Kultura · Literatura

Agnieszka Maury „Turcja. W mojej krainie minaretów, aromatycznej herbaty i mruczących kotów”

Turcja to ogromy i zróżnicowany kraj. Takie połączenie nowoczesności z tradycją. Kraj, w którym Wschód spotyka się z Zachodem. Prawdziwy kulturowy misz-masz. Co tak naprawdę wiemy o Turcji? Kraj ten kojarzy nam się głównie z kebabem, herbatą, derwiszami i wczasami all inclusive. Turcja stoi na czele wakacyjnych podróży Polaków. Agnieszka Maury przekonuje nas, że Turcja oferuje coś znacznie więcej niż piękne plaże czy dobre jedzenie. Jak sam tytuł wskazuje, autorka zaprasza czytelników do świata minaretów, mruczących kotów oraz aromatycznej herbaty.

Agnieszka Maury to dziennikarka i kulturoznawczyni, która prowadzi bloga Styk Kultur. Od ponad ośmiu lat pisze i opowiada o Turcji – kraju, w którym kiedyś mieszkała i który od blisko dekady przemierza wzdłuż i wszerz w każdej wolnej chwili. Książka „Turcja. W mojej krainie minaretów, aromatycznej herbaty i mruczących kotów” jest zbiorem wszystkich wrażeń, emocji i subiektywnych przemyśleń związanych z tym krajem.

Osobiście mam mieszane uczucia do Turcji. Ponad dekadę temu pojechałam do Stambułu i nie mam miłych wspomnień. Wtedy wówczas obiecałam sobie, że więcej tam nie powrócę. Z drugiej jednak strony Turcja w jakiś dziwny i niezdefiniowany sposób mnie fascynuje. Na mojej podróżniczej liście marzeń znajduje się kilka miejsc, które chciałabym tam zobaczyć, a lista cały czas się powiększa. Książka Agnieszki Maury sprawiła, że może w niedalekiej przyszłości wybiorę się do Turcji, dając jej drugą szansę.

„Turcja. W mojej krainie minaretów, aromatycznej herbaty i mruczących kotów” to subiektywny obraz Turcji, uzupełniony wspomnieniami autorki, licznymi anegdotami i ciekawostkami o współczesnej, tureckiej codzienności. Dowiemy się między innymi gdzie w Stambule znajdziemy najlepszy hummus, dlaczego Ankara jest stolicą kraju oraz dlaczego w podróż do regionu Kapadocji warto spakować narty. Nie zabraknie tutaj także wielu cennych rad, na przykład takich, które pomogą ustrzec się przed „złym spojrzeniem”, źle zaparzoną kawą czy sztuczkami pucybutów. A wszystko to oprawione pięknymi, kolorowymi i inspirującymi zdjęciami.

Turcja. W mojej krainie minaretów, aromatycznej herbaty i mruczących kotów

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s