Kultura · Literatura

Anthony Summers „Bogini. Tajemnice życia i śmierci Marilyn Monroe”

Marylin Monroe to niekwestionowana ikona, która nawet kilka dekad po swojej śmierci robi furorę w popkulturze. Uznawana jest za seksbombę i kobietę o wielu twarzach. Jaka była naprawdę? 5 sierpnia wypadała 60. rocznica śmierci amerykańskiej ikony kina. Z tej okazji ukazała się obszerna biografia o życiu i śmierci Marilyn Monroe. Kultowa biografia autorstwa Anthony’ego Summersa w nowym wydaniu została zaktualizowana o nowe fakty i nowe spojrzenie z okazji sześćdziesiątej rocznicy tragicznej i tajemniczej śmierci ikony świata filmu.

Marylin Monroe, a właściwie Norma Jane Mortenson, to prawdziwa bogini, gwiazda, ikona, symbol seksu. Bez wątpienia wzbudzała liczne kontrowersje. Zachwyciła świat nie tylko swoja urodą, ale także talentem aktorskim. Romansowała niemal z każdym celebrytą swoich czasów, czterokrotnie wychodziła za mąż, zagrała w kilku kinowych hitach, miała świat u swoich stóp. Jednak biografia Anthony’ego Summersa pokazuje jej inne oblicze –  zagubionej Marilyn, która desperacko pragnęła miłości, czułości i szczęścia. Życie jak rollercoaster. Owiana tajemnicą śmierć. Romanse z braćmi Kennedy. Demony przeszłości. Używki. Powiązania z mafią. Anthony Summers, biograf gwiazd i dziennikarz śledczy, ujawnia wstrząsającą prawdę o życiu i śmierci Marilyn Monroe.

Pozostały po niej kultowe role filmowe i mnóstwo fenomenalnych zdjęć. Te obrazy zdają się być ciągle żywe. Rozpoznawalna od blond włosów po białą suknię powiewającą nad kratką wentylacyjną. Scena ta pozostawiła po sobie niezatarte wrażenie. Z książki Anthony’ego Summersa wyłania się obraz kobiety zagubionej, która składa się z kilku osobowości. Pierwsza pragnie blasku i poklasku, a jednocześnie przerażają ją tłumy i rzesze fanów. Druga rozpaczliwie pragnie rodziny i dziecka. Trzecia próbuje się odciąć od przeszłości, choć tak wiele jej w niej. Kim tak naprawdę była Marylin Monroe?

Biografia jest bardzo obszerna. Prawie 600-stronicowa książka dostarcza nam ogrom wiedzy na temat ikony kina i ujawnia wiele nieznanych faktów. Anthony Summers, prócz ukazania życia Marilyn, snuje przypuszczenia odnośnie jej tragicznej śmierci, przedstawia zróżnicowane fakty, jest obiektywny, a większość informacji argumentuje konkretnymi źródłami. Nie jest to jedyna biografia Marylin Monroe, ale z całą pewnością jedna z najlepszych.

„Bogini. Tajemnice życia i śmierci Marilyn Monroe” to biografia Marilyn Monroe napisana na podstawie ponad 600 wywiadów, które autor przeprowadził z przyjaciółmi, kochankami i osobami z najbliższego otoczenia gwiazdy. Śledztwo Summersa stało się podstawą do powstania dokumentu Netflixa „Tajemnice Marilyn Monroe: Nieznane nagrania” (2022).

„Bogini. Tajemnice życia i śmierci Marilyn Monroe”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s