A to ciekawe...

Co kraj to obyczaj, czyli odmienne zwyczaje w dzisiejszym świecie

Są takie miejsca na świecie, w których niemoralne jest trzymanie się za ręce w miejscu publicznym, a na przytulanie potrzebne jest specjalne pozwolenie. To, co nam wydaje się być naturalne, w innych państwach uchodzi za nieprzyzwoite zachowanie, za które trzeba słono zapłacić. Jeżeli wybieramy się w odległe rejony naszego globu, należy szczegółowo zapoznać się z miejscowymi zwyczajami, żeby potem uniknąć nieprzyjemności, a nawet więzienia!

Powitanie nie do przyjęcia

Wydawać by się mogło, że w krajach Skandynawskich mentalność i obyczajowość ludzi jest taka sama jak nasza. Niestety tak nie jest. Finowie są bardzo powściągliwi i uważają, że podanie komuś ręki na powitanie jest zwyczajnie nietaktem. Z kolei Szwedzi bardzo cenią sobie i dbają o przestrzeń osobistą. Dlatego też położenie komuś ręki na ramieniu, albo co gorsza poklepanie po plecach natychmiastowo odstrasza i zniechęca od nas obywateli tego kraju.

W Azji, np. w Chinach i Korei Płn. Uścisk dłoni na powitanie jest nie do zaakceptowania. Azjaci nie mają tego w swoim zwyczaju. Zamiast zadowolenia i wdzięczności spotkamy się tylko z niezadowoleniem i zmieszaniem. W azjatyckiej kulturze preferowana jest wymiana ukłonów na powitanie i pożegnanie.

W wielu kulturach zwyczajne podanie ręki może wywołać nie lada skandal i konsekwencje. W Somalii za przywitanie się z kobietą (tradycyjna dla nas metodą) może spowodować, że w najlepszym przypadku zostaniemy wtrąceni do więzienia, a w najgorszym zostaniemy straceni! W kulturze arabskiej ściśle jest przestrzegane prawo ograniczania kontaktów z płcią przeciwną, dotyczy to również cudzoziemców.

 Dotyk pod kontrolą

Wiemy już co nieco o tym, jak nie należy witać się w niektórych krajach. Skupmy się teraz na bliższych cielesnych relacjach, jakimi jest publiczne okazywanie czułości partnerowi. W Indiach według hinduskiego Kodeksu Karnego trzymanie się za ręce jest i inne okazywanie uczuć jest karane karą grzywny lub więzieniem. Jeżeli mamy w planach podróż do tego kraju, musimy uważać na wyrażanie uczuć w miejscu publicznym. Takie zachowanie zachęca do praktyk przedmałżeńskich, co w tej kulturze nie jest to tolerowane.

Z kolei w północnej i zachodniej Afryce trzymanie się za ręce jest dozwolone, ale pod warunkiem, że zakochani są po ślubie. Jednak o przytulaniu możemy już zapomnieć.

Jeszcze do niedawna w Chinach nikt nie obnosił się publicznie ze swoimi uczuciami. Jednak spojrzenie na tego typu zachowania ulega zmianom, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Coraz częściej można spotkać zakochane pary dające upust swojemu uczuciu w kawiarniach, barach, parkach. Jednak nie wszystkim mieszkańcom się to podoba, zwłaszcza konserwatystom. Na Uniwersytecie w Nankin zostały wprowadzone specjalne patrole, których zadaniem jest wyeliminować „niegodziwe” zachowania wśród studentów.

Na terenach muzułmańskich, a także w Nepalu i Indiach przytulanie dozwolone jest w obrębie ludzi tej samej płci! Z kolei Singapurskie władze, które walczą z rozsiewaniem zgorszenia, stanowczo zakazały publicznego przytulania. Jedyną możliwością złamania zakazu jest posiadanie specjalnego pozwolenia!

Cenny pocałunek

Nic bardziej nie gorszy niż publiczny pocałunek. Taki występek w niektórych rejonach świata grozi grzywną, chłostą, a nawet śmiercią!

W Azji maja podzielone zdanie na ten temat. Japończycy uważają go za grę wstępną, Chińczycy sądzą, że jest to wulgarne zachowanie, a Indonezyjczycy za takie zachowanie wtrącają do więzienia na 5 lat lub każą zapłacić 250 mln rupii (czyli ok. 124 tysięcy złotych)!

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich panuje bardzo restrykcyjne prawo w tej kwestii. Całowanie w miejscu publicznym jest tam kategorycznie zakazane, nawet względem cudzoziemców. Pewna para Brytyjczyków została skazana na miesiąc więzienia za obrazę moralności publicznej, jakim było całowanie się w jednej dubajskiej restauracji. Oliwy do ognia dodał fakt, że para nie był małżeństwem.

Afrykańskie ludy są w tej kwestii nieco bardziej liberalne. W RPA nie mogą publicznie całować się pary poniżej 16. roku życia. Niektóre plemiona wierzą, że pocałunek odbiera duszę lub powoduje osłabienie organizmu. Nam wydaje się to absurdalne, jednak dla Afrykanów ma to uzasadnienie prawne.

Jak widzimy w różnych rejonach świata zupełnie inaczej patrzą na pewne zachowania społeczne. Dla nas takie zachowania wydają się czymś zupełnie normalnym, wręcz dziwne by było, gdybyśmy tak nie postępowali. Kultura kulturze nie równa i nie da się walczyć z ludzka mentalnością, dlatego jedynym wyjściem pozostaje przystosowanie się do sytuacji. Pamiętajcie o tym, kiedy będziecie wybierać się na romantyczną wycieczkę do któregoś wymienionego kraju.

Jedna myśl na temat “Co kraj to obyczaj, czyli odmienne zwyczaje w dzisiejszym świecie

  1. Ciekawostka z opowieści znajomego który był w Ugandzie: Jedną z pierwszych rzeczy którą tam zauważył było sporo mężczyzn trzymających się za ręce, na początek myślał że sporo par homoseksualnych tam mają, ale gdy zobaczył nawet patrole policji trzymające się za ręce zapytał o co chodzi. Jak się okazało jest to tam zupełnie normalne, tam po prostu mężczyźni tak chodzą i potrafią dość wylewnie okazywać uczucia, natomiast zupełnie niespotykanie jest okazywanie uczuć pomiędzy mężczyznami i kobietami, chociaż karane chyba nie jest.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s