Kultura · Literatura

Anna B. Kann „Barcelona na zawsze”

1470743333-65„Barcelona na zawsze” to już trzecia część serii opowiadająca o losach Ewy oraz jej rodziny i najbliższych przyjaciół. Ewa powraca ze słonecznej Barcelony, gdy dowiaduje się o śmierci swojego męża. Mimo, że od dawna nie łączyło ich żadne uczucie, a ich małżeństwo istniało tylko na papierze, śmierć małżonka bardzo odbiła się na zdrowiu psychicznym Ewy. Kobieta coraz bardziej pogrąża się w depresji i zdaje się, że nic ani nikt nie zdoła jej z niej wyciągnąć. W jednej chwili Ewa zostaje sama i ma na utrzymaniu dwie córki. Z pomocą nadchodzi Janusz – mężczyzna, który od dawna skrywa głębokie uczucia względem Ewy, jednak ta nie odwzajemnia ich. Jej myśli ciągle wracają do Paco, którego zostawiła w Barcelonie. Mimo tego, że wokół siebie ma wiele życzliwych osób, jednak nikt z nich nie potrafi zrozumieć jej żałoby.

Historia Ewy i jej najbliższych jest jak z życia wzięte. Może nie każdy o tym mówi wprost, ale wiele silnych i niezależnych kobiet zmaga się z takimi problemami psychicznymi i emocjonalnymi jak główna bohaterka. Śmierć męża, potem ukochanego psa oraz rozstanie z kochankiem mocno odcisnęły swoje piętno. Przez pewien czas Ewa nie jest w stanie wyjść z łóżka, mimo tego, że musi zaopiekować się swoimi dwiema córkami. Na szczęście ma wokół siebie troskliwych i opiekuńczych przyjaciół, którzy są w stanie porzucić na chwilę swoje życie prywatne, by spieszyć z pomocą potrzebującej. Ewa idzie do lekarza, ale dzięki wsparciu bliskich uczy się rozróżniać naturalny smutek od choroby.

Jeśli ktoś nie czytał pozostałych dwóch części „Do zobaczenia w Barcelonie” oraz „Powrót do Barcelony”, niech się nie martwi, że coś go ominie. Wręcz przeciwnie, gdyż autorka sprytnie przypomina nam fabułę poprzednich książek. Może akcja nie jest zbyt dynamiczna, ale Anna B. Kann potrafi niesamowicie zaciekawić i wciągnąć w głąb fabuły. Stylistyka i język powieści są bardzo lekkie, a jednocześnie barwne. Nie jest trudno wyobrazić sobie sytuacje, miejsca oraz osoby, które zostały przedstawione w sposób niezwykle obrazowy.

„Barcelona na zawsze” autorstwa Anny B. Kann, to bardzo emocjonująca powieść o dokonywaniu wyborów, które nie zawsze są dobre oraz o tym, że na dokonanie istotnych zmian w życiu nigdy nie jest za późno. Potrzeba tylko odwagi, by zacząć działać.

http://dlalejdis.pl/artykuly/barcelona_na_zawsze_recenzja

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s