Kultura · Literatura

Nieprawdopodobna kobieta – Jacqueline Kennedy

Powracając do tematu Jacqueline Kennedy (który jeszcze niejednokrotnie poruszę :-)), chciałam polecić Wam kilka książek pomocnych w zgłębianiu wiedzy na temat tej niezwykłej kobiety.

Halina Bieluk „Jacqueline Kennedy. Pierwsza Dama i jej wizerunek”

ObrazekChoć od śmierci Jacqueline Kennedy Onassis minęło kilkanaście lat, niewątpliwie nie jest to osoba, o której łatwo się zapomina. Pomimo że w 1961 roku miała obawy, iż nie sprawdzi się w roli prezydentowej, została jedną z tych amerykańskich „First Ladies”, które na zawsze wpisały się w pamięć kolejnych pokoleń. Niełatwo wytłumaczyć popularność Jacqueline Kennedy, lecz jedno pozostaje pewne – wypływa ona przede wszystkim z jej wizerunku, gdyż jaka naprawdę była pierwsza dama, nie wiedzą nawet jej najwięksi admiratorzy. Mimo że nie zawsze mogła kontrolować, w jaki sposób przedstawiano ją w mediach, nigdy nie ulegało wątpliwości, iż utworzony przez nią samą wizerunek oddziaływał silniej niż wszystko to, co o niej pisano lub mówiono. W końcu zawsze intensywnie nad nim pracowała, starannie reżyserując każdą scenę spektaklu, którym było jej życie. Publikacja ukazuje postać oraz śledzi ewolucję wizerunku Jacqueline Kennedy, począwszy od jej drogi do Białego Domu, przez lata 1961-1963, kiedy sprawowała funkcję pierwszej damy, po rozdział życia, który nadszedł po zamachu na jej męża. Przeanalizowane zostały także zmiany zachodzące w postrzeganiu jej osoby: od królowej z bajki, jaką obwołano ją podczas zaprzysiężenia Johna Kennedy’ego, po nieutuloną w żalu wdowę. Przybliżenie niewątpliwego fenomenu Jacqueline Kennedy możliwe było dzięki przedstawieniu prezydenckiej małżonki w sytuacjach oficjalnych i nieoficjalnych, tak więc jako przedsiębiorczego nadzorcę restauracji Białego Domu, nieoficjalnego ministra kultury, ikonę mody, amerykańskiego ambasadora dobrej woli i wzorową matkę oraz żonę. Nikt nie wyglądał jak Ona, nikt nie wypowiadał się jak Ona, nie pisał jak Ona i nie był tak oryginalny jak Ona we wszystkim, co robiła.

David Lester „Jacqueline Kennedy Onassis”

Obrazek

Jest to pierwsza książka, która ukazała się po śmierci tej tak wyjątkowej kobiety, jaką była wdowa po zamordowanym prezydencie USA, wdowa po greckim armatorze, jednym z najbogatszych ludzi świata. Książka jest tak fascynująca, jak fascynująca była Jackie. Autor, Lester David, nie bez racji uchodzi w Stanach za czołowego znawcę historii klanu Kennedych. Jest to doskonała, udokumentowana źródłowo, a jednocześnie wciągająca czytelnika literatura faktu. Wprowadza czytelnika w krąg życia najwyższych sfer politycznych Stanów Zjednoczonych i zamkniętych kręgów światowej finansjery, wśród których obracała się Jackie. Jest to historia Jej życia, począwszy od lat dziecięcych, aż po krótką, zaledwie 11-minutową uroczystość pogrzebu na cmentarzu Arlington w Waszyngtonie.

Alan Posener „John i Jacqueline Kennedy”

Obrazek

Historia małżeństwa Johna i Jacqueline Kennedych aż do momentu, gdy wprowadzili się do Białego Domu, była historią połowicznej emancypacji. Jacqueline musiała – niepewnie, po omacku, bez wiary w powodzenie, bez wsparcia, a częściowo wbrew woli męża – uwalniać się od norm narzuconych przez oczekiwania rodziny Kennedych wobec nowego członka dynastii oraz od norm społeczeństwa amerykańskiego ustalonych dla żony polityka. Musiała stworzyć własny wizerunek.

Clint Hill, Lisa McCubin „Pani Kennedy i ja”

Obrazek

Clint Hill, funkcjonariusz Secret Service, ochraniał słynną Jacqueline Bouvier Kennedy od 1960 do 1964 roku. To nie była zwykła służba. Clint towarzyszył pani Kennedy przy narodzinach synów i śmierci jednego z nich, podczas rodzinnych wakacji w Hyannis Port i Palm Beach, oficjalnych podróży do Europy, Azji i Ameryki Południowej oraz intrygujących spotkań z mężczyznami pokroju Aristotelisa Onassisa, Gianniego Agnelliego i André Malraux. Był przy niej także w czasie nagłej śmierci męża oraz w mrocznym okresie po jego zabójstwie. Aż do przyjęcia, jakie wydała na cześć swego ochroniarza, gdy po czterech latach odchodził ze służby u jej boku.

