Kultura · Literatura

Lisa See „Interior”

6bf7572cb3Lisa See jest jedną z moich ulubionych pisarek.Ciągle w pamięci tkwi mi książka jej autorstwa „Kwiat Śniegu i Sekretny Wachlarz”, do której co jakiś czas powracam, by po raz kolejny zachwycić się jej pięknem. To jedna z tych książek, która miała znaczący wpływ na moje życie.

Przyzwyczajona do powieści Lisy See opowiadających o kulturze i obyczajach dawnych Chin, o historiach kobiet na przełomie wieków i o niesprawiedliwości społecznej, przyznam, że nowa książka mnie zaskoczyła. Ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Tym razem autorka serwuje nam „Interior” – thriller pełen emocji i trzymający w napięciu od początku do samego końca, bez chwili przerwy.

Liu Hulan, mieszkanka Pekinu, tzw. Czerwona Księżniczka, na prośbę swojej dawnej przyjaciółki przybywa do Da Shui – małej wioski w głębi Chin, by pomóc rozwikłać zagadkę tajemniczej śmierci jej córki. Dziewczyna pracowała w amerykańskiej fabryce zabawek, która wkrótce ma zostać sprzedana nowemu klientowi, firmie Tartan Incorporated. Według lokalnej policji, śmierć dziewczyny była samobójstwem. Jednak zrozpaczona matka nie chce w to uwierzyć. W trakcie śledztwa, Hulan wpada na trop, który prowadzi ją do prosto do amerykańskiej korporacji. By odkryć prawdę, musi wtopić się w tłum. Postanawia na jakiś czas zatrudnić się w fabryce, jako zwykła pracownica. To, co tam zobaczy przejdzie jej najśmielsze oczekiwania. W czasie śledztwa pojawia się coraz więcej wątpliwości i padają podejrzenia o przestępstwa popełnione przez Tartan Incorporated.

Plan Hulan poszedłby gładko i sprawnie, gdyby nie sprzeciw i protest jej narzeczonego, Davida Starka. Mężczyzna przybywa do Pekinu, by otworzyć własną kancelarię prawniczą. Los chciał, że jego pierwszym klientem będzie… Tartan Incorporated! Narzeczeni muszą zmierzyć się z wieloma przeciwnościami. Oboje stają po przeciwnej stronie barykady: jedno z nich usiłuje znaleźć winnego i schwytać mordercę, podczas gdy drugie czuje się zobowiązane, by chronić interesy klienta. Czy uda im się oddzielić życie prywatne od zawodowego? Czy Hulan rozstrzygnie zagadkę śmierci pracownic Tartan Incorporated? Czy miłość Davida i Hulan przetrwa mimo tylu przeciwności?

Jak wspomniałam wcześniej, Lisa See stała się moją ulubioną autorką za sprawą „Kwiatu Śniegu i Sekretnego Wachlarza” czy „Dziewczyn z Szanghaju”. Uwielbiam czytać powieści, w których pojawiają się obce, nieznane i egzotyczne kultury. Co prawda akcja „Interioru” rozgrywa się w Chinach, jednak zupełnie odbiega stylem od wspomnianych wcześniej książek. Mimo to, najnowsza powieść autorki jest rewelacyjna. Zatraciłam się w niej całkowicie, czytałam bez wytchnienia i trudno mi było się od niej oderwać. Jedyne co może odstraszać, to ilość stron – książka jest gruba i obszerna. Jednak po przeczytaniu kilkunastu stron zupełnie o tym zapomniałam, co więcej – miałam żal, że książka tak szybko się kończy. Fajnie, że autorka ma tyle pomysłów na swoją twórczość i nie ogranicza się jedynie na pisaniu powieści obyczajowych. Czekam na kolejne części serii „Czerwona Księżniczka”.

Za książkę dziękuję:

logo_swiat_Ksiazki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s