Kultura · Literatura

Beata i Paweł Pomykalscy „Polskie morze pełne wrażeń”

Polska jest piękna – nie od dzisiaj wiadomo. Każdy region ma dużo do zaoferowania. Poza oczywistymi miejscami i atrakcjami, warto też odkryć uroki tych mniej popularnych Co prawda lato się już kończy, ale zawsze jest dobry moment, by odwiedzić polskie wybrzeże. Active book autorstwa Beaty i Pawła Pomykalskich pomoże zaplanować nam pobyt nad polskim morzem.

Wybrzeże Bałtyku to obok gór Polski południowej i pasa pojezierzy jeden z trzech najbardziej popularnych wśród turystów regionów naszego kraju. Największą jego atrakcję stanowi morze oraz wszystko to, co z nim nierozerwalnie wiąże – krajobrazy, piaszczyste twarze, porośnięte sosnami wydmy i urwiste klify. Z unikatową przyrodą harmonijnie splotły się tu dzieła rąk ludzkich: latarnie morskie, dawne umocnienia militarne, mola, porty rybackie. W nadmorskich miasteczkach nie brakuje zabytków i muzeów, a na wsiach świadectw kultury materialnej tutejszych ludów – Wolinian, Słowińców, Kaszubów czy żuławskich Olędrów. Niezależnie od pogody, nad Bałtykiem na pewno nie da się nudzić. Można plażować i uprawiać sporty wodne. Można spacerować i realizować dłuższe wycieczki piesze i rowerowe lub wypłynąć w morski rejs. Nie da się tam nudzić – każdy znajdzie coś dla siebie.

„Polskie morze pełne wrażeń” to przewodnik idealny dla tych, którzy pragną aktywnie spędzić czas, ale nie chcą tracić czasu i energii na planowanie. Autorzy przygotowali trzy warianty aktywności: pieszo przez wybrzeże Bałtyku, rowerem oraz spróbowanie czegoś nowego. Pierwszy to kilku kilometrowe piesze trasy o różnej tematyce, np. śladem łowców fok, wydmy i klify, latarnie morskie czy wiatraki i forty. Druga część dotyczy dłuższych tras rowerowych, dzięki którym odkryjemy obyczaje, kulturę i sztukę tego regionu. Ostatnia skupia się na próbowaniu czegoś nowego i nietypowego, np. windsurfingu i kitesurfingu, żeglarstwa czy poszukiwania bursztynu. Active book jest pięknie wydany. W środku znajdziemy mnóstwo kolorowych i inspirujących zdjęć, dokładnie zaplanowana i rozpisane trasy oraz mnóstwo informacji praktycznych. Warto go mieć w plecaku będąc na polskim morzem.

Za książkę dziękuję:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s