Kultura · Literatura

Tim Marshall „Potęga geografii”

Geopolityka to trudny temat. Nie do końca mamy wpływ na to, w którym kraju przyjdziemy na świat. A prawda jest taka, że nigdzie nie jest bezpiecznie. Nawet w pozornie bezpiecznym miejscu zawsze może pojawić się jakiś konflikt, albo ten trwający może się zaognić. Gdy patrzymy na historię, widzimy ciągłą zmianę, nowe granice Państw, powstające i upadające imperia. To nieustanna gra o wpływy, w której każdy chce pokazać swoją siłę. Ta gra trwa do dziś i nigdy nie będzie skończona.

Tim Marschall jest autorytetem w dziedzinie spraw zagranicznych i publicystą. Pracował m.in. dla Sky News i BBC. To także autor reportaży z trzydziestu krajów oraz relacji z konfliktów w Chorwacji, Bośni, Macedonii, Kosowie, Afganistanie, Iraku, Libanie, Syrii i Izraelu. W 2010 roku redagowany przez niego blog Foreign Matters znalazł się na liście kandydatów do Nagrody Orwella.

W swojej poprzedniej książce „Więźniowie geografii” Tim Marshall przekonał czytelników, że żeby zrozumieć, co się dzieje na świecie, trzeba spojrzeć na mapę. I chociaż od czasu jej premiery geografia się nie zmieniła, uległ zmianom nasz świat. „Potęga geografii” to kontynuacja światowego bestsellera „Więźniowie geografii”. Tym razem Marshall próbuje zajrzeć w przyszłość i analizuje dziesięć regionów, które będę w niedalekiej przyszłości kształtować globalną politykę.

Na jakich krajach skupia się tym razem Marshall? Australia, Iran, Arabia Saudyjska, Zjednoczone Królestwo, Grecja, Turcja, Sahel, Etiopia, Hiszpania oraz… Kosmos – to o tych miejscach jest mowa w jego najnowszej książce. Dowiemy się w niej między innymi, dlaczego kryzys w Sahelu może wkrótce doprowadzić do kolejnej fali uchodźców do Europy; dlaczego kraje Bliskiego Wschodu nie powinny wiązać swojej przyszłości z ropą; dlaczego wschodnia część Morza Śródziemnego będzie jedynym z najbardziej niebezpiecznych punktów zapalnych w XXI wieku oraz dlaczego kolejne światowe starcie może rozegrać się nie na powierzchni Ziemi.

„Potęgę geografii” czyta się dobrze. To ciekawa propozycja na początek swojej przygody z geopolityką. Autor w przystępny sposób przedstawił każdy z tych omawianych regionów – najpierw przeprowadził czytelnika przez zarys historii w pigułce na przestrzeni lat, dalej przechodzi do najważniejszych wiadomości i ciekawostek o danym kraju np. odnośnie dóbr narodowych, surowców, polityki czy języka. Dopiero potem przechodzi do tego, co w niedalekiej przyszłości może się zdarzyć. Tim Marshall uzyskał balans pomiędzy opisami historii, teraźniejszości i przyszłości państw. Pisze o ważnych rzeczach w sposób przystępny dla każdego. To lektura szalenie ważna, bo staje się bardzo realna.

Za książkę dziękuję:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s