Kultura · Literatura

Lori Lansens „Siostry”

siostry_dorecRuby i Rose to siostry, które będą ze sobą na zawsze i do końca – dosłownie. Rzadko które siostry są ze sobą tak blisko w każdej sytuacji, na dobre i złe. Nawet w najbardziej intymnych momentach były razem. Nigdy nie spędziły osobno ani jednej chwili. Bohaterki tej powieści są wyjątkowe. „Siostry” to opowieść o życiu 29-letnich sióstr syjamskich.

Kobiety urodziły się, zrośnięte głowami, ze wspólnym układem krwionośnym, dlatego tuż po narodzinach nie można było ich rozdzielić. Chociaż tkanka mózgowa jest zespolona, mózgi funkcjonują oddzielnie. Obie zgodnie mówią, że ich myśli należą do nich. Mimo, że siostry nie mogą bezpośrednio spojrzeć sobie w oczy, ale nie potrzebują lustra, żeby wiedzieć co myśli druga. Rose, brzydka i większa z sióstr, całe życie „nosi” na biodrze mniejszą i piękniejszą Ruby. Tuż po narodzinach, dziewczynki zostały porzucone przez matkę. Wyjątkowe niemowlęta trafiły pod opiekę państwa Darlene, pielęgniarki cioci Lovey i jej męża Słowaka Stasha. Jak się okazało, skromne małżeństwo było dla dziewczynek darem z niebios – zostały otoczone ogromną i bezwarunkową miłością. Być może metody wychowawcze cioci Lovey wydają się czasem drastyczne, ale to właśnie dzięki nim Rose i Ruby doskonale sobie poradziły w dorosłym życiu.

Jest to powieść obyczajowa, ale momentami brzmi jak science-fiction. Kiedy okazało się, że kobiety są najdłużej żyjącymi bliźniaczkami syjamskimi, postanowiły opowiedzieć o swoim życiu. „Siostry” w znacznej mierze napisana została przez Rose, Ruby jedynie czasami „wtrąca się” ze swoimi historiami do opowieści. Każdego dnia siostry muszą iść na ustępstwa. Zdecydowanie to Rose przoduje intelektualnie w ich sytuacji – czyta, pisze, myśli; to właśnie ona chciała studiować i kształcić się, ale nie mogła tego zrobić bez zgody siostry. Z kolei Ruby jest leniwa intelektualnie, ale za to zdecydowanie ładniejsza, mimo że krótsze ciało i nogi. Jak to z każdym rodzeństwem bywa, również te wyjątkowe siostry nieustannie się kłócą, robią sobie małe psikusy, nie stronią od złośliwości, a czasami wręcz dochodzi między nimi do drobnych rękoczynów. Przeżywają swoje pierwsze doświadczenia erotyczne.

Muszę przyznać, że książka dała mi do myślenia. Temat bliźniaków syjamskich zawsze był mi obcy; jedynie w telewizji czy gazetach można spotkać się z takimi przypadkami. Nigdy nie poznałam, ba nawet nigdy nie widziałam na żywo żadnych zrośniętych bliźniaków. Mimo, że „Siostry” to opowieść fikcyjna, Lori Lansens świetnie weszła w role nierozłącznych sióstr. Za to dla niej wielkie brawa, bo to wcale nie łatwe zadanie, tym bardziej, że historia ma w sobie element abstrakcji, bo przecież nie na co dzień zdarza się, by rodziły się dzieci zrośnięte głowami.

Jeśli chodzi o narrację to jest ona bardzo chaotyczna. Cały czas pojawiają się historie z życia dziewczyn, ale nie są one poukładane chronologicznie. Brakuje mi nici wiążącej kolejne elementy opowiadania. Autorka tworzy odrębne opowieści każdej z kobiet, czasami przywołuje te same momenty widziane i różnie odbierane przez jedną i drugą siostrę, czasem po to, by podkreślić ich psychiczną więź, a czasem, by podkreślić różnice w interpretacji tych samych zdarzeń. Jak się okazuje, siostry nie znają się jak łyse konie. Nie ma tu zbędnej ckliwości, bo siostry cieszą się życiem, nie potrzebują współczucia od innych. Oczywiście ich życie nie jest usłane różami, ponieważ w swojej społeczności traktowane są jak trędowate, każdy sąsiad ogranicza kontakt do minimum.

„Siostry” to nie tylko opowieść o ułomności, wyobcowaniu, inności czy trudnych warunkach życia. Jest to przede wszystkim historia o życiu na przekór szansom, o głębokiej siostrzanej miłości, o kompromisach i o życiu naprawdę razem od początku do końca, bez względu na trudności, jakie stawia nam los.

Za książkę dziękuję:
logo-nowaproza

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s