Spotkanie z kulturą

Jak cię widzą, tak cię piszą

„Nie szata zdobi człowieka” – mówi pewne przysłowie. Jednak nie do końca można się z nim zgodzić. Gwiazdy show biznesu prześcigają się w wymyślaniu coraz to oryginalniejszych i niepowtarzalnych kreacji. Piękny ubiór może może dopomóc w karierze, a każda aspirująca gwiazda walczy o miano kreatora mody. Natomiast źle dobrane szaty będą kojarzyły się z tandetą i brakiem gustu. O niektórych strojach trudno jest zapomnieć (np. o kreacjach Lady Gagi). Historia mody w przemyśle rozrywkowym ma na swoim koncie kilkanaście głośnych skandali. Zobaczmy najgłośniejsze z nich.

Josephine Baker i jej banany

W 1926 roku głośno było o Josephine Baker za sprawą jej stroju wykonanego z bananów. Współczesna prasa od razu okrzyknęła ją mianem „kabaretowej dziwki” oraz nazwała ją „prymitywną”.

Obrazek

Wcięta talia wg Christiana Diora

Rewolucję w powojennej modzie zawdzięczamy Diorowi. W 1947 roku wypuścił kolekcję damskich ubrań z wyraźnie podkreślona talią oraz spódnicami odsłaniającą kostkę. To, co kiedyś budziło publiczne oburzenie i zgorszenie, teraz uchodzi za klasę samą w sobie.

Obrazek

Marilyn Monroe i jej słynna sukienka

Jedno z najpopularniejszych zdjęć MM nie szokuje tak, jak pół wieku temu. Seksapil i wdzięk to nieodłączne elementy wizerunku panny Monroe. Słynna sukienka powiewająca nad szybem wentylacyjnym spowodowała, że aktorka została oskarżona o upadek moralności… Ten widok można podziwiać w filmie „Słomiany wdowiec” z 1954 roku. Podobno ówczesny mąż MM, Joe DiMaggio pękał z zazdrości.

Obrazek

Spódnica mini

Pierwsza spódnica odsłaniająca uda została zaprezentowana w Londynie w latach 50-tych. Jednak dopiero dekadę później, projektantka Mary Quant wylansowała ten strój.

Obrazek

Madonna z wielkim…

W 1994 roku publiczność zszokowała Madonna występując w stroju. który miał przypominać suknie panny młodej. Piosenkarka dobrała również pasek z napisem Boy Toy, a wszystko to śpiewając kontrowersyjną wówczas piosenkę „Like a Virgin” szokując swoich widzów.

Obrazek

Pierś Lil’ Kim

Amerykańska raperka pojawiła sie na czerwonym dywanie w obcisłym fioletowym stroju odsłaniającym lewą pierś. Publiczność była również zbulwersowana kolorem jej włosów.

Obrazek

(Roz)szarpana Courtney Love

W 200 roku Courtney Love wywołala nie lada sensację pojawiając się na rozdaniu Zlotych Globów w poszarpanej sukni z tafty. Autorem oryginalnej kreacji był John Galliano, który podobno inspirował się ubraniami bezdomnych w Paryżu…

Obrazek

Sperma na sukience Moniki Lewinsky

W 1997 roku głośno było o Monice Lewinsy i jej niebieskiej sukience. Jej garderoba stała się kluczowym dowodem w sprawie jej romansu z Billem Clintonem. Rzadko się zdarza, że ubrania odgrywają tak wielką rolę polityczną/ Badania wykazały, że na kreacji widnieją ślady DNA należące do byłego już prezydenta stanów Zjednoczonych.

Obrazek

Mięsna sukienka Lady Gagi

Trudno jest zobaczyć piosenkarkę w normalnym stroju, każda jej stylizacja jest bardziej zaskakująca niż poprzednia. Największą sensacje wywołała jej kreacja z rozdania nagród VMA w 2010 roku. Artystka przyszła ubrana w sukienkę z surowego mięsa! Nikt nie chciał przebywać w pobliżu Gagi, ponieważ jej „strój” brzydko pachniał. Gwiazda stwierdziła, że była to najwygodniejsza sukienka, jaką kiedykolwiek nosiła…

Obrazek

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s