrum Praskim Koneser można podziwiać wystawę kontrowersyjnego ulicznego malarza, Banksy’ego. „The Art of Banksy.Without Limits” to pierwszy tak duży pokaz prac tego tajemniczego brytyjskiego artysty. Będzie można go podziwiać w dwóch terminach: od 12.02.2021 do 11.04.2021 oraz od 23.04.2021 do 30.07.2021 w warszawskim Koneserze. Wystawa cieszy się ogromną popularnością, a bilety sprzedają się jak ciepłe bułeczki, ale co jakiś czas organizatorzy wrzucają nową pulę, więc można upolować jakiś termin. Ja zrobiłam sobie prezent urodzinowy i z wielką ciekawością pobiegłam na wystawę. Czy warto było?

Kim jest cały ten Banksy?

Banksy jest prawdopodobnie najsłynniejszym i zarazem najbardziej enigmatycznym artystą graffiti na świecie. Nikt tak naprawdę nie wie ile ma lat i jak wygląda, bo swoją tożsamość utrzymuje w tajemnicy. Podejrzewa się, że ma około 40 lat i pochodzi z Bristolu.Jego sztukę można zakwalifikować jako przewrotną, kpiącą z konsumpcjonizmu i pełną czarnego humoru.

Grafiki Banksy’ego pojawiają się na ulicach Londynu i reszty świata mniej więcej od 2001 roku. Tworzy je w  niespodziewanych miejscach, komentując zazwyczaj bieżącą sytuację społeczno-polityczną. Artysta zaangażowany jest w walkę o prawa człowieka – między innymi komentował sytuację w Syrii czy pomagał uchodźcom. W zeszłym roku Banksy sfinansował zakup statku do ratowania uchodźców na Morzu Śródziemnym. Jednostka nosi nazwę Louise Michel.

Jego prace opierają się głównie na szablonach i podbijają nie tylko ulice, ale także domy aukcyjne na całym świecie. Jest uważany za jednego z najcenniejszych współczesnych artystów. Prace Banksy’ego podróżują po całym świecie, zarówno online, poprzez miliony udostępnień na platformach społecznościowych, jak i  w formie wystaw, w większości nieautoryzowanych przez brytyjskiego artystę ze względu na jego anonimowy status. Niezmiennie jednak cieszą się ogromną popularnością i w każdym miejscu są uznawane za sukces. W końcu wystawa „The Art of Banksy.Without Limits” dotarła do Warszawy, a dzieła grafficiarza można podziwiać w Centrum Praskim Koneser.

Co nieco o wystawie

Na miejscu będzie można zobaczyć ponad sto jego prac, a 17 z nich to oryginały. Wypożyczono je z muzeów, od prywatnych kolekcjonerów, a także od Banksy’ego z jego hotelu w Palestynie. Poza oryginalnymi eksponatami, można pooglądać prace w formie zdjęć, rzeźb i wielu innych ciekawych instalacji. Poza tym niektóre eksponaty są odtworzone z wykorzystaniem jego własnej techniki – szablonów stworzonych specjalnie z myślą o tej wystawie. Od powstania w 2015 roku „The Art of Banksy.Without Limits” zobaczyło ponad milion osób na całym świecie.

Wystawa opuściła w 2016 roku Istambuł i od tego czasu gościła w Amsterdamie, Paryżu, Berlinie, Rijadzie, Melbourne, Antwerpii, Bukareszcie, Cluj, Budapeszcie, Wiedniu, a teraz także w Warszawie. Zawiera najpopularniejsze graffiti takie jak “Girl with Balloon”, “Bomb Hugger”, “Police Kids”, “Pulp Fiction” czy “Flower Thrower”. Na wystawie znalazło się też wejście do Dismalandu, fikcyjnego miasteczka rozrywki, nawiązującego oczywiście do Disneylandu, które Banksy stworzył w 2015 roku. „The Art of Banksy.Without Limits” to nie tylko grafiki i zdjęcia, ale także inne ciekawe instalacje. Jest londyńska budka telefoniczna z całującymi się gwardzistami czy instalacja przypominająca słynną aukcję podczas której obraz „Dziewczynka z balonem” został pocięty. Pojawia się również ściana złożona z monitorów, gdzie możemy obejrzeć powstanie przedsięwzięcia ratującego uchodźców na Morzu Śródziemnym – Banksy sfinansował zakup statku do ratowania, który nosi nazwę Louise Michel.

