Kultura · Literatura

Przedstawiam wam Malalę

Muszę przyznać, że na tę książkę długo Obrazekczekałam. Byłam ciekawa historii tej niezwykłej pakistańskiej dziewczynki. „To ja, Malala” nie jest tylko biografią, przede wszystkim przybliża nam kulturę, w której żyje główna bohaterka. Jest to doskonała pozycja dla wszystkich, którzy chcą zrozumieć islam i jego tradycje.

Malala urodziła się w Pakistanie, wtedy jeszcze wolnym i pięknym. Mieszkała w państwie, w którym kobiety mogły się uczyć, a rzesze turystów podziwiały jego piękno. Nie przyszło jej do głowy, że któregoś dnia cały jej świat obróci się do góry nogami. Wystarczyło, aby jeden samozwańczy kaznodzieja, zrobił pranie mózgu mieszkańcom za pomocą codziennych audycji radiowych. Dzień w dzień kładł ludziom do głowy różne głupoty, a ci niestety w nie wierzyli. Poniekąd to przez niego talibowie doszli do władzy zastraszając swoje społeczeństwo.

Pakistańska bohaterka opowiada o swoim dzieciństwie: chodzeniu do szkoły, rywalizowaniu z rówieśniczkami czy wypowiadaniu się społecznie na różne tematy. Był to beztroski okres w jej życiu. Oczywiście taki stan rzeczy nie spodobał się talibom, dlatego postanowili zrównać z ziemią wszystkie dziewczęce szkoły, a tych którzy nie przestrzegali ich reguł zastraszać i terroryzować. Gdy 15-letnia dziewczynka sprzeciwiła się ich woli, postanowili ją zlikwidować. W drodze powrotnej ze szkoły postrzelono ją w głowę z bliskiej odległości i wydawało się, że nie przeżyje…

Dziewczynka tłumaczy czym jest islam, pokazuje jego inne oblicze. Otwarcie mówi, że muzułmanin nie równa się terroryście, zaś zwykli wyznawcy żyją pod dyktando radykałów-oszołomów błędnie interpretujących słowa Koranu. Oczywiście nie oczernia swoich rodaków, gdyż sama jest gorliwą wyznawczynią tej religii. Nie jest to przede wszystkim książka wyłącznie o życiu Malali, ale również obrazuje skomplikowaną sytuację polityczną Pakistanu. Może właśnie dzięki niej, oczy całego świata będą zwrócone w kierunku tego kraju.

Obrazek

Obrazek

Malala Yousafzai za swoją odwagę i działalność została uhonorowana pakistańską National Peace Prize w 2011 oraz International Children’s Peace Prize w 2013 roku. Trafiła na listę kandydatów do tytułu Człowieka Roku magazynu „Time” i otrzymała wiele innych nagród. Prowadzi Fundację Malala na rzecz powszechnego dostępu do edukacji, promującą lokalne programy oświatowe i wspierającą ogólnoświatową  działalność na rzecz walki z analfabetyzmem. „To ja, Malala” to opowieść o tym, jak 15-letnia dziewczynka odważyła się sprzeciwić talibom, którzy przejęli kontrolę nad doliną Swat w Pakistanie. Nastoletnia Malala Yousafzai walczyła o swoje prawo do nauki. Zapłaciła za to najwyższą cenę. Gdy wracała ze szkoły, postrzelono ją w głowę. Wydawało się, że nie przeżyje. Tymczasem… wyzdrowiała i stała się symbolem pokojowego protestu i najmłodszą w historii kandydatką do Pokojowej Nagrody Nobla.

2 myśli na temat “Przedstawiam wam Malalę

  1. My spouse and I stumbled over here by a different page and thought
    I might check things out. I like what I see so now i am following you.

    Look forward to looking at your web page again.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s