Taniec nie tylko wyraża emocje i opowiada różne historie, ale przede wszystkim wabi i kusi. Niekiedy nawet uznawany jest za sztukę.
W niektórych stylach tanecznych wymagana jest precyzja, technika i doskonałość, w innych zaś liczy się spontaniczności, improwizacja i tzw. flow. A jak to się robi tańcząc salsę?
Miejsce pochodzenia: Karaiby, szczególnie Kuba
Historia: narodziła się w latach 1940-1970 dzięki połączeniu rytmów afrykańskich i karaibskich (sonu i rumby kubańskiej). Salsa jest zarówno stylem tanecznym, jak również rodzajem muzyki. W języku hiszpańskim oznacza sos lub smak, który sugeruje połączenie dwóch doznań: pikantnych i aromatycznych. Praktykowana na ulicach i w barach miała charakter zabawy, której celem był flirt między partnerami. Zazwyczaj tańczona jest w parach, jednak bardziej doświadczeni tancerze pozwalają sobie na solowe popisy w celu demonstracji swoich umiejętności. Role tancerzy są wyraźnie podzielone: kobieta ma być słodką uwodzicielką, zaś mężczyzna prawdziwym macho.
Cechy charakterystyczne: tańczona w miejscu, skomplikowane sploty rąk, lekko pochylona postawa, rozkołysane biodra partnerów. Zależnie od rodzaju salsy, tańczona jest po linii (liniowa), według geometrii koła (cubana) i w kole (rueda).
Odmiany: salsa liniowa, salsa cubana, salsa NY style, salsa LA style, rueda de casino, salsa kolubijska, salsa portorykańska