Kultura · Literatura

Martyna Wojciechowska „Co chcesz powiedzieć światu”

fot. kultura.onet.pl

Odkąd pamiętam, Martyna Wojciechowska jest moim autorytetem. Bardzo szanuje to, co robi i jakim jest dobrym człowiekiem, walczy o to co ważne i nie boi się głośno mówić co myśli. Dwukrotnie miałam przyjemność się z nią spotkać i chwilkę porozmawiać. Z wypiekami na twarzy oglądałam każdy odcinek „Kobiety na krańcu świata” i zawsze z niecierpliwieniem czekam na jej kolejną książkę. Iw końcu się doczekałam – po niemal 10 latach wydała kolejny inspirujący i chwytający za serce reportaż. „Co chcesz powiedzieć światu” to 10 niezwykłych i wzruszających historii kobiet z różnych krańców świata.

Corrine swój pierwszy ultramaraton przez pustynię ukończyła w wieku pięćdziesięciu dwóch lat, chociaż nigdy wcześniej nie biegała. Larysa uciekła przed wojną na Ukrainie z siódemką dzieci, dla których jest mamą zastępczą. Ella pierwszy raz nurkowała z rekinami jako pięciolatka, teraz jest ich obrończynią i rzeczniczką. Morena walczy w Salwadorze o kobiety, które odsiadują wyroki więzienia za poronienie. Marbella była gotowa na wszystko, żeby dać swoim dzieciom przyszłość. Pod koniec życia znalazła się w przytułku dla bezdomnych pracownic seksualnych w Meksyku. Ale to tylko część opisanych w książce historii.

Większość bohaterek występowała w programie „Kobieta na krańcu świata” i ich historie pamiętam do dziś. Niektóre były tak wstrząsające, że wryły mi się w pamięć. Najbardziej wstrząsnęły mną dwie historie: Moreny z Salwadoru i Masarrat z Pakistanu. Pierwsza z nich walczy o prawa i godność kobiet, które mają zgotowane piekło w swoim kraju. Tam kobiety idą do więzienia na długie lata za poronienie, a aborcja jest całkowicie zakazana. Historia jest o tyle przerażająca, że powoli zaczyna się dziać w naszym kraju… Z kolei Masarrat prowadzi w Pakistanie sieć salonów piękności, ale zatrudnia w nim niezwykłe kobiety – ofiary podpalenia naftą albo oblania kwasem siarkowym…. Pomaga im nie tylko uratować życie, ale także odzyskać godność i wyjść na prostą.

„Co chcesz powiedzieć światu” to portrety dziesięciu niezwykłych kobiet, które głośno mówią o tym, co najważniejsze: o walce o godność i szczęście własne i drugiego człowieka, o odpowiedzialności za innych i za naszą planetę, o bezwarunkowej miłości, która daje siłę, i determinacji, która pozwala osiągnąć niemożliwe. Dziękuję Martynie za tę książkę, bo jest szalenie ważna, otwiera oczy na wiele spraw i nie pozwala być obojętnym. Pokazuje, jak świat potrafi być niesprawiedliwy, ale z drugiej strony kobiety te potrafią pokonać z godnością wszystkie przeciwności losu.

Za książkę dziękuję:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s