Czy warto wybrać się na wystawę prac Banksy’ego?

Gdy tylko dowiedziałam się, że grafiki i prace Banksy’ego przybędą do Warszawy, od razu wiedziałam, że muszę je zobaczyć. Chociaż nie łatwo było upolować bilet, to cierpliwie czekałam na kolejna dostawę wejściówek. Co prawda trudno dostać bilety o sensownej godzinie (ja miałam termin w czwartek na godz. 14:00), ale  o kupieniu biletu na miejscu od ręki można raczej zapomnieć. Według mnie cena za bilet (ja zapłaciłam wtedy ok. 53 zł) jest mocno wygórowana, no ale w końcu to wielki artysta jest, no i czasy są jakie są. Teraz widzę, że bilety normalne są jeszcze droższe, bo zaczynają się od 60 zł.

No dobrze, ale czy warto się wybrać do Konesera na tę wystawę? Moim skromnym zdaniem warto. Pal licho zawyżone ceny biletów. Jeśli ktoś jest fanem street artu, to Banksy jest dla niego prawdziwym bogiem. Nawet jeśli ktoś nie jest miłośnikiem sztuki ulicznej wyjdzie stamtąd usatysfakcjonowany. Jego prace znane są na całym świecie i mają mocny, kontrowersyjny przekaz. Chociaż samo pomieszczenie w Koneserze przeznaczone na wystawę nie jest duże, to śmiało mieści się tam jego 100 prac. Na spokojnie można obejść salę kilkukrotnie i dokładnie przyjrzeć się wszystkim grafikom. Na sam koniec wycieczki można sobie stworzyć własny t-shirt z wybranym szablonem słynnych prac artysty. Oczywiście taka pamiątka odpowiednio kosztuje, ale 10 złotych z każdej koszulki przelewane jest na konto organizacji zajmującej się pomocą uchodźcom. Polujcie na bilety póki jeszcze/znowu nas nie zamknęli i legalnie można chodzić do galerii.

Informacje praktyczne

Cena za bilety normalne wynosi 60 zł. Tutaj można na nie polować.

Wystawa czynna jest od pon-pt w godzinach 12-20, natomiast w weekendy 10-20.

Adres: Centrum Praskie Koneser, Plac Konesera, Warszawa

Jeśli czujecie się natchnięci po wizycie w Koneserze, jesteście fanami Banksy’ego albo po prostu lubicie gadżety, to Empik wypuścił właśnie kolekcję zainspirowaną twórczością tego artysty 🙂 Do kupienia tutaj.

3 myśli na temat “Warszawa. „The Art of Banksy. Without Limits” – czy warto wybrać się na wystawę jego prac?

  1. nie dziwię się, że wystawa cieszy się taką popularnością, ostatnio słyszałam, że jakaś grupa artystów kupiła obraz Bankyego za 100$, spaliła go, a prochy wystawiła na aukcje, kosztują 400 $…

  2. Jak dobrze,że przypomniałaś mi o tej wystawie! Kiedyś widziałam jej zapowiedż,potem mi to jakoś umknęło – a też bardzo chciałabym się wybrać. Dzięki! :):

  3. Warto i TRZEBA. Wystawa jest boska, wciągająca, fantastyczna. Nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że autor jest kontrowersyjny. Nie jest. Więcej widzi i rozumie, niż wielu innych ludzi. Widziałam kilka z tych prac min. w Paryżu, Palestynie (3 z wystawy) etc. Też jest kilka a Izraelu, ale jakoś ich nie znalazłam. W tv widziałam wywiad z autorem (oczywiście siedział tyłem) i wysłuchanie jego wizji tego co robi, było bardzo zajmujące). pozdrawiam Anna

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s