Gorączka związana ze „złotym pociągiem” trwa w najlepsze. Każdemu marzy się, by wziąć udział w wyścigu o zdobycie ukrytego złota. Albo poznać inne atrakcje, które ma do zaoferowania Dolny Śląsk. A tych nie brakuje!
Zamek Książ
Zamek Książ jest nie tylko najważniejszą atrakcją Dolnego Śląska, ale również jednym z największych zamków w Europie i trzecim pod względem wielkości w Polsce.Każdy znajdzie tu coś dla siebie: można przespacerować się po pięknych tarasach podziwiając krajobraz z wysokiej wieży, zaś najmłodsi mogą zamknąć się w sali duchów.Ci bardziej odważni mogą przejść się podziemiami wydrążonymi w 1943 r., podczas przygotowywania jednej z kwater Hitlera przez nazistowską paramilitarną Organizację Todt, która w tamtym okresie przejęła zamek.
fot. cit.walbrzych.pl
Twierdza Srebrna Góra
Powstała w latach 1763-1785 i od tamtej chwili należała do najnowocześniejszych fortyfikacji w Europie. Znajdowało się w niej 151 pomieszczeń fortecznych (m.in. magazyny, kaplica, zbrojownia, prochownia, szpital), umiejscowionych na trzech kondygnacjach. Twierdza Srebrna Góra jest unikatowym obiektem w skali dziedzictwa kulturowego Europy i bez wątpienia jedną z największych atrakcji Dolnego Śląska.
fot. www.srebrna.com
Zamek Czocha
Ponure i mroczne zamczysko, w swoim wnętrzu skrywa liczne legendy i tajemnice. Sala tortur, podziemne przejścia, lochy, podwójne ściany i korytarze – o tym wszystkim można usłyszeć w czasie pobytu na jednym z najbardziej tajemniczych i lepiej zachowanych zamków w Polsce. Co ciekawe, to właśnie tutaj powstały zdjęcia do kilku polskich filmów i seriali, m.in. do „Tajemnicy Twierdzy Szyfrów” oraz „Wiedźmina”. Prawdziwa gratka dla niestrudzonych poszukiwaczy przygód.
fot. www.wieliczko.com.pl
Kłodzka Podziemna Trasa Turystyczna
Podziemna trasa łączy Twierdzę Kłodzką z kościołem Najświętszej Marii Panny, który słynie z cudów związanych z jego fundatorem, pierwszym arcybiskupem praskim Arnoštem z Pardubic. Zaobserwowano, że z płyty nagrobnej znajdującej się w tej świątyni, dwukrotnie wypływał balsam o pięknym zapachu.
fot. dolny-slask.org.pl
Zamek Grodno
Wybudowany na szczycie wzgórza Choina, wznoszący się nad doliną rzeki Bystrzycy jest najbardziej malowniczo położonym zamkiem na Dolnym Śląsku. Wejście na wieżę widokową gwarantuje niezwykłe doznania estetyczne: zapierający dech w piersiach widok na Jezioro Bystrzyckie i Góry Sowie.
fot. www.misiowka.com
Zamek w Bolkowie
Pierwsze informacje na temat zamku sięgają XIII wieku. Budowla została wzniesiona przez Bolesława II Rogatkę. Kręcono tu wiele polskich filmów i seriali, m.in. „Wiedźmina” czy „Tajemnicę Twierdzy Szyfrów”. Aktualnie zamek jest siedzibą bractwa rycerskiego, które zajmuje się m.in. organizowaniem lokalnych turniejów rycerskich.
fot. www.museo.pl
Kopalnia złota Złoty Stok
Pierwsze prace wydobywcze w tamtym rejonie rozpoczęły się około 2000 lat p.n.e. Od tego czasu aż po czasy obecne zdołano wydrążyć ponad 300 km sztolni, szybów i chodników, usytuowanych aż na 21 poziomach! Złoty Stok ma jeszcze wiele do zaoferowania. Poszukiwacze skarbów mogą tu znaleźć wiele pamiątek po minionych wiekach i odkryć tajemnice III Rzeszy, starannie ukrywanie przez dziesiątki lat.
fot. funkydiva.pl
Kompleks Riese – podziemne miasto w Górach Sowich
Miejsce szczególnie ważne, ale tragiczne w swojej historii. Gdyby nie dramat, niedola oraz przelana krew tysięcy hitlerowskich więźniów, Kompleks Riese mógłby w ogóle nie istnieć. Jego budowę zlecił i nadzorował jeden z największych katów ubiegłego wieku. Gdyby nie wkroczenie Armii Czerwonej, prawdopodobnie byłaby to największa kwatera Hitlera w całej III Rzeszy.
fot. www.c-moto.pl
Arado – tajne laboratorium Hitlera w Kamiennej Górze
Innowacyjna iluminacja świetlna, efekty audio oraz przewodnik, który wciela się w rolę agenta polskiego wywiadu i pomaga grupie rozwiązać nazistowskie tajemnice – wszystko to sprawia, że Arado jest najnowocześniejszym zespołem podziemnym w Polsce. W piwnicach Kamiennej Góry znajdują się unikatowe w skali Europy eksponaty, m.in. części pocisku V-1 i rakiety V-2 oraz… niemieckiej enigmy!
fot. latawce.netstrefa.pl
Sztolnie Kowary
Podziemna trasa turystyczna, która w swoich piwnicach kryje eksponaty związane nie tylko z geologią Sudetów, ale również z górniczymi technikami wydobycia rud żelaza i uranu. Będzie można poznać skrywaną przez wiele lat historię na temat wydobywania uranu przez Związek Radziecki.
fot. www.maszwolne.pl
Byłam w Srebrnej Górze 5 lat temu, ogólnie podobało mi się w tym miasteczku. A na Twierdzy byłam pierwszy raz w życiu i żeby było zabawniej musiałam oprowadzić po niej turystów. A później po miejscowości i opowiedzieć im kilka ciekawostek. Zmyślałam wtedy różne głupoty. 😀
Dolny Śląsk jest dla mnie niezwykle pociągający – taki dziewiczy i tajemniczy.
Dokładnie 🙂 Śląsk jest jedną wielką tajemnicą, która kusi mnie bardzo 🙂 Pozdrawiam
W kwietniu odwiedziłam zamek Książ i kompleks Riese. Szkoda, że nie miałam więcej czasu, by odwiedzić inne miejsca. Dolny Śląsk kryje wiele tajemnic
Tak, Dolny Śląsk pełen jest tajemnic 🙂 Pozdrawiam
Dzięki za nowe pomysły na wycieczki, wstyd się przyznać, bo mieszkam we Wrocławiu od dwóch lat, a jeszcze nie zjeździłam okolicy!
Arado to przegięcie…
Rety… taka prawda, że tyle pięknych miejsc w Polsce, a człowiek nie jeździ, nie bywa, a za granicę śmiga. Mówię o sobie:) W Zakopanem nie byłam nigdy, ale Karaiby zaliczone i tak to jest… 😉
Taaaak, to prawda. Mam dokładnie tak samo 😀 „Cudze chwalicie, swego nie znacie” 🙂 Ale muszę nadrobić zaległości i wyruszyć w podroż po Polsce 🙂