W podróży · Warszawa

Tutanchamon w Warszawie. Zaglądając do grobowca starożytnego faraona

W listopadzie tego roku minęło dokładnie 100 lat, kiedy to brytyjski archeolog Howard Carter odnalazł niezwykły i cenny skarb – grobowiec faraona Tutanchamona. To jedno z największych odkryć archeologicznym w historii. Z tej okazji powstała równie niezwykła – tak jak odkrycie Cartera – wystawa TUTANCHAMON. GROBOWIEC I SKARBY, która  przenosi nas wprost do starożytnego Egiptu. Równo 100 lat po sensacyjnym odkryciu starożytnego grobowca, wystawa TUTANCHAMON. GROBOWIEC I SKARBY w spektakularny sposób przedstawia na nowo to wyjątkowe znalezisko. Aktualnie Wystawę możemy podziwiać w Warszawie do 25.06.2023 r. Spieszcie się, bo nie zostało dużo czasu!

Howard Carter i jego spektakularne odkrycie

Howard Carter zapisał się na kartach historii jako archeolog, artysta i autor sensacyjnego odkrycia, ale zanim do tego doszło, przebył długą drogę z przeszkodami. Jego historia jest bardzo nietypowa. Dzięki swoim niezwykłym telentom artystycznym, już w wieku 17 lat zatrudniono go jako rysownika przy dokumentacji odkryć w środkowym Egipcie. Rok później rozpoczął prace pod okiem swojego mentora, Flindersa Petriego. W 1899 r. Carter został głównym inspektorem zabytków Górnego Egiptu i Nubii. Jednak już kilka lat później jego dobrze zapowiadającą się karierę urzędniczą zakończyła afera z niesfornymi turystami, którzy zaatakowali egipskich strażników. Carter stanął w ich obronie i odmówił przeprosin. Po kilku latach bez stałej pracy, w 1909 r. Howard Carter rozpoczął współpracę z Lordem Carnarvonem. Carter przekonał swojego mecenasa do bardzo szczególnego projektu – chodziło o odnalezienie grobowca zapomnianego faraona Tutanchamona, którego spodziewał się znaleźć w Dolinie Królów. W 1917 roku Lord Carnarvon zdecydował się wspierać to przedsięwzięcie przez pięć lat.

Po pięciu latach żmudnych i początkowo bezowocnych prac badawczo-poszukiwawczych w Dolinie Królów, a na krótko przed porzuceniem wykopalisk, brytyjski archeolog dokonał odkrycia, które do dziś nie ma sobie równych: praktycznie nienaruszonego faraońskiego grobowca ze wszystkimi jego skarbami. Dopiero w listopadzie 1922 roku, podczas ostatniego planowanego sezonu wykopalisk, Carter wreszcie mógł zaprezentować zdumionemu światu swoje sensacyjne znalezisko. Wywołało to bezprecedensowe zainteresowanie prasy i rozpoczęło prawdziwą modę na Tutanchamona, która wywarła duży wpływ na klimat szalonych lat dwudziestych.

Zwiedzanie wystawy

Wierne odtworzenie skarbu odnalezionego grobowca w jego oryginalnym kontekście archeologicznym daje możliwość poznania historii przełomowego archeologicznego odkrycia grobowca faraona w egipskiej Dolinie Królów równo 100 lat temu.

Wystawa Tutanchamon – grobowiec i skarby jest urządzona dokładnie tak, jak grobowiec został odkryty 100 lat temu.  Wszystkie święte przedmioty, statuetki, klejnoty i sarkofagi leżą w tych samych miejscach, w których zostały kiedyś znalezione. Zwiedzający mają okazję zobaczyć ponad 1000 wspaniałych przedmiotów, w tym znaną na całym świecie złotą maskę pośmiertną Tutenchamona i jego oszałamiający pozłacany sarkofag.

Wystawa Tutanchamon – Jego grobowiec i skarby adresowana jest nie tylko dla dorosłych wielbicieli starożytnych kultur, ale także dla dzieci, które uwielbiają nowe i niezwykłe doświadczenia. Dzięki unikalnej metodzie wystawienniczej i bezpłatnemu audioprzewodnikowi, zostaniemy dosłownie wciągnięci w historię odkryć Howarda Cartera, który w szczegółowy i jednocześnie zabawny sposób opisze wszystkie eksponaty. Wystawa dosłownie przenosi nas w czasie o tysiące lat.

Repliki godne samego faraona

Wszystkie eksponaty to repliki. Chociaż z archeologicznego punktu widzenia są to falsyfikaty, to przyznaję, że wykonane są genialnie! Doskonale odwzorowanie oryginałów, dbałość o każdy detal i staranność wykonania aż bije po oczach. Wszystkie eksponaty zostały wykonane w tradycyjny sposób, z wykorzystaniem tradycji rzemieślniczej sprzed tysięcy lat, pod ścisłym nadzorem światowych egiptologów oraz przy pomocy najnowocześniejszych technologii stworzono doskonałe repliki wszystkich znalezisk, dzięki temu skarby grobowca można z bliska i co najważniejsze – zebrane w jednym miejscu, podziwiać na całym świecie. Trudno odróżnić replikę od oryginału. Osoby, które pracowały przy ich odtwarzaniu są prawdziwymi artystami! Faktycznie możemy poczuć się jak w grobowcu faraona 🙂

Czy warto wybrać się na wystawę?

Będąc małą dziewczynką chciałam zostać w przyszłości archeologiem, a potem egiptologiem. Jako 13-latka pierwszy raz poszłam do kina i nieprzypadkowo wybrałam film „Mumia powraca”. Potem zaczytywałam się we wszystkich powieściach, w których była mowa o starożytnym Egipcie – moja ulubiona to „Sfinks” Robina Cooka. Od zawsze miałam lekkiego fioła na punkcie starożytnego Egiptu, ale ciągle jeszcze nie dotarłam do kraju podziwiać piramidy i oryginalną spuściznę faraonów. Dlatego też, gdy dowiedziałam się, że wystawa zawita do Warszawy wiedziałam, że muszę się na nią wybrać. I jestem nią totalnie oczarowana. Nie wiem, czego się spodziewałam, ale na pewno nie tego, co tam zobaczyłam 🙂 Wędrując pomiędzy kolejnymi replikami skarbów z grobowca faraona, faktycznie przeniosłam się do czasów starożytnych. Przez cały spacer towarzyszy nam audioguide, który opowiada o każdym eksponacie. Rewelacja, chętnie wybrałabym się na nią jeszcze raz 🙂

Informacje praktyczne

  • Adres: Muzeum Nowa Praga, ul. Jagiellońska 82A, Warszawa
  • Strona internetowa: Tutenchamon
  • Godziny otwarcia: poniedziałek-niedziela, godz. 9:00-20:00. Ostatnie wejście jest o godz 18:00
  • Cennik: normalny 60 zł (dzień powszedni), 70 zł (weekend); ulgowy 50 zł (dzień powszedni), 60 zł (weekend), dzieci w wieku 6-14 lat 40 zł (dzień powszedni), 50 zł (weekend); rodzinny (2+2) 160 zł (dzień powszedni), 180 zł (weekend); rodzinny (2+3) 190 zł (dzień powszedni), 210 zł (weekend)
  • Na zwiedzanie należy zarezerwować sobie ok. 2 godziny (zwiedzanie z audioguidem)

Wszystkie zdjęcia umieszczone w tym poście są moją własnością, chyba że zaznaczono inaczej. Kopiowanie i używanie bez mojej zgody jest zabronione.

 

Za zaproszenie dziękuję:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s