Kultura · Literatura

Sarah Knight „Ogarnij się!”

„Ogarnij się!” to po „Magii olewania” kolejny przewrotny, bezkompromisowy i przezabawny anty-poradnik autorstwa Sary Knight, który przyda się każdemu, kto potrzebuje więcej kontroli nad swoim życiem.

Sarah Knight przez wiele lat żyła życiem, które większość ludzi zna aż za dobrze. Dzień spędzała w pracy, której szczerze nie lubiła i doprowadzała do furii, pnąc się po drabinie kariery, która zupełnie jej nie interesowała. Zaliczyła epizod depresji, gdy nawet wstanie z łóżka było wyzwaniem na miarę wyprawy polarnej. Udało jej się jednak wyrwać ze spirali apatii, a swoje doświadczenie przekuła w unikatową strategię samopomocy. Teraz dzieli się swoim doświadczeniem z czytelnikami.

Sarah Knight porusza kwestie związane między innymi z pieniędzmi, karierą czy życiem osobistym. Na swoim przykładzie pokazuje, że jak się czegoś mocno pragnie z całych sił dąży do realizacji wyznaczonych celów, to można osiągnąć wszystko.  Potrzeba tylko odrobiny motywacji i zmian, których tak bardzo niektórzy się obawiają. Wyjście ze strefy komfortu nie jest proste, ale jeśli się na to zdecydujemy, całe życie zmieni się. W sprytny sposób radzi, jak przestać wchodzić sobie samemu w drogę – i to raz na zawsze.

Jakoś mnie nie przekonuje sposób wypowiedzi Sary. Miało być inspirująco, motywacyjnie, ale byłam bardziej zirytowana tonem wypowiedzi autorki od zrobienia pierwszego kroku prowadzącego do zmian. Pisarka chyba za bardzo chciała zostać moją kumpelą, która daje solidnego kopniaka w cztery litery, by się w końcu ogarnąć. Jak dla mnie zbyt swobodnie i bezpośrednio. Poza tym książkę czyta się przyjemnie, znajdziemy wiele zabawnych osobistych dygresji autorki. Poza samym tekstem, Sarah zamieściła tam szereg różnych ćwiczeń: od zapisków i notatek, przez grafiki i tabelki, aż po wykreślanki i kolorowanki. Świetne rozwiązanie, szczególnie dla wzrokowców, bo przez zabawę można się nauczyć wiele wartościowych rzeczy.

Uważam, że warto zajrzeć do poradnika Sary Knight „Ogarnij się!”, ale nie radzę nastawiać się, że książka sprawi, iż nasze życie nagle wywróci się do góry nogami i nastąpią spektakularne zmiany. Nie. Autorka jedynie nakreśla jak to zrobić, aby skutki były widoczne w niedalekiej przyszłości. Przytacza mnóstwo przykładów z własnego życia, które faktycznie całkowicie zmieniła. Dzięki temu, może teraz żyć na własnych warunkach.

Za książkę dziękuję:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s