Dziś, po upływie 50 lat, Hill po raz pierwszy opisuje tamte lata. To ciepła, emocjonująca, czasem tragiczna opowieść o tym, jak agent  Secret Service – wychowanek sierocińca w Dakocie Północnej – stał się najbardziej zaufanym człowiekiem w życiu uwielbianej przez cały świat pierwszej damy.

Jacqueline Kennedy, Arthur M. Schlesinger „Jacqueline Kennedy. Historyczne rozmowy o życiu z Johnem F. Kennedym”

Obrazek

Przez całe życie Jacqueline Kennedy odmawiała rozmów o latach, które spędziła w Białym Domu u boku swego męża – prezydenta Johna F. Kennedy’ego. Milczenie przerwała tylko raz.Kilka miesięcy po tragicznej śmierci JFK zgodziła się na nagranie siedmiu rozmów. Zgodnie z jej życzeniem przez blisko pół wieku pozostawały w ukryciu. W 2011 roku Caroline Kennedy, córka prezydenckiej pary, zdecydowała się na ich ujawnienie. Dziś możemy poznać historię opowiedzianą przez samą Jacqueline Kennedy.

W niezwykle szczerej rozmowie z laureatem Pulitzera Arthurem M. Schlesingerem Jr. była Pierwsza Dama opowiada o życiu w Białym Domu. Historia jej małżeństwa splata się z najważniejszymi wydarzeniami XX wieku, których była świadkiem i uczestnikiem.
Opowieść Jackie Kennedy jest pełna dramatycznych momentów – takich jak kryzys kubański, gdy mimo bardzo prawdopodobnej groźba nuklearnej zagłady, nie zgodziła się na wyjazd w bezpieczne miejsce i pozostała u boku męża. Historia ta bywa jednak również niedyskretna i zabawna, gdy pani Kennedy plotkuje o tym, jak wyglądała kolacja z Nikitą Chruszczowem u boku lub jakie zastrzeżenia można mieć do pomnikowego Martina Luthera Kinga.

Peter Evans „Nemezis. Jacqueline i Onassis”

Obrazek

Peter Evans, znakomity dziennikarz i korespondent zagraniczny, autor m.in. biografii brytyjskiej rodziny królewskiej i cieszącej się olbrzymim powodzeniem biografii Arystotelesa Onassisa, tym razem wprowadza nas w mroczny świat władzy Stanów Zjednoczonych, gdzie seks i wielkie pieniądze, miłość i zdrada, podstępne knowania, korupcja, narkotyki i zbrodnia łączą się w nierozerwalny węzeł globalnej polityki. Opisywany przez Evansa świat to także świat wielkich rodów: Kennedych, Onassisów, Niarchosów, świat CIA, Mossadu, palestyńskich terrorystów, saudyjskiej ropy i mafijnych powiązań. „Nemezis” to książka pełna tajemnic i nierozwiązywalnych zagadek, a każdy czytelnik, podążając tysiącem tropów, może trafić właśnie na ten jedyny, zbliżający go do poznania prawdy.

Pamela Keogh „Jackie czy Marilyn? Ponadczasowe lekcje stylu”

Obrazek

Dwie tak różne, a jednocześnie podobne do siebie kobiety. Jackie pochodziła z dobrego, bogatego domu, w którym zdobyła solidne wykształcenie oraz wspinała się po szczeblach drabiny społecznej. Marilyn wychowała się w sierocińcu, nie miała oparcia w swojej rodzinie, swój sukces zawdzięcza swojej urodzie i urokowi osobistemu. Jacqueline ukończyła najlepszy uniwersytet, zaś Marilyn nie zaliczyła nawet szkoły średniej. Jackie stała się Pierwszą Damą, ulubienicą Amerykanów, zaś Marilyn zabłysnęła na gwieździstym niebie Hollywood stając się pożeraczką męskich serc. Co je zatem łączyło?  W swojej książce „Jackie czy Marilyn? Ponadczasowe lekcje stylu” Pamela Keogh robi porównanie obu kobiet. Chociaż na pierwszy rzut oka wydaje się to niemożliwe, ponieważ zarówno Jackie jak i Marilyn pochodzą z zupełnie innych światów, to jednak sporo je łączy. Nie tylko John F. Kennedy. Obie kochały swoich mężów, obie o nich dbały, obie rozwijały swoje zainteresowania, obie zrobiły coś wielkiego dla Ameryki.

Recenzję książki możecie przeczytać tutaj: https://kobiecaintuicja.wordpress.com/2013/09/24/jackie-kennedy-kontra-marilyn-monroe-4/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s