Kultura · Literatura

John B. Roberts II „Ranking Pierwszych Dam Ameryki”

Bycie Pierwszą Damą to zaszczytny tytuł, który wiąże się z wieloma wyrzeczeniami i walką o uznanie wśród rodaków. John B. Roberts II na podstawie rankingu Siena College Research Institute, opisał wszystkie Pierwsze Damy USA oraz ich wpływ i znaczenie na ówczesną politykę mężów.

Chociaż w historii USA żadna kobieta nie piastowała stanowiska Prezydenta nie znaczy, że nie miała wpływu na politykę jej partnera. Pierwsze Damy bardzo często miały realny wpływ i sugerowały swoim mężom rozwiązania, które bardzo często zmieniały bieg historii. Choć oficjalnie żony prezydentów USA nie sprawują władzy, bardzo często partnerzy korzystają z ich porad. Siena College Research Institute opracował ranking Pierwszych Dam, w którym oceniano wpływ poszczególnych żon prezydentów USA na kształtowanie prowadzonej przez nich polityki. Ciekawostką jest, że Amerykanie najbardziej cenią dokonania Pierwszych Dam, które swoją funkcję pełniły stosunkowo niedawno.

John B. Roberts II opisuje nieznane biografie wszystkich żon amerykańskich prezydentów według skali wpływu, jaki wywarły na politykę. W książce znajdziemy zarówno fakty z życia politycznego, jak i prywatnego poszczególnych bohaterek, które nie do końca były powszechnie znane. Mary Lincoln wydawała wojsku rozkazy podczas wojny secesyjnej, podpisując je „Mrs. President”. Łagodny wygląd Barbary Bush skrywał twardego polityka. Edith Wilson nie interesowała się sprawami publicznymi, zanim nie wyszła za owdowiałego Woodrowa Wilsona, a wtedy została jego najbliższym doradcą. Eleanor Roosevelt, największa pierwsza dama Ameryki, była biseksualistką. Z kolei Jackie Kennedy, jedna z najbardziej fascynujących pierwszych dam w historii Stanów Zjednoczonych, uosabiała marzenia milionów Amerykanek o karierze i już za życia stała się legendą.

Niektóre Pierwsze Damy wolały trzymać się na uboczu i dyskretnie wspierać swoich mężów, pełniąc symboliczne funkcje gospodyń w Białym Domu, np. Jackie Kennedy czy Laura Bush. Inne z kolei były politycznymi partnerkami u boku swoich mężczyzn. Inne z kolei np. Eleonor Roosevelt, Hillary Clinton czy Lady Bird sprawowały pośrednią władzę i rządziły Ameryką twardą ręką, oczywiście zasłaniając się Prezydentem. Towarzyszyły mężom podczas najważniejszych wydarzeń politycznych i same brały w nich udział. Wywierały wpływ na politykę zewnętrzną i wewnętrzną, powoływały i zwalniały członków administracji. Były cenione i szanowane, ale i zamieszane w polityczne skandale, przyjmowały łapówki, nadużywały władzy.

„Ranking Pierwszych Dam Ameryki” to świetna lektura, która pozwala poznać historię USA z innej perspektywy. Nie do końca byłam świadoma pewnych faktów na temat Pierwszych Dam USA, a z kolei o pierwszych żonach prezydentów Ameryki nic nie wiedziałam. Dlatego dziękuję Johnowi B. Robertsowi II, że napisał tę książkę. Mimo tego, że jest to biografia, to nie zawiera suchych i nudnych faktów dotyczących życia. Co więcej – opisuje emocje i przeżycia, które targały nimi podczas sprawowania tej prestiżowej funkcji. Jedynie czego mi zabrakło w środku, to więcej zdjęć Pierwszych Dam, bo przyznam szczerze, że nie wiem, jak niektóre z nich wyglądają. Co prawda autor umieścił czarno-białe fotografie i reprodukcje obrazów, ale są one mało wyraziste. „Ranking Pierwszych Dam Ameryki” to książka oparta na faktach, którą czyta się z przyjemnością.

 

http://dlalejdis.pl/artykuly/ranking_pierwszych_dam_ameryki_recenzja

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s