Kultura · Literatura

Monika Witkowska „Broad Peak. Darowane życie”

Literatura o tematyce górskiej nie specjalnie mnie fascynuje, chociaż czasem dla odmiany po taką sięgam. Co prawda lubię chodzić po górach, to jakoś czytanie o nich mnie nie przekonuje. Ostatnio wpadła w moje ręce najnowsza książka Moniki Witkowskiej „Broad Peak. Darowane życie”. Wcześniej przeczytałam już kilka książek jej autorstwa, a nawet miałam okazję osobiście poznać Panią Monikę.

Bardzo cenię jej osobę i to, czego dokonała w życiu. Chciałabym chociaż w 1/4 doznać tego, czego dokonała. Monika Witkowska ma na koncie Koronę Ziemi i zdobycie trzech ośmiotysięczników (Everest, Lhose i Monaslu). Pasjonatka podróży, zapalona żeglarka oceaniczna i autorka licznych książek, m.in. „Góry z duszą” czy „Vademecum podróżnika”. Teraz dzieli się swoimi wspomnieniami i przeżyciami sprzed ponad roku, kiedy to atakowała Broad Peak.

Broad Peak sięga 8051 m, ale daje mu to dopiero 12. miejsce pośród najwyższych gór świata. Nie zmienia to faktu, że przysparza wiele problemów nawet wybitnym wspinaczom. Problemem są warunki panujące w paśmie Karakorum – nieprzewidywalność pogody i związane z tym sytuacje ekstremalne. Latem 2021 roku zdobywanie tego szczytu było dla Moniki Witkowskiej szczególnie pechowe i dramatyczne. Cudem udało jej się wyhamować upadek z wysokości 7500 m, które mogło się dla nie tragicznie zakończyć. To było drugie podejście Moniki do zdobycia tego szczytu. Niestety i tym razem go nie zdobyła, ale jak sama wyznała – trzeciego razu nie będzie. Domyślam się, że dla kogoś tak ambitnego jak autorka, Broad Peak spędza jej sen z powiek. Jednak rozsądek i intuicja jej podpowiada, że czasem trzeba odpuścić.

„Broad Peak. Darowane życie” to przede wszystkim piękny zapis jej drogi na niezdobyty szczyt tej kapryśnej góry. Monika opowiada o swoich przygotowaniach jeszcze w Polsce, gromadzeniem odpowiedniego sprzętu, szukania sponsorów, o podróży na drugi koniec kuli ziemskiej, a wreszcie o trudach wspinaczki. To także opowieść o niezwykłych ludziach spotkanych po drodze, o tragediach rozgrywających się na szlaku, o niewygodach i trudności tej wyprawy. To również zapis wywiadów przeprowadzonych z Krystyną Palmowską  (pierwsze na świecie kobiece wejście na Brad Peak) i Krzysztofem Wielickim (rekord w szybkości zdobycia tej góry). Monika pięknie przelewa na karty tej książki swoje przemyślenia, że trudno się od niej oderwać.

Jednak najnowsza publikacja Moniki Witkowskiej nie jest jedynie książką o wyprawie. Może zainteresować wiele osób, nie tylko wspinaczy, turystów czy wielbicieli literatury górskiej. W książce znajdziemy również informacje o tym, jak od podszewki wygląda wyprawowa codzienność czy co się wydarzyło podczas ataku szczytowego i dlaczego zginął Mister Kim. Nie zabrakło również wielu ciekawostek podróżniczych i kulturowych na temat Pakistanu, informacji o lawinach, o gotowaniu śniegu czy historii wypraw na ten szczyt. To swoista encyklopedia na temat Broad Peaku, a wszystko to oprawione kolorowymi zdjęciami autorki. Cieszę się, że książka Moniki Witkowskiej „Broad Peak. Darowane życie” trafiła w moje ręce. Sprawiła, że zaczynam zmieniać zdanie na temat literatury górskiej.

Za książkę dziękuję:

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s