Kultura · Literatura

Piotr C. „#TO O NAS”

Nikomu specjalnie nie trzeba przedstawiać niejakiego Piotra C. Pokolenie millenialsów doskonale powinno go znać. Autor bloga „Pokolenie Ikea” oraz książek o takim samym tytule powraca z nową powieścią o współczesnych 30-latkach i ich wzajemnych relacjach. A właściwie o ich braku.

350 tysięcy sprzedanych egzemplarzy mówi samo za siebie. Autor bestsellerowych powieści „Pokolenie Ikea”, „Pokolenie Ikea. Kobiety” oraz „Brud” wraca z czwartą książką. Ten, kto czytał poprzednie powieści tego autora  wie, czego się można spodziewać  po Piotrze C.

Żyjemy w beznadziejnych czasach. W czasach Tindera, Facebooka i Instagrama, gdzie seks dostaje się szybciej niż hamburgera w fast foodzie. Gdzie sukienki są krótsze niż sumienia. Gdzie nie ma niczego na stałe. Gdzie nikt nie mówi: kocham cię na zawsze. Wydaje się, że prawdziwa miłość istniej już tylko w bajkach, a szanse na znalezienie swojego księcia na białym koniu (albo uwolnienie księżniczki zamkniętej w wysokiej wieży) są równe zeru.

Krzysztof – lat 30. Życie mu mija na piciu piwa i graniu na konsoli. Pragnie kobiety na stałe, ale zamiast niej ma prawą rękę i darmowe serwisy porno. Do tego ma pracę, której nie lubi i uczucie, że zawiódł wszystkich. Agata – lat 30. Jest samodzielna i piękna. Odnosi sukcesy zawodowe, ale według jej matki poniosła życiową klęskę, bo nie ma ani męża, ani dzieci. Nie ma ochoty ciągle tłumaczyć, dlaczego jest sama. Krzysztof i Agata urodzili się tego samego dnia. Mieszkają na tym samym osiedlu, ale nigdy się nie spotkali. Jednak łączy ich znacznie więcej, niż by się tego mogli spodziewać.

„#TO O NAS” jest kolejną przerażającą książką na temat relacji damsko-męskich. Wydaje się, że współczesnym millenialsom nie zależy na niczym poza szalonymi i mocno zakrapianymi imprezami, szybkim seksem i łatwymi pieniędzmi. Dla nich nie istnieją wartości jak rodzina, wierność, a tym bardziej miłość. Liczy się zabawa i przyjemność. Po raz kolejny Piotr C. opisuje niepokojące zjawisko odrętwienia emocjonalnego względem drugiej osoby. Bo nawet jeśli Krzysztof marzy o kobiecie swojego życia, TEJ jedynej, to niekoniecznie ta jedyna ma ochotę na szczęśliwe zakończenie z jednym facetem. I vice versa. A niestety, będzie coraz gorzej.

Piotr C. powraca w znakomitej formie. Bez żadnych zahamowań, w swoim szyderczym, brawurowym stylu krytykuje współczesne relacje damsko-męskie. „#TO O NAS” to swego rodzaju tragikomedia o szukaniu spełnienia w sieci, na ulicy i w klubie. Niepokojąca, a jednocześnie drażniąca do bólu diagnoza współczesnych relacji.

Za książkę dziękuję:

2 myśli na temat “Piotr C. „#TO O NAS”

  1. Wiesz, w przypadku tego autora czasami jednak warto go przedstawić, bo – uwierz mi na słowo – nie każdy kojarzy jego książki. Na przykład ja – kojarzę je jedynie ze względu na charakterystyczne okładki. No i może to, że dość często na grupach sprzedażowych ich poszukuje. Ale do rzeczy.
    Jak już wspominałam, kojarzę jedynie książki autora. Oznacza to, że nie znam ani jednej, chociaż zastanawiam się, czy czasem tego nie zmienić. A skoro są one… Cóż… nieco – jak na mój rozum – specyficzne, to chyba jednak warto poważniej o nich pomyśleć.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s