Kultura · Literatura

Susanna Tamaro „Tygrysica i Akrobata”

Każdy z nas chce żyć po swojemu i szuka własnej drogi. Niestety nie każdy ma możliwość wolnego wyboru i zmuszony jest żyć wbrew własnym ideałom i marzeniom. Tak jest w Przypadku Tygrysicy, bohaterki baśni filozoficznej autorstwa włoskiej pisarki, Susanny Tamaro.

Tytułowa Tygrysica to mieszkanka syberyjskiej Tajgi. Poznajemy ją w chwili narodzin i już od tego momentu czuje, że jest inna i nie pasuje do innych tygrysów tam zamieszkujących. Nie potrafi przyjąć tak po prostu praw rządzących światem zwierząt. Zadaje matce wiele męczących pytań o sens życia, wolność i przeznaczenie. Pragnie odnaleźć własna drogę, która niekoniecznie przebiega z tą wyznaczoną przez Matkę czy tradycję. Tygrysica ma charakter buntowniczki i sprzeciwia się wielu nakazom natury. Daje całkowity upust swojej przewrotnej osobowości  w momencie, gdy staje oko w oko z człowiekiem – najbardziej niebezpieczną, ale i zarazem fascynującą istotą.

Na swojej drodze bohaterka spotyka wiele istot, czy to zwierzęta, czy ludzi, którzy maja ogromny wpływ na jej dalsze życie. Te spotkania, chociaż nie zawsze dla niej szczęśliwe, dają jej cenna naukę. Dzięki temu stopniowo pokonuje swoją niewiedzę, a tym samym i wewnętrzny lęk. Dowiaduje się, czym jest nadzieja, a także odkrywa, że miłość ma powiązanie z poszanowaniem wolności i wolnego wyboru.

„Tygrysica i Akrobata” to niezwykła baśń filozoficzna. Opowieść o Małej Tygrysicy przesiąknięta jest refleksja nad związkiem ludzi ze światem przyrody. Pomimo tego, że bohaterkę i człowieka dzieli niemal wszystko, to w związku tym zawarta jest uniwersalna prawda: wzajemna odpowiedzialność za środowisko naturalne. Pomimo, że Tygrysica i człowiek nie mówią w tym samym języku, to potrafią się ze sobą porozumieć – jeśli tylko obie strony tego chcą. Książka Susana Tamaro zawiera wiele uniwersalnych prawd i wspiera zarówno w dążeniu wybraną drogą, jak również pomaga wskazując różne ścieżki wyboru własnego przeznaczenia.

Za książkę dziękuję:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s