- Oryginał różowego kostiumu stworzyła Coco Chanel w 1961 roku.
- Kostium Jackie nie pochodził z pracowni Chanel. Był luksusową „reprodukcją” wykonaną przez nowojorski salon mody Chez Ninon. Jackie miała demonstrować patriotyzm poprzez noszenie wyłącznie ubrań uszytych w Stanach.
- Choć Chanel nie uszyła kostiumu, jej dom mody dostarczył wzór, materiał, guziki i nici. W Chez Ninon jedynie złożono ubranie w całość. Żakiet uszyty przez Chez Ninon (1963) kosztował podobno 800-1000 dolarów.
- Jackie miała go na sobie przynajmniej sześć razy przed zamachem w Dallas.
- Według słów biografa Williama Manchestera, Jackie zwierzyła mu się, że ubrała go na specjalne życzenie męża, który miał powiedzieć: Będą tam te wszystkie bogate republikanki w futrach i diamentowych bransoletach. Musisz wyglądać lepiej niż one. Załóż coś prostego – pokaż tym Teksankom, na czym polega prawdziwa elegancja.
- Po zabójstwie Prezydenta Jackie odmówiła zdjęcia zakrwawionego kostiumu. Powiedziała: Chcę, żeby zobaczyli, co zrobili Jackowi.
- Jackie nie chciała zdjąć z siebie kostiumu aż do powrotu do Białego Domu następnego dnia rano.
- Kiedy w końcu go zdjęła, pokojówka spakowała go do pudełka i przekazała matce Jackie, Janet Auchincloss. Sześć miesięcy później matka oddała je do państwowego archiwum z adnotacją „Kostium i torebka Jackie noszone 22 listopada 1963”.
- Kostium nigdy nie został wyprany i przechowywany jest w miejscu niedostępnym dla zwiedzających, w pomieszczeniu o kontrolowanych parametrach powietrza. Dokładne miejsce jego pobytu trzymane jest w tajemnicy.
- Słynny kapelusik Jackie nie jest przechowywany razem z kostiumem. Zaginął zaraz po powrocie do Waszyngtonu. Ostatnim razem Jackie miała go na sobie na oddziale ratunkowym w szpitalu Parkland Memorial Hospital w Dallas.
- W tamtym czasie mało kto wiedział, że kostium w rzeczywistości miał różowy kolor: w 1963 roku wszystkie gazety były czarno-białe, wiadomości telewizyjnych także nie nadawano w kolorze. Dopiero jedenaście miesięcy później magazyn Life opublikował specjalny raport na temat ustaleń poczynionych przez komisję Warrena. W wydaniu tym zamieścili osiem kolorowych fotografii.
- Caroline Kennedy (jedyna żyjąca prawna spadkobierczyni Jackie) oficjalnie przekazała kostium na własność archiwum państwowego w 2003 roku. Warunek zapisany w umowie przekazania własności stanowi jednak, że kostium nie może być pokazywany publicznie przed 2103 rokiem. Po upływie stuletniego kontraktu spadkobiercy Kennedych mogą – jeśli zechcą – renegocjować prawo do wystawienia kostiumu.
Informacja prasowa
książka jest rewelacyjna, bardzo mi się podobała i świetnie się ją czytało. Myślę, że każda kobieta powinna po nią sięgnąć, żeby poznać niezwykłą historię jednego z najsłynniejszych kostiumów.