Kultura · Literatura

Cameron Diaz, Sandra Bark „Ja, kobieta. Jak pokochać i zrozumieć swoje ciało”

ja_kobietaCameron Diaz to amerykańska aktorka, modelka i ikona piękna. Teraz debiutuje w nowej roli – współautorki poradnika dla kobiet, o tym jak prawidłowo dbać o własne ciało.

Zanim powstała książka „Ja, kobieta. Jak pokochać i zrozumieć swoje ciało”, Cameron konsultowała się z wieloma ekspertami z dziedziny medycyny, odżywiania, fitness, a nawet nauk ścisłych, zdrowia i psychologii. Wszystko po to, aby wiedzę zdobytą od specjalistów oraz tą, którą gromadziła przez 15 lat doświadczeń przekazać nam – czytelniczkom.

Sama aktorka przyznaje, że nie zawsze dbała o swoje ciało, a wręcz przeciwnie. Przez długie lata pakowała w nie różne toksyny, alkohol czy niezdrowe jedzenie. Po latach zmagań i popełnionych błędów pomaga zrozumieć, na jakich zasadach funkcjonuje kobiecy organizm, co powinnyśmy mu dostarczać, a czego unikać jak ognia. Cameron uważa, że każde ciało jest piękne, niezależnie od rozmiaru czy budowy. Trzeba jednak o nie odpowiednio zadbać, by dobrze nam służyło przez kolejne lata.

Autorki podzieliły poradnik na trzy części: odżywianie, kondycja i umysł. W pierwszej wyjaśniają, dlaczego jesteśmy tym, co jemy; jak jedzenie typu fast food złe wpływa na nasze ciało;  w jaki sposób powinniśmy szukać produktów o określonych składnikach odżywczych. Bardzo szczegółowo piszą o  mikro- i makroelementach, które niezbędne są do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Wyjaśniają, czym są węglowodany, błonnik, cukier dodany, jakie tłuszcze powinnyśmy dostarczać, a jakich się wystrzegać. Dlaczego picie wody jest tak ważne i co ma wpływ na kobiece trawienie.

W części poświęconej kondycji autorka mocno zachęca kobiety do aktywności fizycznej. Cameron Diaz  podpowiada, jaką aktywność wybrać albo w jaki sposób można aktywnie spożytkować czas np. czekając na autobus lub parząc kawę. Poza tym, albo przede wszystkim tłumaczy, jak ruch wpływa na nasze zdrowie (i fizyczne, i psychiczne), na samopoczucie i sen. Opisuje układ kostny, mówi o tlenie i oddychaniu, podpowiada, jak rozciągnąć i zadbać o konkretne mięśnie w ciele. Również kobiece części intymne, nie pozostały pominięte. W rozdziale poświęconym intymnym kobiecym częściom ciała, Cameron zachęca do bliższego ich poznania i zrozumienia ich istoty.

W ostatniej części podsumowuje wpływ ciała na umysł, i odwrotnie. Mottem przewodnim jest: „Gdy połączymy ciało i umysł stajemy się swoimi najlepszymi sprzymierzeńcami”. Cameron wierzy, że zastosowanie przedstawionej przez nią wiedzy w praktyce, bycie konsekwentną i zdyscyplinowaną sprawi, że wiele kobiet poczuje się dobrze we własnym ciele. A oto przecież jej chodzi.

Książka, którą Cameron Diaz napisała we współpracy z Sandrą Bark jest całkowicie szczera. Bez owijania w bawełnę, aktorka wyznaje swoje problemy z urodą, trudną walkę o samoakceptację, pozbycie się kompleksów i uwierzenie w siebie. Dzięki temu jej książka, poza dawką wielu ciekawych i szalenie ważnych informacji, jest bliska każdej kobiecie. Dzięki temu, każda z nas chociaż przez chwilę może utożsamić się z hollywoodzką gwiazdą.

Za książkę dziękuję:

iuvi_przyciete

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s