Kultura · Literatura

Martyna Chomiuk „Nou zeg! Holandia dla dociekliwych”

Wiatraki, rowery, chodaki, sery, tulipany, marihuana, swoboda i… rozpusta 🙂 Z tym właśnie kojarzy mi się Holandia. Dopiero wróciłam z tego kraju i potwierdzam – te skojarzenia są bardzo trafne.

Holandia jest płaska jak naleśnik, ćwierć jej powierzchni znajduje się poniżej poziomu morza, a w jej stolicy – Amsterdamie – jest więcej kanałów niż w Wenecji i więcej mostów niż w Paryżu! Tu skacze się przez rowy o tyczce, przez cały rok jeździ się na rowerze a za największy przysmak uchodzą gorzkie czarne cukierki o smaku lukrecji. Tutaj tworzyli wielcy malarze tacy jak Rembrandt, Vermeer i van Gogh, tu oszlifowano najsłynniejszy diament na świecie i stąd pochodziła Mata Hari – najniezwyklejsza tajna agentka w historii.

Wszystko, co o trzeba wiedzieć o Holandii i Holendrach znajdziemy w tej książce.  „Nou zeg! Holandia dla dociekliwych” to zbiór ciekawostek o tym kraju, okraszonych bardzo fajnymi i bardzo kolorowymi ilustracjami. A na deser autorka serwuje nam kilka przepisów na holenderskie przysmaki. Bardzo się ucieszyłam bo książka ta trafiła w moje ręce na chwilę przed moich wyjazdem do Holandii. Dzięki niej mogłam zgłębić swoją wiedzę, a także przypomnieć sobie co nieco na temat tego kraju.

Odkąd odkryłam serię „Świat dla dociekliwych” wydawnictwa Dwie Siostry, totalnie przepadłam – zakochałam się w tych książkach. Książka dla dzieci, ale każdemu przyniesie dużo radości. Poza pięknym wydaniem z genialnymi ilustracjami Marty Domagały, dzieciaki (również te duże) dowiedzą się niemal wszystkiego o holenderskiej sztuce, historii czy obyczajach. To taka encyklopedia i przewodnik po Holandii w jednym.

Seria Świat dla Dociekliwych prezentuje kulturę różnych krajów: opowiada o miejscach, postaciach, zabytkach, potrawach i pojęciach, o których prawie każdy słyszał, ale mało kto naprawdę zna kryjące się za nimi historie – a także o tych mniej znanych, które warto poznać.W kolejce czeka jeszcze na mnie kilka książek z tej serii i nie mogę się doczekać, kiedy po nie sięgnę 🙂

Za książkę dziękuję:

Jedna myśl na temat “Martyna Chomiuk „Nou zeg! Holandia dla dociekliwych”

  1. Witam 🙂 Mieszkam w Holandii już chyba 10 lat i nic mnie nie zdziwi a styl życia Holendrów bardzo lubię. Fajne jest to, że mimo iż to mały kraj, to jest tu mnóstwo zwiedzania. Teraz się biorę za odwiedzanie kościołów, które nie są kościołami już 🙂 Pozdrawiam.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s