Kultura · Literatura

Heather McGregor „Poradnik dla ambitnych kobiet. Jak zrobić karierę”

coverbigŚwiat biznesu jest brutalny dla kobiet. Stanowiska kierownicze, wysokie zarobki, sportowe samochody i ciekawe znajomości – to w dzisiejszych czasach domena kojarzona przede wszystkim z mężczyznami. Co prawda coraz częściej spotykamy kobiety obejmujące kierownicze stanowiska, ale to ciągle kropla w morzu możliwości. Dlatego też coraz więcej kobiet decyduje się założyć własna firmę i z sukcesem prowadzić swój biznes. Jeżeli marzymy o własnej działalności a boimy się (albo nie wiemy jak) zrobić pierwszy krok, bądź od kilku lat z satysfakcją ją prowadzimy a jednak chciałybyśmy, żeby cieszyła się większym powodzeniem, książka autorstwa Heather McGregor „Poradnik dla ambitnych kobiet. Jak zrobić karierę” pomoże wam w osiągnięciu sukcesu.

Heather McGregor jest czołową londyńską headhunterką, felietonistą The „Financial Times” oraz prezenterką telewizyjnego programu „Superscimpers”. Autorka opierając się na przykładach z własnego życia, inspiruje do szukania rozwiązań i motywuje do działania. Książka napisana została przez kobietę sukcesu i skierowana jest do kobiet, które o tym marzą. Dlaczego autorka stara pomóc innym kobietom? Heather uważa, że „gdyby wiedziała wszystko, co opisuje teraz w swojej książce, to na szczyt doszłaby dwa razy szybciej”. Felietonistka udziela cennych rad przedstawicielkom płci pięknej, jak poradzić sobie i przetrwać we współczesnym świecie biznesu. Autorka zaczyna soje wywody mocnym akcentem, bo już w pierwszym rozdziale stawia czytelniczkę do pionu i opisuje wymagania, jakie należy postawić sobie samej. Najważniejszymi z nich są: wykształcenie, kursy, języki, kwalifikacje. McGregor ciągle powtarza, że wykształcenie jest podstawą sukcesu i pewności siebie. Oczywiście bez „papierka” również można być dobrym w swoim zawodzie, jednak wnosi on wiele do charakteru, który można wykształcić jedynie samemu w sobie. W dalszej kolejności pisze, że „znajomości” są w życiu potrzebne i znacznie je ułatwiają. W kolejnych rozdziałach przekonuje, że (paradoksalnie) praca to jednak nie wszystko. Trzeba mieć oparcie w swojej rodzinie i najbliższych przyjaciołach. Bez tego droga do osiągnięcia sukcesu jest dwa razy dłuższa i trzy razy trudniejsza.

W oparciu o własne doświadczenia, autorka opowiada o kreowaniu własnego wizerunku, tworzeniu sieci znajomych, sposobach na karierę i o obraniu właściwej drogi życia zawodowego. Dzięki temu uzyskujemy odpowiedzi i otrzymujemy wiele praktycznych rad. Ponadto wspomina o kobietach, które osiągnęły sukces (jednak wyraźnie zaznacza, że sukces to indywidualne podejście i dla każdej oznacza co innego) oraz o trudnościach, jakie je spotkały – głównie z powodu bycia kobietą. W „Poradniku dla ambitnych kobiet. Jak zrobić karierę” najdziemy rady dotyczące stroju, rozmowy kwalifikacyjnej i sposobach na osiągnięcie awansu. Dodatkowo autorka wspomina co nieco na temat pogodzenia kariery z rodziną. Pod koniec każdego rozdziału umieszczone są „zadania domowe dla ambitnych kobiet”, gdzie znajdziemy godne zastanowienia pytania i krótkie, treściwe wskazówki.

Muszę przyznać, że dawno nie czytałam równie ciekawego, lekkiego i wciągającego poradnika. Spodziewałam się jakiegoś babskiego gadania na tematy, o których autorka ma średnie pojęcie. Jakże się myliłam! Poradnik pochłonęłam w przeciągu dwóch dni i co więcej – mam ochotę na jeszcze! Bardzo pozytywną cechą tej książki jest jej uniwersalność. Heather kieruje ją do kobiet w różnym wieku: do nastolatek, które przed sobą mają podjęcie decyzji o przyszłości; do kobiet rozpoczynających karierę zawodową, i które do końca nie wiedzą jak się odnaleźć w świecie biznesu; oraz do poważnych bizneswoman, które od lat z powodzeniem zarządzają korporacjami. Niezależnie od wieku, każda z nas znajdzie w tej książce cenne porady, o tym jak pokierować karierą i odnosić ogromne sukcesy. „Poradnik dla ambitnych kobiet” stał się dla mnie inspirującą książką, do której jeszcze niejednokrotnie powrócę, i którą z czystym sumieniem mogę polecić każdej kobiecie.

Za książkę dziękuję:

rebis-logo

Jedna myśl na temat “Heather McGregor „Poradnik dla ambitnych kobiet. Jak zrobić karierę”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s