Kultura · Literatura

Monika Trętowska „Chile. Dalej być nie może”

fot. tresvodka.com

Chile z perspektywy Polaka to kraj odległy i nieznany. Jak sama autorka pisze – dalej być nie może. Nie jest to najpopularniejszy kierunek podróżniczy, a szkoda bo w Chile kryje się wiele pięknych cudów natury. Kraj ten targany licznymi kataklizmami ma ciekawą, ale też burzliwą historię. Chociaż Chilijczycy to latynosi, są zupełnie inni niż mieszkańcy tego kontynentu. Co więcej, w wielu aspektach przypominają… Polaków. „Chile. Dalej być nie może” Moniki Trętowskiej to kompletny zbiór wiedzy o tym południowoamerykańskim państwie.

Ten fascynujący kraj Monika Trętowska pokazała przez pryzmat jego wyjątkowego położenia geograficznego, skomplikowanej historii, polityki, języka, zwyczajów i dziedzictwa kulturowego, jak przede wszystkim ludzi i życia codziennego, wzajemnych relacji mieszkańców oraz bolesnych losów rdzennej ludności. Ale nie tylko. Także charakterystycznych dla Chile sprzeczności, które doskonale odzwierciedla nieziemsko piękna i fenomenalnie różnorodna przyroda – przynosząca jednocześnie systematyczne, potężne katastrofy naturalne; jak i charakter Chilijczyków – pełen cech, które na pierwszy rzut oka zdają się wzajemnie wykluczać.

Chile w wielu aspektach wyróżnia się zarówno w skali lokalnej jak i światowej. To stąd – a nie zaś z Egiptu – pochodzą najstarsze zrobione przez człowieka mumie. To tu leży najbardziej sucha pustynia świata, pokonująca w tym aspekcie Saharę. To nad chilijską Atakamą rozpościera się najczystsze niebo na planecie, które przyciągnęło międzynarodowe obserwatoria i ich gigantyczne teleskopy, dzięki którym coraz lepiej rozumiemy wszechświat. No i jeszcze niesamowita Patagonia oraz egzotyczna Wyspa Wielkanocna – jest czego Chilijczykom zazdrościć.

Autorka zna Chile lepiej niż własną kieszeń. Od ponad dekady żyje w stolicy kraju, Santiago. Dzięki licznym podróżom po kraju mogła zebrać mnóstwo doświadczeń i bogaty materiał dziennikarski. Ze stosu notatek i nagrań zrodziła się ta książka, którą możemy mogą potraktować jako klucz do zrozumienia współczesnego Chile. Takie praktyczne kompendium wiedzy o tym kraju. „Chile. Dalej być nie może” to swoisty przewodnik, zbiór historyczny oraz kulturowy w jednym. Doskonała propozycja nie tylko dla tych, którzy planują wyprawę na drugi kraniec kuli ziemskiej, ale także dla ciekawych świata.

Za książkę dziękuję:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s