Kultura · Literatura

Alicja Kubiak, Jan Kurzela „Indonezja. Ludożercy wczoraj i dziś”

Indonezja to aktualnie jeden z najpopularniejszych kierunków podróżniczych. Ale co tak na prawdę wiemy o tym państwie? Jak twierdzą sami autorzy, każda wyspa Indonezji pod względem kulturowym jest całkowicie inna.

Alicja Kubiak i Jan Kerzela od ponad 16 lat wspólnie podróżują. Odwiedzili wiele krajów, poznali wiele różnorodnych kultur i plemion. Przeżyli mnóstwo fantastycznych przygód, które opisują w swoich książkach: „Oczami Dos Gringos: Meksyk, Gwatemala i Belize” oraz „Oczami Dos Gringos: Kuba, Kolumbia i Amazonia”. Tym razem zabierają nas w niesamowitą i ekscytująca podróż do najbardziej dzikich i oddalonych od cywilizacji zakątkach państwa południowo-wschodniej Azji.

Autorzy wraz z przewodnikiem odwiedzają między innymi plemię, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu sądziło, że cały świat stanowi ich okolica i poza nimi nie istnieją żadni inni ludzie. W niedostępnych rejonach Indonezji, dwoje Polaków wchodzi do domów na drzewach umiejscowionych nawet na wysokości kilkudziesięciu metrów, ogląda tzw. „baby grave”, czyli groby małych dzieci wykonane w drzewach, uczestniczy w wyścigach byków, od których publiczność  nie jest w żaden sposób odgrodzona. Ale to tylko kilka przygód, jakie Alicja i Jan przeżywają w tym niezwykłym kraju. Jednak Indonezja to nie tylko beztroska przygoda. Alicja i Jan muszą być ostrożni i uważać na każdym kroku. W końcu znaleźli się na drugim końcu świata, w zupełnie obcej kulturze i naturze, u ludzi, którzy nie mają wiele wspólnego ze współczesną cywilizacją.

Poza informacjami dotyczącymi konkretnych plemion, czy odwiedzanych miejsc, w książce można znaleźć subiektywne przemyślenia oraz sytuacje, które spotkały podróżników podczas ich wycieczki. To nie jest podróż tropem zabytków czy wypoczynku na rajskiej plaży. To wielka wyprawa w nieznane, której metą okazują się nie miejsca, a niezwykli ludzie. Wsłuchując się w słowa przewodnika, przy dźwięku rytualnych tańców i obrzędów wyganiania złych duchów, polscy podróżnicy odkrywają mroczną przeszłość plemion, Alicja i Jan bacznie obserwują kulturę, która dla mieszkańców cywilizowanych krajów może się wydawać pełna absurdów. Opowieści o wielkiej przygodzie, egzotycznej florze i faunie uwieczniona została na pięknych, kolorowych zdjęciach.

Książka autorstwa Alicji Kubiak i Jana Kurzeli to niebywała opowieść o wizycie w najbardziej dzikich i oddalonych od cywilizacji zakątkach Indonezji. Chociaż osobiście średnio interesuję się tamtym rejonem świata, książkę przeczytałam z wypiekami na twarzy. Przyznam szczerze, że zaciekawiła mnie kultura południowo-wschodniej Azji. Warto jednak przeczytać czy zobaczyć coś, co pozornie nas nie interesuje.

Za książkę dziękuję:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s