Kultura · Literatura

Robert Lacey „The Crown. Oficjalny przewodnik po serialu. Tom 1”

Netfilxowy serial o angielskiej Rodzinie Królewskiej to prawdziwy hit. Niebawem premierę będzie miał czwarty sezon tego serialu. Tymczasem książka Roberta Lancey’a jest swoistym przewodnikiem po pierwszym sezonie „The Crown”, w którym autor rozkłada na czynniki pierwsze poszczególne postacie i wydarzenia.

 

Tajemnice skrywane za zamkniętymi drzwiami pałacu Buckingham to niewyczerpane źródło plotek, sensacji, emocjonujących teorii i domysłów, na które serial „The Crown” tylko zaostrzył apetyt. Robert Lacey, konsultant historyczny serialu i biograf królewskiego dworu, opisuje wczesne lata panowania Elżbiety II. Po nagłej śmierci ojca, dwudziestopięcioletnia Elizabeth Mountbatten nieoczekiwanie wstępuje na tron królewski. Dopiero co odnajdywała się w roli żony i matki, kiedy przyszło jej zmierzyć się z wielkimi wyzwaniami – nie tylko politycznymi, ale także osobistymi. Na przestrzeni lat wspięła się na wyżyny determinacji i wykazała niezwykłą siłą oraz niezłomnością, walcząc o dobre imię królestwa.

Książka podzielona jest na dziesięć rozdziałów, a każdy z nich poświęcony jest osobnemu odcinkowi serialu. Każdy odcinek rozebrany jest na czynniki pierwsze – autor dokładnie wyjaśnia, co się wydarzyło, jakie konsekwencje miało to wydarzenie, a także co było prawdą, a co jedynie filmową fikcją. Dodatkowo szczegółowo opisuje postacie, które pojawiają się w danym epizodzie. Książka jest pięknie wydana, a klimatu nadają jej czarno-białe zdjęcia. Fotografie dotyczą zarówno kadrów z serialu, jak i autentycznych zdjęć Rodziny Królewskiej.

Przyznam szczerze, że nie byłam fanką tego serialu. Dopiero trzeci sezon sprawił, że zmieniłam o nim zdanie, a teraz z niecierpliwością wyczekuję na kolejny. Po lekturze tego przewodnika filmowego mam ochotę powrócić do pierwszego sezonu i z większą uwagą śledzić losy młodej Królowej Elżbiety. Przewodnik Roberta Lacey’a kierowany jest nie tylko dla fanów serialu i Royal Family, ale to także fajna powtórka z historii. To również znakomite uzupełnienie netflixowego hitu.

Za książkę dziękuję:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s