Film · Kultura

„Kobieta na krańcu świata: Żona wodza”

Papua, leżąca na wyspie Nowa Gwinea jest drugą co do wielkości wyspą na świecie. Właśnie tam zabiera nas Martyna Wojciechowska, wraz z ekipą „Kobiety na krańcu świata”.

Wyspę zamieszkuje około 300 różnych grup etnicznych, w tym między innymi Dani. Właśnie tam, po ponad dwóch dobach podróży dociera Martyna. Ponad 100 lat temu, nikt jeszcze nie słyszał o tym plemieniu. Nic w tym dziwnego, gdyż Dani zasłynęli niechlubną sławą jako kanibale oraz wyjątkowo okrutni i bezwzględni wojownicy. W sumie nadal tak wglądają. Srogie i poważne miny oraz tradycyjne, plemienne stroje mogą odstraszyć podróżników.

a150b551-1121-4716-a1b7-be1b0fdffc1bfot. na krancuswiata.tvn.pl

Odnośnie strojów. Na co dzień Dani ubierają się w tradycyjne ubiory. Jednak trudno to nazwać ubraniem, gdyż więcej odsłaniają niż zasłaniają. Kobiety ubrane są bardzo skromnie: w spódniczki z trawy, a na górze mają… nic. Dosłownie – chodzą toples. Do tego na głowach mają tzw. nokeny, czyli wielkie torby, w których noszą wszystko. Martyna zaglądając do środka jednej z nich znalazła lusterko, pieniądze, a nawet… kartę ubezpieczeniową! Co więcej, paradoksalnie kobiety pozbawione nokenów na głowie czują się nago! Z kolei mężczyźni chodzą jeszcze bardziej roznegliżowani. Na głowie mają wymyślne pióropusze oraz kotekę, czyli pochwę na penisa zrobioną z wyhodowanej tykwy, której wielkość i kształt różnią się od wioski do wioski. Ich kształt i wielkość mają związek ze statusem właściciela i przynależności plemiennej. Cóż, nawet sama Martyna czuła się bardzo zażenowana i zawstydzona przebywając wśród tamtejszych panów.

65dbec18-655e-4ed0-b8f4-907c0048d869fot. nakrancuswiata.tvn.pl

f2f28eca-f9e7-4440-9848-1a6a97c4d66afot. nakrancuswiata.tvn.pl

Według miejscowych wierzeń, kobieta nie może mieszkać pod jednym dachem z mężczyzną. Tubylcy uważają, że przez to mężczyzna traci swoja moc. Co więcej, kobiety maja zakaz wchodzenia do chatek mężczyzn, gdyż uważają oni, że w domu przebywają duchy zmarłych przodków i obecność kobiety może je odstraszyć. Co ciekawe, Dani są wyznawcami Jezusa Chrystusa!

Oglądając kolejny odcinek :Kobiety na krańcu świata” zadziwiło mnie najbardziej jeden z okrutnych obrzędów – obcinanie palców kobiecych rąk. Mimo, że ten brutalny zwyczaj został zakazany, to w tamtejszych rejonach nadal jest praktykowany. Kobiety amputują sobie palce, gdy umiera im ktoś z bliskich np. ojciec, matka bądź mąż. Jest to znak ukazujący wielką stratę i ból w rodzinie. Również popularna metodą wyrażania bólu po stracie bliskiej osoby jest obcinanie ucha lub nakładanie na twarz błota. Jak to się mówi: co kraj, to obyczaj.

Niestety, wraz z rozwojem cywilizacyjnym, również Dani jest zagrożone wyginięciem. Władze robią wszystko, by „ucywilizować” wszystkich mieszkańców kraju, przysyłając im bawełniane ubrania i nowinki technologiczne. Na naszych oczach znika kolejne plemię, z własnymi tradycjami i kulturą. Cieszę się, że Martyna zabrała nas do tego plemienia, zanim całkowicie wyginie.

http://dlalejdis.pl/artykuly/zona_wodza

Jedna myśl na temat “„Kobieta na krańcu świata: Żona wodza”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s